Udostępnij

Podhalańska gmina z uchwałą antysmogową. W kolejce dwie następne

13.07.2021

Do pięciu małopolskich gmin, które przyjęły uchwały antysmogowe dołącza gmina Czarny Dunajec. Podczas głosowania na nadzwyczajnej sesji 14 osób było za, jedna osoba była przeciw, a jedna wstrzymała się od głosu. Czy lokalna uchwała antysmogowa oznacza kolejny krok do czystego powietrza w Małopolsce?

Czarny Dunajec to kolejna gmina, która podejmuje taki krok. Jak się okazuje ambicje Małopolski są jeszcze większe. Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz ma nadzieję, że do koalicji dla czystego powietrza już niedługo dołączą kolejne gminy m.in. Tarnów oraz Zabierzów. W rozmowie ze SmogLabem nie kryje radości: „Bardzo się cieszę. Byłem na spotkaniu z radnymi Czarnego Dunajca, namawiałem ich do tego kroku i jak widać udało się. Dziękuję im za ten odważny, pionierski w dużej mierze ruch. Wszystkie te działania składają się na konsekwentną, antysmogową rewolucję w Województwie Małopolskim” – podkreśla Urynowicz.

„To troska o zdrowie mieszkańców”

Podobnego zdania jest Jola Sitarz-Wójcicka z Podhalańskiego Alarmu Smogowego: „Każda lokalna uchwała antysmogowa to przyspieszenie w drodze do czystego powietrza. Zaostrzanie przepisów przez gminy to odważny krok, który zostanie doceniony za parę lat, kiedy jakość życia i zdrowia mieszkańców się poprawi” – mówi działaczka w rozmowie z redakcją SmogLabu. Według antysmogowej aktywistki zmiany zostaną zauważone także przez turystów szukających miejsc wypoczynku z czystym powietrzem.

„Radni gminy Czarny Dunajec wykazali się troską o zdrowie mieszkańców. Mam nadzieję, że teraz Czarny Dunajec będzie słynny nie tylko z pięknych widoków, ale też z czystego powietrza” – dodaje Sitarz-Wójcicka.

Czytaj również: Ranking wymiany kopciuchów w krakowskim obwarzanku

Co daje uchwała antysmogowa?

Zielone światło dla sejmiku wojewódzkiego oznacza ostrzejszy kurs ku czystemu powietrzu. W praktyce chodzi m.in. o zapisanie konkretnych terminów wprowadzenia zakazu palenia węglem w gospodarstwach domowych. Oznacza to również zakaz montażu pieców węglowych w nowym budownictwie oraz wprowadzenie wyższych norm dla nowo montowanych kominków. Lokalne uchwały mają być uzupełnieniem programu antysmogowego dla Małopolski.

 class=
Pełna treść podjętej uchwały

Kierunki działania

Dlaczego gminy podejmują jedynie uchwały kierunkowe? Wynika to z kompetencji gminnych rad, które nie mają możliwość ustanawiać takiego prawa samodzielnie. Kolejny krok należy więc do sejmiku wojewódzkiego. Dlatego władze województwa tak chętnie i aktywnie mobilizują poszczególne gminy do podejmowania uchwał kierunkowych.

„Radnych gminy przekonuje argument czystego powietrza, ale przekonują także liczby. Chcemy zabezpieczyć pewne środki finansowe na realizację postulatów środowiskowych w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym” – podkreśla wicemarszałek Urynowicz.

Czytaj również: Rabczańscy radni zmienili zdanie w sprawie palenia węglem

Licznik kopciuchów i konsultacje społeczne

Zgodnie z uchwałą antysmogową dla Małopolski do końca 2022 roku wszystkie kotły na węgiel, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy 3, muszą zostać zlikwidowane. Więcej na ten temat można znaleźć na dedykowanej stronie: LICZNIKKOPCIUCHOW.PL.

Aktualnie trwają także konsultacje społeczne podjętych już uchwał kierunkowych dla Oświęcimia, Nowego Targu, Skawiny, Krzeszowic oraz Niepołomic. Formularz w tej sprawie można wypełnić jedynie do 14 lipca 2021 roku na stronie konsultacyjnej.

Źródło zdjęcia tytułowego: januszkurek.com/Shutterstock

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.