Udostępnij

Ocieplenie planety przyniesie więcej wojen w Afryce. I pogłębi kryzys migracyjny

07.07.2022

Zmiana warunków klimatycznych, w tym wyższe temperatury i intensywność opadów, wpływa na wzrost ryzyka wybuchu konfliktów zbrojnych w Afryce. Do takich wniosków doszli badacze z INGENIO Institute, którzy analizowali dane na temat kontynentu w ujęciu geograficznym. Sytuacja wymaga prowadzenia polityk adaptacyjnych, jednak naukowcy zwracają uwagę, że muszą one być dopasowane do lokalnych warunków.

Badacze z INGENIO Institute, międzyuczelnianej hiszpańsko-włoskiej jednostki badawczej, podjęli się oceny, w jaki sposób ocieplenie planety wpływać będzie na ryzyko wybuchu wojen na kontynencie afrykańskim.

W oparciu o modelowanie matematyczne i zestawy danych z lat 1990-2016, wykazano, że wyższe temperatury i intensywniejsze opady w dużej części Afryki oznaczają wzmożenie konfliktów zbrojnych. Wyniki wspomnianych badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Economia Politica”.

Czytaj także: Ekstremalnie upalny czerwiec. Rekordy w Polsce i za kołem podbiegunowym

Z przeprowadzonych analiz wynika, że przedłużający się wzrost temperatur i opadów oznacza cztero-pięciokrotnie większe ryzyko konfliktu zbrojnego. Dotyczy to także lokalizacji poza obszarem bezpośrednio dotkniętym zmianą klimatu, szczególnie w promieniu około 550 kilometrów.

Dane klimatyczne i społeczno-ekonomiczne były analizowane w ujęciu geograficznym, wyznaczając wpływ na ryzyko konfliktów zbrojnych w poszczególnych sektorach na mapie Afryki.

Pośród najistotniejszych czynników ryzyka wskazano niedobory żywności związane z suszą. Szczególnie, jeśli towarzyszą im problemy z dostępem do słodkiej wody utrzymujące się ponad 3 lata. Problematyczne są także intensywne opady deszczu, które również zwiększają ryzyko konfliktów zbrojnych. Ich wpływ na tę kwestię jest jednak bardziej krótkotrwały.

Czytaj także: Lodowce Antarktyki Zachodniej tracą lód najszybciej od 5,5 tys. lat

Afryka: zmiany klimatu i migracje

„Uzyskane przez nas wyniki mają daleko idące implikacje dla polityk terytorialnych na kontynencie afrykańskim. Zmiany warunków klimatycznych wpływają na prawdopodobieństwo konfliktu na dużych obszarach. To oznacza, że ​​projektowanie polityk adaptacyjnych odnośnie klimatu musi uwzględniać specyfikę każdego terytorium” – powiedział w oświadczeniu Davide Consoli, współautor badania.

W ostatnich latach liczne badania i opracowania naukowe zwracały uwagę na to, że postępujące zmiany klimatu – i związane z nimi upały, susze i powodzie – zwiększą skalę migracji. Problemem zajęli się m.in. badacze z Europy, USA i Chin, którzy wyniki swoich analiz opublikowali w „Proceedings of National Academy of Sciences”.

Czytaj także: Migranci klimatyczni. Od września aż 10 milionów ludzi musiało opuścić swoje domy

Wynika z nich, że w ciągu 50 lat ogromna część globu może stać się miejscem nieodpowiednim do życia dla ludzi. Taki scenariusz – jako prawdopodobny – jest kreślony w przypadku bierności świata wobec problemu zmian klimatu. Wówczas szczególnie trudne warunki zapanują na obszarze między Zwrotnikami Raka i Koziorożca. W okolicach 2070 roku – według aktualnych modeli demograficznych – będzie tam mieszkać jedna trzecia populacji ludzkiej, czyli 3,5 miliarda ludzi. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Aninka Bongers-Sutherland / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.