Udostępnij

Aktywiści XR odpowiedzieli na billboardy PGE. W tle spór o Turów

11.05.2021

Aktywiści Extinction Rebellion w Belgii odpowiedzieli na kampanię billboardową PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Jest to reakcja na pozew do TSUE ws. kopalni Turów. Oryginalna treść bilbordu została zastąpiona pytaniami o bierność wobec kryzysu klimatycznego.

W odpowiedzi na billboardy PGE Polskiej Grupy Energetycznej w Brukseli aktywiści Extinction Rebellion dokonali zastąpienia zamieszczonych na nich treści. Odnieśli się w nich do problemu zmian klimatycznych i niewystarczających działań w celu ich spowolnienia.

Komunikat dotyczący sprawiedliwej transformacji został zastąpiony pytaniami, takimi jak m.in. „Dlaczego nie działaliście, gdy jeszcze mieliście na to czas?”.

Kampania billboardowa PGE ruszyła przed dwoma tygodniami jako reakcja na czeski pozew do TSUE ws. kopalni węgla brunatnego Turów. Przy zdjęciu dziecka znalazło się pytanie: „Dlaczego chcesz odebrać mojej rodzinie środki do życia?”.

Jak czytamy na stronie internetowej kampanii, chodziło o skutki z jakimi wiązałoby się wstrzymanie działalności kopalni do czasu wyjaśnienia sporu, o co (jako „środek tymczasowy”) wystąpili Czesi.

PGE Turów 2044?

Przypomnijmy: Kopalnia odkrywkowa Turów działa przy granicy z Czechami i Niemcami. Jej działalność jest obecnie przedmiotem sporu, który rozstrzygnąć ma Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Czesi złożyli pozew, ponieważ wydobycie – ich zdaniem – wpływa niekorzystnie na zasoby wodne. [Więcej na temat pozwu do TSUE informowaliśmy m.in. TUTAJ.]

Mimo że przekaz zwracał uwagę na problem sprawiedliwej transformacji – a więc tego, że nie powinna pozostawiać ludzi bez pracy i środków do życia – kampania szybko znalazła grono krytyków, choćby wśród aktywistów zabiegających o zdecydowane działania w kierunku dekarbonizacji gospodarek.

W przekazie pojawił się bowiem dosyć odległy rok 2044 (obecny choćby w adresie strony www kampanii). Według najnowszych decyzji Ministra Środowiska i Klimatu właśnie do tego roku kopalnia miałaby działać . [Więcej na temat niedawnego przedłużenia koncesji na wydobycie w kopalni Turów pisaliśmy TUTAJ.]

_

Zdjęcie: Lukasz Barzowski

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.