Udostępnij

Turystyka kosmiczna może zaszkodzić klimatowi. Naukowcy mówią o potrzebie regulacji

09.07.2022

Naukowcy z UCL, MIT i Cambridge wskazują na problemy, które przynieść może rozwijająca się turystyka kosmiczna. Komercyjne podróże w kosmos mogą negatywnie wpłynąć na klimat, pogłębiając globalne ocieplenie. Ucierpieć może także warstwa ozonowa planety. Według autorów badania konieczne są regulacje w tym zakresie.

Od kilku lat coraz częściej słyszymy o planach rozwoju turystyki kosmicznej. Pierwsze tego typu loty rozwijają firmy m.in. Jeffa Bezosa i Elona Muska. Za sprawą najnowszej publikacji naukowców z UCL, MIT i Cambridge powraca dyskusja o skutkach, jakie turystyczne loty w kosmos mogą mieć dla klimatu. Nie chodzi jednak o emisje CO2, lecz przede wszystkim wydobywającą się z rakiet sadzę.

Wyniki wspomnianych badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Earth’s Future”.

Publikacja zwraca uwagę na sadzę, która wydobywa się z rakiet. I jej właściwości, które sprawiają, że utrzymuje ciepło znacznie dłużej, niż w przypadku zanieczyszczeń z innych środków transportu.

„Starty rakiet są rutynowo porównywane z emisją gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza z przemysłu lotniczego. Jak pokazujemy w naszej pracy, jest to błędne podejście” – mówi w oświadczeniu dr Eloise Marais z University College London (UCL), współautorka badania.

Czytaj także: Ocieplenie planety przyniesie więcej wojen w Afryce. I pogłębi kryzys migracyjny

Problematyczne cząstki sadzy

Autorzy badania wzięli pod uwagę prognozowane scenariusze rozwoju turystyki kosmicznej. Zestawiono je z danymi opisującymi 103 starty rakiet w 2019 roku. Na tej podstawie uznano, że jej wpływ na klimat może być na tyle znaczący, że niezbędne będą regulacje chroniące klimat.

„Nie musi być tak wiele startów rakiet, jak lotów międzynarodowych, aby wpływ [na klimat Ziemi – przyp. red.] był podobny. To, czego naprawdę potrzebujemy teraz, to dyskusja wśród ekspertów na temat najlepszej strategii regulacji tej szybko rozwijającej się branży” – podkreśla dr Marais.

Czytaj także: Morze Barentsa ociepla się w zastraszającym tempie – to „atlantyfikacja” regionu

W badaniu zwrócono także uwagę na problem tzw. dziury ozonowej. Chociaż badanie wykazało, że obecna utrata ozonu z powodu rakiet jest niewielka, to trendy wzrostu turystyki kosmicznej wskazują na możliwość przyszłego zubożenia warstwy ozonowej w Arktyce. To zagrożenie również powinno być wzięte pod uwagę w dyskusji nad regulacjami.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Źródła: Earth’s Future, UCL

Zdjęcie: IM_photo / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.