Naukowcy z UCL, MIT i Cambridge wskazują na problemy, które przynieść może rozwijająca się turystyka kosmiczna. Komercyjne podróże w kosmos mogą negatywnie wpłynąć na klimat, pogłębiając globalne ocieplenie. Ucierpieć może także warstwa ozonowa planety. Według autorów badania konieczne są regulacje w tym zakresie.
Od kilku lat coraz częściej słyszymy o planach rozwoju turystyki kosmicznej. Pierwsze tego typu loty rozwijają firmy m.in. Jeffa Bezosa i Elona Muska. Za sprawą najnowszej publikacji naukowców z UCL, MIT i Cambridge powraca dyskusja o skutkach, jakie turystyczne loty w kosmos mogą mieć dla klimatu. Nie chodzi jednak o emisje CO2, lecz przede wszystkim wydobywającą się z rakiet sadzę.
Wyniki wspomnianych badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Earth’s Future”.
Publikacja zwraca uwagę na sadzę, która wydobywa się z rakiet. I jej właściwości, które sprawiają, że utrzymuje ciepło znacznie dłużej, niż w przypadku zanieczyszczeń z innych środków transportu.
„Starty rakiet są rutynowo porównywane z emisją gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza z przemysłu lotniczego. Jak pokazujemy w naszej pracy, jest to błędne podejście” – mówi w oświadczeniu dr Eloise Marais z University College London (UCL), współautorka badania.
Czytaj także: Ocieplenie planety przyniesie więcej wojen w Afryce. I pogłębi kryzys migracyjny
Problematyczne cząstki sadzy
Autorzy badania wzięli pod uwagę prognozowane scenariusze rozwoju turystyki kosmicznej. Zestawiono je z danymi opisującymi 103 starty rakiet w 2019 roku. Na tej podstawie uznano, że jej wpływ na klimat może być na tyle znaczący, że niezbędne będą regulacje chroniące klimat.
„Nie musi być tak wiele startów rakiet, jak lotów międzynarodowych, aby wpływ [na klimat Ziemi – przyp. red.] był podobny. To, czego naprawdę potrzebujemy teraz, to dyskusja wśród ekspertów na temat najlepszej strategii regulacji tej szybko rozwijającej się branży” – podkreśla dr Marais.
Czytaj także: Morze Barentsa ociepla się w zastraszającym tempie – to „atlantyfikacja” regionu
W badaniu zwrócono także uwagę na problem tzw. dziury ozonowej. Chociaż badanie wykazało, że obecna utrata ozonu z powodu rakiet jest niewielka, to trendy wzrostu turystyki kosmicznej wskazują na możliwość przyszłego zubożenia warstwy ozonowej w Arktyce. To zagrożenie również powinno być wzięte pod uwagę w dyskusji nad regulacjami.
_
Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.
Źródła: Earth’s Future, UCL
Zdjęcie: IM_photo / Shutterstock.com