Udostępnij

„Kiedyś taka rozmowa byłaby nie do pomyślenia”. Aktywista o zakazie spalania węgla [PODCAST]

27.12.2021

Jak wprowadza się prawo, które może ratować zdrowie i życie ludzi? I czy bez aktywistów udałoby się doprowadzić do zakazu spalania węgla? O tym rozmawiamy w kolejnym odcinku podcastu „Proste pytania” w ramach naszego cyklu „Pożegnanie z węglem”

W najnowszej serii Smoglabu mówimy o tym, jak odejść od węgla, przynajmniej tego używanego w ogrzewaniu domów. Nie da się tego zrobić bez dobrego prawa zakazującego jego spalania w piecach. Takim narzędziem są uchwały antysmogowe. To akty prawne uchwalane przez wojewódzkich radnych, określające standardy paliw dopuszczanych do ogrzewania na terenie całego regionu. Mogą one też zawierać wyjątki – na przykład w jednym z miast województwa normy mogą być ostrzejsze niż w innych.

Czytaj również: Pozew za smog z krakowskiego „obwarzanka” [KOMENTARZE GMIN]

Tak jest na przykład w Krakowie, który zakazał palenia drewnem i węglem w piecach. To inspiracja dla innych miast. O wprowadzeniu takich samych regulacji zdecydował już Sopot. We Wrocławiu nie można będzie palić węglem i drewnem poza kominkami od 2028 roku. Ostatnio zamiar wprowadzenia prawa zakazującego spalania węgla w w w całym regionie wyraził marszałek województwa śląskiego.

Uchwały antysmogowe pomaga – tak samo jak deklaracje rządu

A więc dzieje się, i dobrze. Zresztą według rządu do końca dekady powinniśmy pozbyć się pieców węglowych we wszystkich miastach – to zapis Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Czy byłoby to możliwe bez aktywistów? Być może, choć trochę trudno w to uwierzyć. Walki z zanieczyszczeniem domagał się od 2015 roku Krakowski Alarm Smogowy, który dał początek większej organizacji – Polskiemu Alarmowi Smogowemu.

To między innymi dzięki wysiłkom jego członków w życie mogą wejść kolejne zakazy palenia węglem w piecach. Dlatego postanowiłem porozmawiać z rzecznikiem prasowym Polskiego Alarmu Smogowego (PAS), Piotrem Siergiejem. Zapytałem o to, w jaki sposób uchwały antysmogowe stały się ważnym narzędziem walki z zanieczyszczeniem – które są przecież nadal nowością w polskim prawodawstwie.

– Tak naprawdę możliwość ich wprowadzania pojawiła się dopiero w 2015 roku. Pierwszy był Kraków, który zdecydował się na pierwszą i do tej pory najbardziej restrykcyjną uchwałę – przypomina Siergiej.

Zdaniem aktywisty władze kolejnych miast i regionów są coraz odważniejsi. Uchwały antysmogowe wzorowane na tej krakowskiej mogą być spotykane coraz częściej. Siergiej zwraca też uwagę na postęp w myśleniu o jakości powietrza.

– Jeszcze sześć lat temu rozmowa o odchodzeniu od węgla w miastach byłaby nie do pomyślenia. Dziś jesteśmy już w zupełnie innym miejscu – cieszy się rzecznik PAS.

“Proste pytania” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Castbox i Spreaker. W kolejnych odcinkach, zgodnie z tytułem, zadaję proste pytania. Odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze jest ekologia.

Projekt „Pożegnanie z węglem” powstaje dzięki wsparciu European Climate Foundation

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.