Na jednej z ulic stolicy pojawił się mural, który ma zachęcić Warszawiaków do częstszego korzystania z alternatyw wobec samochodu: komunikacji publicznej, roweru lub spaceru.
„Główną ideą, jaka nam przyświecała, było skłonienie mieszkańców Warszawy do rozważenia przesiadki z samochodu albo do transportu publicznego, albo na rower, chociaż raz w tygodniu, by zmniejszyć ilość pojazdów na ulicach miasta. Jak wiemy, Warszawa notorycznie zmaga się z przekroczeniami norm dla zanieczyszczeń tlenkami azotu, pochodzących przede wszystkim z rur wydechowych” – komentuje Sylwia Jedyńska z Warszawy bez Smogu.
Czytaj także: Milion starych aut rocznie i wycięte DPF-y smogową bolączką
Mural został zaprojektowany przez Martę Frej, a jego namalowaniem zajęło się Good Looking Studio. Na budynku, znajdującym się przy ul. Oboźnej, zobaczyć możemy dziecko, którego płuca stanowią parking. Parking pełen samochodów, które są głównym źródłem szkodliwych tlenków azotu w miejskim powietrzu.
Na muralu zamieszczono hasło: „Twoje auto – mój oddech. Zostaw samochód w domu”.
Świadomość problemu musi wzrosnąć
“O ile temat kopciuchów i zanieczyszczeń powietrza z przydomowych kotłowni przebił się do świadomości zbiorowej, o tyle ludzie nie do końca rozumieją, że problemem w większości polskich miast są także zanieczyszczenia transportowe. Chcieliśmy zacząć dyskusję i uświadomić Warszawiakom, że jest to istotny problem, szczególnie dla zdrowia najmłodszych. Celem jest to, aby powietrze w Warszawie spełniało normy, jeśli chodzi o NO2″ – podkreśla Jedyńska.
Czytaj także: Natężenie ruchu wyższe niż przed pandemią. Eksperci apelują, by zadbać o zdrowsze powietrze
Średnioroczna norma dla NO2 wynosi maksymalnie 40 µg/m3, natomiast godzinna norma to maks. 200 µg/m3. „W latach 2011-2019 średnia oscylowała pomiędzy 45 a 60 µg/m3. Wyjątek stanowi rok 2020. Czas lockdownu sprawił, że po raz pierwszy w omawianym przedziale czasowym średnia roczna wyniosła lekko poniżej 40 µg/m3. Średnia godzinna najwyższych stężeń w latach 2011-2019 wyniosła pomiędzy 140 a 180 µg/m3” – czytamy na profilu facebookowym Warszawy bez Smogu.
Mural powstał dzięki Clean Air Fund, TVN, Miastu Stołecznemu Warszawa, Warszawie bez Smogu i Polskiemu Alarmowi Smogowemu. Jego oglądanie będzie możliwe przez przynajmniej rok.
_
Zdjęcie: Dmitry Kalinovsky