Uchwała antysmogowa dla Mazowsza przyjęta jednogłośnie; łódzkie także z uchwałą

1080
0
Podziel się:

Na posiedzeniu Sejmiku woj. mazowieckiego 24 października 2017 r. przyjęto jednogłośnie uchwałę antysmogową dla Mazowsza.
Projekt uchwały zakłada okres 5 lat na likwidację najbardziej zanieczyszczających kotłów, 10 lat na likwidację kotłów 3 i 4 klasy oraz zakazuje palenia odpadami węglowymi, wilgotnym drewnem, węglem brunatnym i mieszankami z jego udziałem.
Podczas wystąpienia na sesji Sejmiku Monika Daniluk, aktywistka Warszawy Bez Smogu powiedziała: Jestem mamą siedmioletniego dziecka. Do tej pory rodzice mogli jedynie chronić dzieci przed smogiem, nie wychodząc z nimi na dwór, kiedy powietrze jest zanieczyszczone. Kominy miały prawo dymić, nie można było tego zakazać. Ta uchwała może wreszcie realnie zmienić sytuację.
Bardzo cieszymy się z decyzji Radnych Sejmiku – powiedział Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Okazało się, że politycy są w stanie stanąć ponad podziałami i poprzeć rozwiązanie, które służy nam wszystkim. Podobnie głosowali radni województw małopolskiego i śląskiego, gdzie również uchwały antysmogowe przyjęto jednogłośnie. To dobrze wróży walce ze smogiem na terenie naszego województwa. Dzięki takiej ponadpartyjnej decyzji już wkrótce zobaczymy realne efekty – czystsze powietrze.
Dziś przegłosowano także uchwałę dla województwa łódzkiego. Zgodnie z nią “kopciuchy” powinny zniknąć z domów w województwie do 2023 roku. W porównaniu z projektem skrócono też termin wymuszający rezygnację z bezklasowych ogrzewaczy pomieszczeń – z tych trzeba będzie zrezygnować do 2025 roku. Skrócenie tego terminu postulował Polski Alarm Smogowy. Uchwała wejdzie w życie 1 maja 2018 r.
Źródło: informacja prasowa PAS.
Fot. Greenpeace Polska/Flickr.

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o