Podhalańska gmina z uchwałą antysmogową. W kolejce dwie następne

Podziel się:
Czarny Dunajec

Do pięciu małopolskich gmin, które przyjęły uchwały antysmogowe dołącza gmina Czarny Dunajec. Podczas głosowania na nadzwyczajnej sesji 14 osób było za, jedna osoba była przeciw, a jedna wstrzymała się od głosu. Czy lokalna uchwała antysmogowa oznacza kolejny krok do czystego powietrza w Małopolsce?

Czarny Dunajec to kolejna gmina, która podejmuje taki krok. Jak się okazuje ambicje Małopolski są jeszcze większe. Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz ma nadzieję, że do koalicji dla czystego powietrza już niedługo dołączą kolejne gminy m.in. Tarnów oraz Zabierzów. W rozmowie ze SmogLabem nie kryje radości: „Bardzo się cieszę. Byłem na spotkaniu z radnymi Czarnego Dunajca, namawiałem ich do tego kroku i jak widać udało się. Dziękuję im za ten odważny, pionierski w dużej mierze ruch. Wszystkie te działania składają się na konsekwentną, antysmogową rewolucję w Województwie Małopolskim” – podkreśla Urynowicz.

„To troska o zdrowie mieszkańców”

Podobnego zdania jest Jola Sitarz-Wójcicka z Podhalańskiego Alarmu Smogowego: „Każda lokalna uchwała antysmogowa to przyspieszenie w drodze do czystego powietrza. Zaostrzanie przepisów przez gminy to odważny krok, który zostanie doceniony za parę lat, kiedy jakość życia i zdrowia mieszkańców się poprawi” – mówi działaczka w rozmowie z redakcją SmogLabu. Według antysmogowej aktywistki zmiany zostaną zauważone także przez turystów szukających miejsc wypoczynku z czystym powietrzem.

„Radni gminy Czarny Dunajec wykazali się troską o zdrowie mieszkańców. Mam nadzieję, że teraz Czarny Dunajec będzie słynny nie tylko z pięknych widoków, ale też z czystego powietrza” – dodaje Sitarz-Wójcicka.

Czytaj również: Ranking wymiany kopciuchów w krakowskim obwarzanku

Co daje uchwała antysmogowa?

Zielone światło dla sejmiku wojewódzkiego oznacza ostrzejszy kurs ku czystemu powietrzu. W praktyce chodzi m.in. o zapisanie konkretnych terminów wprowadzenia zakazu palenia węglem w gospodarstwach domowych. Oznacza to również zakaz montażu pieców węglowych w nowym budownictwie oraz wprowadzenie wyższych norm dla nowo montowanych kominków. Lokalne uchwały mają być uzupełnieniem programu antysmogowego dla Małopolski.

Pełna treść podjętej uchwały

Kierunki działania

Dlaczego gminy podejmują jedynie uchwały kierunkowe? Wynika to z kompetencji gminnych rad, które nie mają możliwość ustanawiać takiego prawa samodzielnie. Kolejny krok należy więc do sejmiku wojewódzkiego. Dlatego władze województwa tak chętnie i aktywnie mobilizują poszczególne gminy do podejmowania uchwał kierunkowych.

„Radnych gminy przekonuje argument czystego powietrza, ale przekonują także liczby. Chcemy zabezpieczyć pewne środki finansowe na realizację postulatów środowiskowych w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym” – podkreśla wicemarszałek Urynowicz.

Czytaj również: Rabczańscy radni zmienili zdanie w sprawie palenia węglem

Licznik kopciuchów i konsultacje społeczne

Zgodnie z uchwałą antysmogową dla Małopolski do końca 2022 roku wszystkie kotły na węgiel, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy 3, muszą zostać zlikwidowane. Więcej na ten temat można znaleźć na dedykowanej stronie: LICZNIKKOPCIUCHOW.PL.

Aktualnie trwają także konsultacje społeczne podjętych już uchwał kierunkowych dla Oświęcimia, Nowego Targu, Skawiny, Krzeszowic oraz Niepołomic. Formularz w tej sprawie można wypełnić jedynie do 14 lipca 2021 roku na stronie konsultacyjnej.

Źródło zdjęcia tytułowego: januszkurek.com/Shutterstock

Podziel się: