Udostępnij

„Kiedyś taka rozmowa byłaby nie do pomyślenia”. Aktywista o zakazie spalania węgla [PODCAST]

27.12.2021

Jak wprowadza się prawo, które może ratować zdrowie i życie ludzi? I czy bez aktywistów udałoby się doprowadzić do zakazu spalania węgla? O tym rozmawiamy w kolejnym odcinku podcastu „Proste pytania” w ramach naszego cyklu „Pożegnanie z węglem”

W najnowszej serii Smoglabu mówimy o tym, jak odejść od węgla, przynajmniej tego używanego w ogrzewaniu domów. Nie da się tego zrobić bez dobrego prawa zakazującego jego spalania w piecach. Takim narzędziem są uchwały antysmogowe. To akty prawne uchwalane przez wojewódzkich radnych, określające standardy paliw dopuszczanych do ogrzewania na terenie całego regionu. Mogą one też zawierać wyjątki – na przykład w jednym z miast województwa normy mogą być ostrzejsze niż w innych.

Czytaj również: Pozew za smog z krakowskiego „obwarzanka” [KOMENTARZE GMIN]

Tak jest na przykład w Krakowie, który zakazał palenia drewnem i węglem w piecach. To inspiracja dla innych miast. O wprowadzeniu takich samych regulacji zdecydował już Sopot. We Wrocławiu nie można będzie palić węglem i drewnem poza kominkami od 2028 roku. Ostatnio zamiar wprowadzenia prawa zakazującego spalania węgla w w w całym regionie wyraził marszałek województwa śląskiego.

Uchwały antysmogowe pomaga – tak samo jak deklaracje rządu

A więc dzieje się, i dobrze. Zresztą według rządu do końca dekady powinniśmy pozbyć się pieców węglowych we wszystkich miastach – to zapis Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Czy byłoby to możliwe bez aktywistów? Być może, choć trochę trudno w to uwierzyć. Walki z zanieczyszczeniem domagał się od 2015 roku Krakowski Alarm Smogowy, który dał początek większej organizacji – Polskiemu Alarmowi Smogowemu.

To między innymi dzięki wysiłkom jego członków w życie mogą wejść kolejne zakazy palenia węglem w piecach. Dlatego postanowiłem porozmawiać z rzecznikiem prasowym Polskiego Alarmu Smogowego (PAS), Piotrem Siergiejem. Zapytałem o to, w jaki sposób uchwały antysmogowe stały się ważnym narzędziem walki z zanieczyszczeniem – które są przecież nadal nowością w polskim prawodawstwie.

– Tak naprawdę możliwość ich wprowadzania pojawiła się dopiero w 2015 roku. Pierwszy był Kraków, który zdecydował się na pierwszą i do tej pory najbardziej restrykcyjną uchwałę – przypomina Siergiej.

Zdaniem aktywisty władze kolejnych miast i regionów są coraz odważniejsi. Uchwały antysmogowe wzorowane na tej krakowskiej mogą być spotykane coraz częściej. Siergiej zwraca też uwagę na postęp w myśleniu o jakości powietrza.

– Jeszcze sześć lat temu rozmowa o odchodzeniu od węgla w miastach byłaby nie do pomyślenia. Dziś jesteśmy już w zupełnie innym miejscu – cieszy się rzecznik PAS.

“Proste pytania” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Castbox i Spreaker. W kolejnych odcinkach, zgodnie z tytułem, zadaję proste pytania. Odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze jest ekologia.

Projekt „Pożegnanie z węglem” powstaje dzięki wsparciu European Climate Foundation

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.