Udostępnij

Trump zapowiada, że wycofa USA z Porozumienia Paryskiego. Na niecałe dwa tygodnie przed terminem, w którym może zerwać umowę

04.12.2023

Podczas trwającej w Pittsburghu konferencji energetycznej Prezydent Trump zapowiedział, że Stany Zjednoczone wypowiedzą umowę zwaną Porozumieniem Paryskim. Dokument zobowiązuje 195 państw-sygnatariuszy do zdecydowanego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, w celu walki ze zmianami klimatu.

Jak relacjonują amerykańskie media, w czwartkowym wystąpieniu Porozumienie Paryskie zostało określone jako „okropne”, „jednostronne” i będące „totalną katastrofą”. „Zostałem wybrany do reprezentowania obywateli Pittsburgha, a nie Paryża” – podkreślił Donald Trump, dystansując się od globalnego porozumienia, cytowany przez „The Hill”.

Przypomnijmy: Porozumienie Paryskie wiąże 195 państw-sygnatariuszy we wspólnym celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w taki sposób, by zatrzymać wzrost średnich temperatur na globie na maksymalnie 2 stopniach (w odniesieniu do czasów sprzed rewolucji przemysłowej). Porozumienie podpisali także najwięksi emitenci gazów cieplarnianych, w tym USA i Chiny.

Jak podaje organizacja World Resources Insitute, choć Trump wielokrotnie wypowiadał się sceptycznie o zapisach porozumienia, to zbliżający się dzień 4 listopada będzie pierwszą okazją do tego, by Stany Zjednoczone formalnie wypowiedziały umowę.

Dlatego zapowiedź na niecałe dwa tygodnie przed tym terminem wzbudziła sensację w światowych mediach i opinie, że do wypowiedzenia umowy może faktycznie dojść. Pokrywałoby się to z zapowiedziami Trumpa, który już w 2017 roku ogłaszał, że wycofuje USA z porozumienia. Wówczas była mowa o tym, ze decyzja wejdzie w życie oficjalnie za 3 lata, co pokrywałoby się terminowo z wypowiedzeniem zapisów w najbliższym czasie.

Jak podaje BBC, jeśli Trump wypowie umowę 4 listopada, oficjalnie wyjście USA z porozumienia nastąpi rok później, czyli dzień po wyborach prezydenckich.

Czytaj także: Trump nazwał się “ekologiem”. Jednak na sesję dot. kryzysu klimatycznego nie przyszedł

Czwartkową zapowiedź prezydenta skomentowali m.in. badacze zrzeszeni w Związku Zaniepokojonych Naukowców:

„Decyzja Prezydenta Trumpa o odejściu od Porozumienia Paryskiego jest nieodpowiedzialna i krótkowzroczna. Zbyt wielu ludzi doświadcza już dziś kosztownych i szkodliwych skutków zmian klimatu w postaci podnoszących się poziomów mórz, większej aktywności huraganów, rekordowych temperatur oraz dużych pożarów. Porozumienie paryskie daje nam największe szanse na skuteczną globalną reakcję na kryzys klimatyczny” – napisał w oświadczeniu Alden Meyer z Union of Concerned Scientists. 

„Antynaukowe stanowisko Prezydenta Trumpa, mówiące że ​​zmiany klimatu nie stanowią poważnego zagrożenia, które wymagałoby stanowczych działań, stawia zyski emitujących gazy cieplarniane (w wyniku spalania paliw kopanych) ponad zdrowie i dobrobyt obecnych oraz przyszłych pokoleń” – podkreślił Meyer.

 

Źródła: BBC, The Hill, World Resources Insitute, Union of Concerned Scientists

Zdjęcie: Shutterstock/Andrew Cline

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.