Udostępnij

Uber zniszczył 20 tys. rowerów elektrycznych. Bo przestały być potrzebne

02.06.2020

Media społecznościowe obiegły zdjęcia i filmy, na których widać miażdżenie i niszczenie dziesiątek czerwonych rowerów elektrycznych Ubera. System wypożyczania jednośladów w USA przejął Lime – razem z najnowszymi pojazdami. Te starsze zostawił do dyspozycji poprzedniego właściciela. Uber wybrał rozwiązanie najprostsze – wyrzucenie rowerów na wysypisko.

Dwa lata temu amerykański gigant uruchomił możliwość wypożyczania rowerów elektrycznych. Jednoślady JUMP pojawiły się w kilku miastach Europy (m.in. w Berlinie, Rzymie i Paryżu), Stanów Zjednoczonych i Południowej Ameryki.

Uber w ostatnim czasie zmagał się z problemami finansowymi. Dlatego zdecydowano, żeby sprzedać JUMP firmie Lime, znanej m.in. z wypożyczalni hulajnóg elektrycznych. Transakcja na razie dotyczy wyłącznie systemu JUMP w Stanach Zjednoczonych. Jak informuje BBC – w Europie operatorem wypożyczalni nadal będzie Uber.

Uber wyrzuca rowery?

Lime przejął więc większość amerykańskich rowerów. Według CNN, nowy właściciel wybrał najnowsze pojazdy, które „pozwolą zapewnić wysokiej jakości usługę przez długi czas”. Reszta jednośladów została w Uberze, który sam miał znaleźć sposób na ich wykorzystanie.

Postawił na rozwiązanie najprostsze – rowery zostały „zrecyklingowane”. Czyli rozebrane, zmiażdżone i wyrzucone.

Czytaj także: Uber bardziej ekologiczny niż własne auto? Naukowcy udowodnili, że niekoniecznie

Jak donosi portal Fast Company, na śmietnik trafiło prawie 20 tysięcy jednośladów z USA. I pyta: dlaczego nie zostały przekazane tym, którzy mogliby z nich skorzystać?

Uber w oficjalnym oświadczeniu tłumaczy, że opcja sprzedaży lub przekazania rowerów potrzebującym była rozważana. „Mając jednak na uwadze kilka bardzo ważnych elementów – w tym konserwację pojazdów, kwestie bezpieczeństwa i dostępu do stacji ładowania – uznaliśmy, że najbardziej odpowiedzialnie będzie zrecyklingować rowery” – piszą przedstawiciele firmy.

„Wyciągaliśmy ludzi z aut”

Byli pracownicy JUMP, cytowani przez CNN, uważają, że Uber nie podjął żadnych starań, żeby uratować rowery przed wysypiskiem. Ich zdaniem, wiele osób byłoby zainteresowanych nawet kupnem takich pojazdów – szczególnie w czasie pandemii, kiedy ruch na świeżym powietrzu jest najbezpieczniejszą formą spędzania wolnego czasu. Jak mówiła Jamaica Lambie, była szefowa działu mechaników JUMP w Sacramento, wielu pracowników ceniło Ubera za to, że promuje niskoemisyjny transport i ekologiczne rozwiązania. „Wyciągaliśmy ludzi z aut, to było niesamowicie pozytywne” – komentowała. Teraz, jak podkreśla, podejście firmy mija się z ekologią i zrównoważonym rozwojem.

Niemiecke Tier Mobility, zajmujące się wynajmem skuterów, zadeklarowało, że może przejąć niepotrzebne rowery, naprawić je i dać im drugie życie. Na razie nie jest pewne, czy Uber przyjmie tę propozycję.

Zdjęcie: VDB Photos/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.