Udostępnij

Kopciuchy w Małopolsce nielegalne od 1 maja. Ostatni moment na wymianę kotła

30.04.2024

Od 1 maja kopciuchy w całej Małopolsce będą nielegalne. To wynik uchwały antysmogowej, dzięki której zlikwidowano już około ćwierć miliona urządzeń grzewczych w najgorszym standardzie. Sprawdziliśmy, ile kopciuchów wciąż zostało do wymiany i co grozi za ich użytkowanie.

Od 1 maja 2024 r. na terenie województwa małopolskiego w życie wchodzi pierwszy etap uchwały antysmogowej. Tym samym nielegalne staje się użytkowanie kotłów bezklasowych oraz tych poniżej 3. klasy. Każde urządzenie, które będzie użytkowane po 1 maja, powinno posiadać tabliczkę znamionową lub dokumentację potwierdzającą spełnianie normy dopuszczalnej uchwałą.

Czy po 1 maja br. w Małopolsce można będzie używać kominki na drewno? Odpowiedź brzmi: tak, ale pod pewnymi warunkami. Potrzebna jest dokumentacja, która potwierdzi, że kominek spełnia wymagania Ekoprojektu lub jego sprawność cieplna jest na poziomie min. 80 proc. Kolejny etap uchwały wchodzi w życie 1 stycznia 2027 r. Od tego momentu dopuszczalne będą wyłącznie urządzenia spełniające wymogi 5. klasy lub Ekoprojektu.

W Krakowskim Alarmie Smogowym (KAS) słyszymy, że siedem lat temu, gdy przyjmowano uchwałę antysmogową, na terenie województwa kopciło nawet 300 tys. pozaklasowych urządzeń. Dziś według danych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego zostało ich około 50 tys. Pierwotnie przepis zakazujący kopciuchów miał wejść w życie 1 stycznia 2023 r. Po kilkunastogodzinnej sesji sejmiku województwa oraz wielotygodniowych dyskusjach radni PiS i PSL zdecydowali o przesunięciu kluczowego terminu właśnie na 1 maja 2024, czyli o dwa sezony grzewcze.

Małopolska uchwała antysmogowa. Co grozi za używanie nielegalnego kotła?

– Cieszymy się, że ten moment w końcu nadszedł – mówi nam Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. – Dzięki temu najbardziej trujące, pozaklasowe kotły stają się nielegalne, co z kolei wpłynie na poprawę jakości powietrza w Małopolsce. Teraz będziemy przyglądać się jak uchwała antysmogowa będzie egzekwowana przez władze gmin – podkreśla Lutomska zapytana przez SmogLab.

Dodaje, że również w Krakowie (tam zakaz wszedł w życie wcześniej, bo w 2019 r. – red.) część mieszkańców nie wymieniła starych kotłów na czas. – Rolą gmin jest weryfikowanie czy właściciele kopciuchów dostosowali się do przepisów, a w trudnych przypadkach powinni otrzymać niezbędną pomoc. Czasu na wymianę źródła ciepła było naprawdę dużo i z pewnością mieszkańcy zdają sobie sprawę z konsekwencji użytkowania pozaklasowych kotłów po 1 maja 2024 r.

Za takie zachowanie grozi mandat do 500 złotych lub skierowanie wniosku do sądu. Wtedy najwyższy wymiar kary może wynieść nawet 5 tys. złotych. Kto kontroluje paleniska? Takie uprawnienia ma Policja, Straż Gminna oraz upoważnieni pracownicy miasta lub gminy.

Tempo wymiany spadło po zmianach w uchwale antysmogowej

W zdecydowanej większości gmin małopolski nie ma jednak straży gminnej. Tu naprzeciw wychodzi Urząd Marszałkowski, który przeznacza dedykowane środki dla gmin, które chcą uruchomić taką jednostkę. Bez skutecznych kontroli uchwały antysmogowe nie są efektywnie realizowane. Przy okazji sprawdza się nie tylko klasę samego urządzenia, ale także przypadki spalania śmieci i innych niedozwolonych materiałów.

Już sama zapowiedź uchwały poprawiła jakość powietrza w województwie. Widać to na przykładzie jego stolicy – Krakowa. W ciągu dekady liczba dni smogowych spadła w mieście ze 120 do mniej niż 20 rocznie, choć warto przypomnieć, że tam przepisy obowiązują już od 5 lat i całkowicie zakazują spalania paliw stałych w obrębie miasta. Różnicę widać szczególnie w sezonie zimowym – wyjeżdżając z Krakowa w dowolną stronę diametralnie pogarsza się jakość powietrza.

Tylko w krakowskim obwarzanku do likwidacji pozostaje ponad 11 tys. kopciuchów (stan na koniec 2023 roku). Wymiana kotłów spowolniła po wspomnianych zmianach w uchwale antysmogowej. – Tempo likwidacji kopciuchów po zmianie uchwały zdecydowanie spadło. Mieszkańcy dostali wtedy sygnał, że raz zmienione prawo może zmienić się ponownie. Wiemy już, że tak się nie stanie, bo przepisy wchodzą w życie już 1 maja i liczymy, że to przyspieszy proces likwidacji kopciuchów. Z nadzieją obserwujemy też jak funkcjonuje program Czyste Powietrze – liczba wniosków o dofinansowanie rośnie z tygodnia na tydzień. Przed kolejnym sezonem grzewczym będziemy uważnie monitorować postęp w likwidacji kopciuchów – zapowiada Ewa Lutomska z KAS.

Jak dostać dofinansowanie na wymianę kopciucha?

Jak otrzymać pomoc w wymianie kotła? W niemal wszystkich gminach Małopolski funkcjonują ekodoradcy. To urzędnicy dedykowani właśnie pomocy na przykład przy wypełnianiu wniosku o dofinansowanie. Część gmin posiada własne programy dotacyjne, a niezależnie od nich funkcjonuje ogólnopolski program Czyste Powietrze.

Stale rośnie zainteresowanie Programem. Pod koniec marca złożono rekordową liczbę 6649 wniosków podczas jednego tygodnia. Dla porównania średnia tygodniowa liczba wniosków składanych w 2023 r. wyniosła 4187. Jak działa dotacja w programie Czyste Powietrze? Na dofinansowanie termomodernizacji budynku oraz wymianę kopciucha można otrzymać nawet 136 tys. bezzwrotnej dotacji. Wysokość dofinansowania jest zależna od średniej wysokości zarobków w przeliczeniu na domownika.

Wniosek można złożyć przez internet lub tradycyjnie w odpowiednim urzędzie. Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnej stronie programu w tym miejscu.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Stefan Rotter

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.