Uchwała antysmogowa dla Mazowsza przyjęta jednogłośnie; łódzkie także z uchwałą

1942
0
Podziel się:
uchwała antysmogowa dla Mazowsza

Na posiedzeniu Sejmiku woj. mazowieckiego 24 października 2017 r. przyjęta jednogłośnie została uchwała antysmogowa dla Mazowsza. Projekt uchwały zakłada okres 5 lat na likwidację najbardziej zanieczyszczających kotłów, 10 lat na likwidację kotłów 3 i 4 klasy oraz zakazuje palenia odpadami węglowymi, wilgotnym drewnem, węglem brunatnym i mieszankami z jego udziałem.

Uchwała antysmogowa wzbudziła emocje wśród mieszkańców

Podczas wystąpienia na sesji Sejmiku Monika Daniluk, aktywistka Warszawy Bez Smogu powiedziała: „Jestem mamą siedmioletniego dziecka. Do tej pory rodzice mogli jedynie chronić dzieci przed smogiem, nie wychodząc z nimi na dwór, kiedy powietrze jest zanieczyszczone. Kominy miały prawo dymić, nie można było tego zakazać. Ta uchwała może wreszcie realnie zmienić sytuację.”

„Bardzo cieszymy się z decyzji Radnych Sejmiku” – powiedział Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Okazało się, że politycy są w stanie stanąć ponad podziałami i poprzeć rozwiązanie, które służy nam wszystkim. Podobnie głosowali radni województw małopolskiego i śląskiego, gdzie również uchwały antysmogowe przyjęto jednogłośnie. To dobrze wróży walce ze smogiem na terenie naszego województwa. Dzięki takiej ponadpartyjnej decyzji już wkrótce zobaczymy realne efekty – czystsze powietrze.

Koniec obecności kotłów na terenie województwa łódzkiego do 2023 roku

Dziś przegłosowano także uchwałę antysmogową dla województwa łódzkiego. Zgodnie z nią „kopciuchy” powinny zniknąć z domów w województwie do 2023 roku. W porównaniu z projektem skrócono też termin wymuszający rezygnację z bezklasowych ogrzewaczy pomieszczeń – z tych trzeba będzie zrezygnować do 2025 roku. Skrócenie tego terminu postulował Polski Alarm Smogowy. Uchwała wejdzie w życie 1 maja 2018 r.

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem dotyczącym czystości powietrza w Małopolsce.

Źródło: informacja prasowa PAS.
Fot. Greenpeace Polska/Flickr.

Podziel się: