Udostępnij

Pierwsze farmy wiatrowe na Bałtyku w 2024 roku. Parlament przegłosował „ustawę offshore”

18.01.2021

Parlament przyjął tak zwaną „ustawę offshore”, umożliwiającą budowę farm wiatrowych na morzu. Pierwsze wiatraki na Bałtyku mają stanąć już za trzy lata. Inwestycje mogą pochłonąć nawet 106 mld złotych.

Autorzy ustawy z resortu klimatu wierzą, że projekt budowy morskich wiatraków pobudzi gospodarkę po pandemii.

Konieczne są także nowe inwestycje w wielkoskalowe odnawialne źródła energii w Polsce, które pozwolą na dalszy dynamiczny rozwój nie tylko całego sektora, ale także naszego rynku” – podkreśla Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.

Farmy wiatrowe na morzu jak dwie elektrownie Bełchatów

Według rządowych planów morskie farmy wiatrowe mają być oddawane do użytku od 2024 do 2033 roku. Każdy z wiatraków ma służyć około 25 lat. Docelowo na morzu mają działać instalacje o mocy ponad 10 gigawatów (GW). Dla porównania – moc największej w Polsce Elektrowni Bełchatów wynosi obecnie około 5,3 GW.

Dokument ma regulować rozwój nieistniejącego obecnie rynku. Określa między innymi zasady przyznawania publicznego wsparcia dla przedsiębiorców zainteresowanych inwestycjami w elektrownie wiatrowe. Najłatwiej będzie uzyskać dofinansowanie dla pierwszych 5,9 GW mocy. Wszystkie inwestycje pochłoną od 130 do 160 miliardów złotych z państwowych i prywatnych środków.

Czytaj również: Na Pomorzu powstanie największa farma fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej

Ustawa otwiera też możliwość publikowania rozporządzeń dotyczących wymagań technicznych dla farm czy maksymalnej ceny energii wytwarzanej przez morskie wiatraki.

Rozwój nie tylko dla branży wiatrowej

Na szybkie działanie resortu liczy Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW).

– Te rozporządzenia należy traktować priorytetowo. W optymalnym scenariuszu powinny wejść one w życie w lutym tak, by inwestorzy mogli uwzględnić je we wnioskach o wsparcie do Urzędu Regulacji Energetyki – komentuje Kamila Tarnacka, wiceprezes Stowarzyszenia.

Przedstawiciele branży przyjmują nowe regulacje z entuzjazmem. Mówią o ustawie jako o milowym kroku w kierunku odejścia od paliw kopalnych. Mają też nadzieję, że inwestycje pobudzą nie tylko działanie firm chcących inwestować w elektrownie wiatrowe.

– To nie tylko bezpośredni zastrzyk gotówki dla gospodarki, ale także wpływy z podatków do budżetu centralnego i kas gminnych, dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy oraz szansa na budowę silnego przemysłu wokół sektora, czyli m.in. rewitalizację polskich stoczni i portów – podkreśla Kamila Tarnacka.

Źródło zdjęcia: iweta0077 / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.