Udostępnij

"Trujmiasto": smog w aglomeracji krakowskiej godzina po godzinie

17.11.2018

Tak zwane „czujniki lowcostowe” mają swoje ograniczenia. Wśród nich jest umiarkowana dokładność pomiarów. Ale mają też swoje bardzo duże plusy. W tym największy taki, że dzięki ich dużej ilości oraz plastycznym prezentacjom pomiarów, w których celuje szczególnie mapa przygotowana przez Airly, pokazują, jak powietrze zmienia się „w czasie”.Szczególnie ciekawie wyglądają dzisiaj obrazki z aglomeracji krakowskiej, którą od niedawna mieszkańcy nazywają pieszczotliwym i tylko trochę żartobliwym określeniem „Trujmiasto”.
Było zatem tak. [Zdjęcia za: https://airly.eu/map/pl/]
O 15.00:
 

Aglomeracja krakowska. 15.00. Fot. Airly.
Aglomeracja krakowska. 15.00. Fot. Airly.

O 16.00:
Aglomeracja krakowska. 16.00. Fot. Airly.
Aglomeracja krakowska. 16.00. Fot. Airly.

O 17.00:
Aglomeracja krakowska. 17.00. Fot. Airly.
Aglomeracja krakowska. 17.00. Fot. Airly.

18:00:
Aglomeracja krakowska. 18.00. Fot. Airly.
Aglomeracja krakowska. 18.00. Fot. Airly.

O 19.00:
Aglomeracja krakowska. 19.00. Fot. Airly.
Aglomeracja krakowska. 19.00. Fot. Airly.

O 20.00:
Aglomeracja krakowska. 20.00. Fot. Airly.
Aglomeracja krakowska. 20.00. Fot. Airly.

Zamiast komentarza napiszemy, że uchodźców klimatycznych z krakowskiego obwarzanka zapraszamy na krakowski Rynek. Wygląda, że w sobotni wieczór jest tam najczystsze powietrze w województwie, a jest też co robić.
Polecamy też lekturę tekstu dr Jakuba Bartyzela, który jest na temat i znajdziecie go TUTAJ.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.