Aglomeracja krakowska. 20.00. Fot. Airly.

“Trujmiasto”: smog w aglomeracji krakowskiej godzina po godzinie

Tak zwane “czujniki lowcostowe” mają swoje ograniczenia. Wśród nich jest umiarkowana dokładność pomiarów. Ale mają też swoje bardzo duże plusy. W tym największy taki, że dzięki ich dużej ilości oraz plastycznym prezentacjom pomiarów, w których celuje szczególnie mapa przygotowana przez Airly, pokazują, jak powietrze zmienia się “w czasie”.Szczególnie ciekawie wyglądają dzisiaj obrazki z aglomeracji krakowskiej, którą od niedawna mieszkańcy nazywają pieszczotliwym i tylko trochę żartobliwym określeniem “Trujmiasto”.

Było zatem tak. [Zdjęcia za: https://airly.eu/map/pl/]

O 15.00:

 

Aglomeracja krakowska. 15.00. Fot. Airly.
Aglomeracja krakowska. 15.00. Fot. Airly.

O 16.00:

Aglomeracja krakowska. 16.00. Fot. Airly.
Aglomeracja krakowska. 16.00. Fot. Airly.

O 17.00:

Aglomeracja krakowska. 17.00. Fot. Airly.
Aglomeracja krakowska. 17.00. Fot. Airly.

18:00:

Aglomeracja krakowska. 18.00. Fot. Airly.
Aglomeracja krakowska. 18.00. Fot. Airly.

O 19.00:

Aglomeracja krakowska. 19.00. Fot. Airly.
Aglomeracja krakowska. 19.00. Fot. Airly.

O 20.00:

Aglomeracja krakowska. 20.00. Fot. Airly.
Aglomeracja krakowska. 20.00. Fot. Airly.

Zamiast komentarza napiszemy, że uchodźców klimatycznych z krakowskiego obwarzanka zapraszamy na krakowski Rynek. Wygląda, że w sobotni wieczór jest tam najczystsze powietrze w województwie, a jest też co robić.

Polecamy też lekturę tekstu dr Jakuba Bartyzela, który jest na temat i znajdziecie go TUTAJ.

2 komentarze(y)

 1. mam takie nagranie z poprzedniego sezonu – chyba nawet bardziej wyraźny jest ten schemat ‘spływania smogu’
  https://youtu.be/G8ajBsDni2Q

 2. Fajnie, że Państwo zaczynają poruszać temat krakowskiego obwarzanka, czyli gmin otaczających Kraków dookoła. Moim zdaniem tam trzeba skierować mnóstwo czasu i energii na uświadamianie mieszkańców. Powietrze na wsi już nie ma nic wspólnego ze zdrowym “wiejskim powietrzem”. Wystarczy poczytać fora internetowe jak ludzie się skarżą.

  Kraków robi sporo w zakresie wymiany palenisk węglowych, ale może to nic nie dać, ponieważ powietrze migrujące z gmin ościennych dociera do Krakowa. Fajnie właśnie pokazują to mapy przemieszczania się zanieczyszczeń. W Krakowie jest zielono i w miarę czysto, a dookoła kolor bordowy. Po paru godzinach zanieczyszczenie powietrze jest w Krakowie.
  Przeprowadzane przez nas pomiary również nie napawają optymizmem odnośnie powietrza w mieszkaniu. Smog wdziera się do środka w miarę upływającego czasu. Nawet super szczelne okna nic nie pomogą, bo smog wchodzi wentylacjami.

  Na naszym blogu znajdziecie “pigułki wiedzy”, liczne porady. Wiedza nie boli, a nie wiedza sporo kosztuje. Warto bym świadomym z czym mamy do czynienia, bo smog tak szybko nie zniknie.
  https://czujniki-smogu.pl/blog/jak-chronic-dzieci-przed-smogiem-dla-dzieci-smog-to-najwiekszy-wrog/

  Pozdrawiam,
  Robert
  http://www.czujniki-smogu.pl

Dodaj komentarz