Udostępnij

Ocieplenie planety przyniesie więcej wojen w Afryce. I pogłębi kryzys migracyjny

07.07.2022

Zmiana warunków klimatycznych, w tym wyższe temperatury i intensywność opadów, wpływa na wzrost ryzyka wybuchu konfliktów zbrojnych w Afryce. Do takich wniosków doszli badacze z INGENIO Institute, którzy analizowali dane na temat kontynentu w ujęciu geograficznym. Sytuacja wymaga prowadzenia polityk adaptacyjnych, jednak naukowcy zwracają uwagę, że muszą one być dopasowane do lokalnych warunków.

Badacze z INGENIO Institute, międzyuczelnianej hiszpańsko-włoskiej jednostki badawczej, podjęli się oceny, w jaki sposób ocieplenie planety wpływać będzie na ryzyko wybuchu wojen na kontynencie afrykańskim.

W oparciu o modelowanie matematyczne i zestawy danych z lat 1990-2016, wykazano, że wyższe temperatury i intensywniejsze opady w dużej części Afryki oznaczają wzmożenie konfliktów zbrojnych. Wyniki wspomnianych badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Economia Politica”.

Czytaj także: Ekstremalnie upalny czerwiec. Rekordy w Polsce i za kołem podbiegunowym

Z przeprowadzonych analiz wynika, że przedłużający się wzrost temperatur i opadów oznacza cztero-pięciokrotnie większe ryzyko konfliktu zbrojnego. Dotyczy to także lokalizacji poza obszarem bezpośrednio dotkniętym zmianą klimatu, szczególnie w promieniu około 550 kilometrów.

Dane klimatyczne i społeczno-ekonomiczne były analizowane w ujęciu geograficznym, wyznaczając wpływ na ryzyko konfliktów zbrojnych w poszczególnych sektorach na mapie Afryki.

Pośród najistotniejszych czynników ryzyka wskazano niedobory żywności związane z suszą. Szczególnie, jeśli towarzyszą im problemy z dostępem do słodkiej wody utrzymujące się ponad 3 lata. Problematyczne są także intensywne opady deszczu, które również zwiększają ryzyko konfliktów zbrojnych. Ich wpływ na tę kwestię jest jednak bardziej krótkotrwały.

Czytaj także: Lodowce Antarktyki Zachodniej tracą lód najszybciej od 5,5 tys. lat

Afryka: zmiany klimatu i migracje

„Uzyskane przez nas wyniki mają daleko idące implikacje dla polityk terytorialnych na kontynencie afrykańskim. Zmiany warunków klimatycznych wpływają na prawdopodobieństwo konfliktu na dużych obszarach. To oznacza, że ​​projektowanie polityk adaptacyjnych odnośnie klimatu musi uwzględniać specyfikę każdego terytorium” – powiedział w oświadczeniu Davide Consoli, współautor badania.

W ostatnich latach liczne badania i opracowania naukowe zwracały uwagę na to, że postępujące zmiany klimatu – i związane z nimi upały, susze i powodzie – zwiększą skalę migracji. Problemem zajęli się m.in. badacze z Europy, USA i Chin, którzy wyniki swoich analiz opublikowali w „Proceedings of National Academy of Sciences”.

Czytaj także: Migranci klimatyczni. Od września aż 10 milionów ludzi musiało opuścić swoje domy

Wynika z nich, że w ciągu 50 lat ogromna część globu może stać się miejscem nieodpowiednim do życia dla ludzi. Taki scenariusz – jako prawdopodobny – jest kreślony w przypadku bierności świata wobec problemu zmian klimatu. Wówczas szczególnie trudne warunki zapanują na obszarze między Zwrotnikami Raka i Koziorożca. W okolicach 2070 roku – według aktualnych modeli demograficznych – będzie tam mieszkać jedna trzecia populacji ludzkiej, czyli 3,5 miliarda ludzi. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Aninka Bongers-Sutherland / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.