Udostępnij

Kopalnia w Turowie natychmiast stanie, albo Polska będzie płacić. To decyzja TSUE

21.05.2021

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał tymczasowe, ale natychmiastowe zamknięcie kopalni w Turowie. To tak zwany środek tymczasowy, obowiązujący do zakończenia sporu Polski z Czechami. Praga od kilku lat protestuje przeciwko dalszemu wydobyciu przy granicy. Według tamtejszych władz odkrywka, tworząc rozległy lej depresyjny, pozbawia wody mieszkańców po czeskiej stronie.

Chodzi o kopalnię odkrywkową węgla brunatnego, dostarczającą surowiec do elektrowni w Bogatyni. Kompleks wydobywczo-energetyczny według różnych szacunków zapewnia Polsce kilka procent energii elektrycznej. Według właściciela, czyli Grupy PGE, udział ten wynosi nawet 8 proc. Zdaniem organizacji społecznych wartość ta sięga najwyżej 3 proc.

Czytaj również: Aktywiści XR odpowiedzieli na billboardy PGE. W tle spór o Turów

Czesi pozwali Polskę do TSUE w lutym. W pozwie domagają się zamknięcia kopalni w Turowie, która wpływa na obniżenie poziomu wód gruntowych za polsko-czeską granicą. Według praskiego rządu nowa, obowiązująca do 2044 roku, koncesja na wydobycie została wydana z naruszeniem prawa unijnego. Chodzi między innymi o niedostateczny udział Czechów w procesie konsultacji społecznych.

Zamknięcie kopalni w Turowie zapobiegnie szkodom po czeskiej stronie

Na wniosek naszych południowych sąsiadów TSUE zdecydował o tymczasowym wstrzymaniu prac w kopalni – tak, by nie pogłębiały się ewentualne szkody po czeskiej stronie. Taki środek tymczasowy będzie obowiązywał do zakończenia sporu przed Trybunałem. Proces może potrwać nawet kilkanaście miesięcy.

„(…) dalsze wydobycie węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu ogłoszenia ostatecznego wyroku może mieć negatywny wpływ na poziom lustra wód podziemnych na terytorium czeskim” – czytamy w uzasadnieniu dzisiejszego postanowienia Trybunału. Sędziowie stwierdzili też, że w zażaleniu na skargę Czechów Polska nie wykazała, że zatrzymanie wydobycia rzeczywiście zagrażałoby bezpieczeństwu energetycznemu w kraju.

Polsce grożą wysokie kary za każdy dzień zwłoki z realizacją postanowienia dotyczącego zamknięcia kopalni w Turowie, o co może wnioskować Komisja Europejska. Na razie nie wiadomo, jak wysokie byłyby te opłaty. Zazwyczaj jednak sięgają one wielu tysięcy euro. W przypadku niezastosowania się do wyroku TSUE dotyczącego wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej skarb państwa był narażony na 100 tys. euro strat dziennie.

Źródło zdjęcia: Łukasz Brzazowski / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.