Aktywiści XR odpowiedzieli na billboardy PGE. W tle spór o Turów

1092
0
Podziel się:
kopalnia w turowie pge

Aktywiści Extinction Rebellion w Belgii odpowiedzieli na kampanię billboardową PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Jest to reakcja na pozew do TSUE ws. kopalni Turów. Oryginalna treść bilbordu została zastąpiona pytaniami o bierność wobec kryzysu klimatycznego.

W odpowiedzi na billboardy PGE Polskiej Grupy Energetycznej w Brukseli aktywiści Extinction Rebellion dokonali zastąpienia zamieszczonych na nich treści. Odnieśli się w nich do problemu zmian klimatycznych i niewystarczających działań w celu ich spowolnienia.

Komunikat dotyczący sprawiedliwej transformacji został zastąpiony pytaniami, takimi jak m.in. „Dlaczego nie działaliście, gdy jeszcze mieliście na to czas?”.

Kampania billboardowa PGE ruszyła przed dwoma tygodniami jako reakcja na czeski pozew do TSUE ws. kopalni węgla brunatnego Turów. Przy zdjęciu dziecka znalazło się pytanie: „Dlaczego chcesz odebrać mojej rodzinie środki do życia?”.

Jak czytamy na stronie internetowej kampanii, chodziło o skutki z jakimi wiązałoby się wstrzymanie działalności kopalni do czasu wyjaśnienia sporu, o co (jako „środek tymczasowy”) wystąpili Czesi.

PGE Turów 2044?

Przypomnijmy: Kopalnia odkrywkowa Turów działa przy granicy z Czechami i Niemcami. Jej działalność jest obecnie przedmiotem sporu, który rozstrzygnąć ma Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Czesi złożyli pozew, ponieważ wydobycie – ich zdaniem – wpływa niekorzystnie na zasoby wodne. [Więcej na temat pozwu do TSUE informowaliśmy m.in. TUTAJ.]

Mimo że przekaz zwracał uwagę na problem sprawiedliwej transformacji – a więc tego, że nie powinna pozostawiać ludzi bez pracy i środków do życia – kampania szybko znalazła grono krytyków, choćby wśród aktywistów zabiegających o zdecydowane działania w kierunku dekarbonizacji gospodarek.

W przekazie pojawił się bowiem dosyć odległy rok 2044 (obecny choćby w adresie strony www kampanii). Według najnowszych decyzji Ministra Środowiska i Klimatu właśnie do tego roku kopalnia miałaby działać . [Więcej na temat niedawnego przedłużenia koncesji na wydobycie w kopalni Turów pisaliśmy TUTAJ.]

_

Zdjęcie: Lukasz Barzowski

Podziel się: