Udostępnij

Kopalnia w Turowie natychmiast stanie, albo Polska będzie płacić. To decyzja TSUE

21.05.2021

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał tymczasowe, ale natychmiastowe zamknięcie kopalni w Turowie. To tak zwany środek tymczasowy, obowiązujący do zakończenia sporu Polski z Czechami. Praga od kilku lat protestuje przeciwko dalszemu wydobyciu przy granicy. Według tamtejszych władz odkrywka, tworząc rozległy lej depresyjny, pozbawia wody mieszkańców po czeskiej stronie.

Chodzi o kopalnię odkrywkową węgla brunatnego, dostarczającą surowiec do elektrowni w Bogatyni. Kompleks wydobywczo-energetyczny według różnych szacunków zapewnia Polsce kilka procent energii elektrycznej. Według właściciela, czyli Grupy PGE, udział ten wynosi nawet 8 proc. Zdaniem organizacji społecznych wartość ta sięga najwyżej 3 proc.

Czytaj również: Aktywiści XR odpowiedzieli na billboardy PGE. W tle spór o Turów

Czesi pozwali Polskę do TSUE w lutym. W pozwie domagają się zamknięcia kopalni w Turowie, która wpływa na obniżenie poziomu wód gruntowych za polsko-czeską granicą. Według praskiego rządu nowa, obowiązująca do 2044 roku, koncesja na wydobycie została wydana z naruszeniem prawa unijnego. Chodzi między innymi o niedostateczny udział Czechów w procesie konsultacji społecznych.

Zamknięcie kopalni w Turowie zapobiegnie szkodom po czeskiej stronie

Na wniosek naszych południowych sąsiadów TSUE zdecydował o tymczasowym wstrzymaniu prac w kopalni – tak, by nie pogłębiały się ewentualne szkody po czeskiej stronie. Taki środek tymczasowy będzie obowiązywał do zakończenia sporu przed Trybunałem. Proces może potrwać nawet kilkanaście miesięcy.

„(…) dalsze wydobycie węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu ogłoszenia ostatecznego wyroku może mieć negatywny wpływ na poziom lustra wód podziemnych na terytorium czeskim” – czytamy w uzasadnieniu dzisiejszego postanowienia Trybunału. Sędziowie stwierdzili też, że w zażaleniu na skargę Czechów Polska nie wykazała, że zatrzymanie wydobycia rzeczywiście zagrażałoby bezpieczeństwu energetycznemu w kraju.

Polsce grożą wysokie kary za każdy dzień zwłoki z realizacją postanowienia dotyczącego zamknięcia kopalni w Turowie, o co może wnioskować Komisja Europejska. Na razie nie wiadomo, jak wysokie byłyby te opłaty. Zazwyczaj jednak sięgają one wielu tysięcy euro. W przypadku niezastosowania się do wyroku TSUE dotyczącego wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej skarb państwa był narażony na 100 tys. euro strat dziennie.

Źródło zdjęcia: Łukasz Brzazowski / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.