Udostępnij

Turbiny wiatrowe nawet 500 metrów od domów? Projekt zakłada zmianę zasady 10H

11.05.2021

Do konsultacji trafił projekt nowelizacji, która zakłada złagodzenie dotychczasowych ograniczeń. Zgodnie z propozycją turbiny wiatrowe mogłyby powstawać nawet 500 metrów od zabudowań mieszkalnych. Zmiana może umożliwić powstanie dodatkowych 6-10 GW mocy w ramach lądowej energetyki wiatrowej do ok. 2030 roku.

Obecnie obowiązujące ograniczenia dla energetyki wiatrowej na lądzie wynikają z przyjętej w maju 2016 roku ustawy. Wprowadziła ona tzw. zasadę 10H, pozwalającą zbudować turbiny wiatrowe w odległości wynoszącej co najmniej dziesięciokrotność wysokości obiektu. W praktyce istotnie spowolniło to rozwój tego segmentu produkcji energii, a priorytetem rządu w zakresie energetyki wiatrowej – jak się wydawało – stały się inwestycje na Bałtyku.

Początek maja przynosi jednak szanse na zmianę rygorystycznych ograniczeń dla turbin na lądzie. Z opublikowanego przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii projektu nowelizacji wynika, że limity odległościowe mogą zostać w praktyce znacząco skrócone. Dokument jest obecnie na etapie konsultacji.

Czytaj także: Pierwsze farmy wiatrowe na Bałtyku w 2024 roku. Parlament przegłosował “ustawę offshore”

Odległość w rękach samorządów

Co zakłada propozycja resortu? Choć nowelizacja nie znosi w pełni zasady 10H, pozostawiono samorządom możliwość samodzielnego określania minimalnej odległości turbiny od zabudowań w ramach planów zagospodarowania przestrzennego. Nie mogłoby to być jednak mniej niż 500 metrów.

By jednak gmina mogła przyjąć inne warunki dla inwestycji na lądzie, spełniony musiałby zostać szereg warunków określonych w nowelizacji ustawy. Zaliczają się do nich m.in. konsultacje społeczne.

Czytaj także: Naukowcy PAN o dekarbonizacji: OZE i atom pomogą obniżyć emisje

Dodatkowe moce i tańszy prąd – wylicza ministerstwo

Według wyliczeń zamieszczonych w Ocenie Skutków Regulacji nowelizacja może pozwolić na przyrost mocy zainstalowanych w energetyce wiatrowej na lądzie od 6 do nawet 12,5 GW do ok. 2030 roku. Resort liczy także, ze dodatkowe źródła odnawialne wpłyną korzystnie na ceny energii elektrycznej.

Czytaj także: Przybywa odnawialnych źródeł energii! Poprzedni rekord mocy OZE pobity o 50 proc.

„Szacuje się, że każdy dodatkowy GW mocy w nowych farmach wiatrowych może obniżać hurtową cenę energii w Polsce. W zależności od ilości nowych mocy zainstalowanych jest to od kilku do ponad 30 zł/MWh. I to jest główna korzyść dla polskich firm i gospodarstw domowych. A co najważniejsze dzięki energii wiatrowej dbamy o środowisko w którym żyjemy. Nie zanieczyszczamy wody, gleby oraz nie emitujemy dwutlenku węgla” – powiedziała w oświadczeniu minister Anna Kornecka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

_

Z całością konsultowanego projektu można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Ppictures

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.