Udostępnij

„Twoje auto – mój oddech”. Mural ma uświadamiać, że zanieczyszczenia transportowe to realny problem

21.07.2021

Na jednej z ulic stolicy pojawił się mural, który ma zachęcić Warszawiaków do częstszego korzystania z alternatyw wobec samochodu: komunikacji publicznej, roweru lub spaceru.

„Główną ideą, jaka nam przyświecała, było skłonienie mieszkańców Warszawy do rozważenia przesiadki z samochodu albo do transportu publicznego, albo na rower, chociaż raz w tygodniu, by zmniejszyć ilość pojazdów na ulicach miasta. Jak wiemy, Warszawa notorycznie zmaga się z przekroczeniami norm dla zanieczyszczeń tlenkami azotu, pochodzących przede wszystkim z rur wydechowych” – komentuje Sylwia Jedyńska z Warszawy bez Smogu. 

Czytaj także: Milion starych aut rocznie i wycięte DPF-y smogową bolączką

Mural został zaprojektowany przez Martę Frej, a jego namalowaniem zajęło się Good Looking Studio. Na budynku, znajdującym się przy ul. Oboźnej, zobaczyć możemy dziecko, którego płuca stanowią parking. Parking pełen samochodów, które są głównym źródłem szkodliwych tlenków azotu w miejskim powietrzu.

Na muralu zamieszczono hasło: „Twoje auto – mój oddech. Zostaw samochód w domu”.

Świadomość problemu musi wzrosnąć

“O ile temat kopciuchów i zanieczyszczeń powietrza z przydomowych kotłowni przebił się do świadomości zbiorowej, o tyle ludzie nie do końca rozumieją, że problemem w większości polskich miast są także zanieczyszczenia transportowe. Chcieliśmy zacząć dyskusję i uświadomić Warszawiakom, że jest to istotny problem, szczególnie dla zdrowia najmłodszych. Celem jest to, aby powietrze w Warszawie spełniało normy, jeśli chodzi o NO2″ – podkreśla Jedyńska.

Czytaj także: Natężenie ruchu wyższe niż przed pandemią. Eksperci apelują, by zadbać o zdrowsze powietrze

Średnioroczna norma dla NO2 wynosi maksymalnie 40 µg/m3, natomiast godzinna norma to maks. 200 µg/m3. „W latach 2011-2019 średnia oscylowała pomiędzy 45 a 60 µg/m3. Wyjątek stanowi rok 2020. Czas lockdownu sprawił, że po raz pierwszy w omawianym przedziale czasowym średnia roczna wyniosła lekko poniżej 40 µg/m3. Średnia godzinna najwyższych stężeń w latach 2011-2019 wyniosła pomiędzy 140 a 180 µg/m3” – czytamy na profilu facebookowym Warszawy bez Smogu.

Mural powstał dzięki Clean Air Fund, TVN, Miastu Stołecznemu Warszawa, Warszawie bez Smogu i Polskiemu Alarmowi Smogowemu. Jego oglądanie będzie możliwe przez przynajmniej rok.

_

Zdjęcie: Dmitry Kalinovsky

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.