Udostępnij

Pięć małopolskich gmin bliżej czystego powietrza. „Bardzo dobry sygnał”

17.06.2021

Już pod koniec wakacji pięć małopolskich gmin może zyskać nowe narzędzia w walce o czyste powietrze. Są to Niepołomice, Oświęcim, Nowy Targ, Krzeszowice oraz Skawina. Zarząd województwa małopolskiego skierował uchwałę antysmogową z pięciu gmin do konsultacji społecznych. „To bardzo dobra wiadomość i sygnał dla innych gmin Małopolski do pójścia w tym samym kierunku” – komentuje dla SmogLabu Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS).

Kolejne samorządy wyraźnie wskazują kierunek walki o czyste powietrze. Pisaliśmy o tym wielokrotnie. Dziś wicemarszałek województwa małopolskiego – Tomasz Urynowicz, poinformował, że pięć kolejnych uchwał trafi pod konsultacje społeczne.

Uchwały kierunkowe

Ponieważ zapisy uchwał wykraczają poza kompetencje rad gminy, te mogą uchwalać jedynie kierunki działania. Kolejny krok należy do sejmików wojewódzkich i z tego powodu konsultacje ogłasza właśnie zarząd województwa. Lokalne uchwały kierunkowe mają wprowadzać bardziej efektywne rozwiązania dla poszczególnych gmin, pomagają też w pozyskiwaniu publicznych środków na wymianę kotłów. W praktyce przyjmując lokalną uchwałę antysmogową zaostrza się obowiązujące przepisy, najczęściej poprzez wprowadzenie zakazu spalania węgla, aby w jak najkrótszym czasie osiągnąć cel: czyste powietrze.

„Liczymy na to, że cały obwarzanek przyjmie takie uchwały. Jak wiemy, Kraków poradził sobie ze wszystkimi źródłami niskiej emisji. Teraz mamy problem z emisjami z gmin sąsiadujących. W Małopolsce obowiązuje wojewódzka uchwała antysmogowa” – mówi Ewa Lutomska.

Tykający zegar

Choć sprzedawcy węgla i kopciuchów dwoili się i troili, aby antysmogową uchwałę wojewódzką zaskarżyć, Naczelny Sąd Administracyjny ostatecznie odrzucił ich argumenty. Do końca 2022 roku w całej Małopolsce mają zniknąć kotły pozaklasowe niespełniające standardów emisyjnych. W samym obwarzanku krakowskim jest ich aż 23 tysiące. Do 2026 przestaną kopcić kotły klasy 3 i 4.

Ponieważ tempo ich wymiany lub usuwania jest bardzo wolne, a czasu coraz mniej, Polski Alarm Smogowy, Stowarzyszenie Metropolia Krakowska oraz Miasto Kraków uruchomili inicjatywę „600 dni dla czystego powietrza”. W ramach projektu powstała strona internetowa LICZNIKKOPCIUCHOW.PL – na której trwa odliczanie. Analogiczne informacje wyświetlane są także m.in. na elektronicznych ekranach i mają się pojawić na stronach internetowych gmin.

Są programy i pieniądze, wystarczy wola.

Ewa Lutomska – Polski Alarm Smogowy

Przedstawicielka PAS-u pytana przez nas o tempo wymiany pieców wskazuje: „Gminy powinny prowadzić kampanie informacyjne, docierać do mieszkańców i prowadzić skuteczne kontrole. Mieszkańcy z kolei mają wsparcie. Mogą skorzystać z dotacji w ramach programu »Czyste Powietrze«, mają też możliwość odliczenia inwestycji od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Są programy i pieniądze, wystarczy wola, aby do 2023 roku zlikwidować wszystkie pozaklasowe kotły w Małopolsce. Czasu jest mało, ale działania Skawiny czy Niepołomic są wzorem do naśladowania przez inne gminy” – konkluduje Lutomska.

Czytaj również: RAPORT: jak Polska walczy ze smogiem?

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.