Udostępnij

Ulga podatkowa za dojeżdżanie do pracy na rowerze lub autobusem? W Danii myślą o tym na poważnie

16.01.2019

„Copenhagen Post” donosi, że w Danii ruszyła właśnie nowa kampania społeczna, której organizatorzy postulują, by wprowadzić zniżki podatkowe dla dojeżdżających do pracy na rowerach lub komunikacją zbiorową. Idea zyskała już wsparcie Dansk Industri, który zrzesza krajowym przemysł. Ci widzą w tym szansę na zmniejszenie liczby dni „chorobowego”.

Kampanię rozpoczął „Cyklistforbundet”, który wcześniej dał się poznać z kampanii Cycle Billion, która była skupiona na rozwoju infrastruktury dla rowerów. Dziś ten cel także zmieścił się w kampanii – organizacja postuluje, by budżet centralny wsparł samorządy w jej rozwoju. Realizacja celu ma oznaczać, że na każde 100 koron przeznaczonych na samochody, dwie korony pójdą na rowery. Oprócz tego postulaty obejmują dotacje dla elektrycznych rowerów i ograniczenia prędkości dla samochodów poruszających się w terenie zabudowanym.

Uwagę zwraca jednak inny postulat organizacji. Ta chce bowiem, by w Danii wprowadzić ulgę podatkową dla osób, które do pracy dojeżdżają na rowerze lub transportem zbiorowym. O tym, że rzecz nie jest tylko luźnym pomysłem aktywistów, przekonuje wsparcie, którego już udzielili mu przedstawiciele potężnego zrzeszenia przemysłu Dansk Industri. Ci widzą w tym wymierną korzyść. „Jeżeli przesadzimy ludzi na rowery, w całym kraju możemy zaoszczędzić 267 tys. dni chorobowego”, tłumaczył Michael Svane, szef Duńskiej Federacji Transportu. Dodawał też, że popiera to jako przedstawiciel biznesu, ale też jako człowiek, ponieważ badania pokazują, że jeżeli 10 proc. osób więcej wybiera rower jako środek transportu, korki zmniejszają się o 6 proc.

W Kopenhadze – podkreśla gazeta – w 2017 roku 41 proc. podróży do pracy lub na uczelnię odbywano na rowerach. W ten sam sposób odbywano 32 proc. podróży w mieście, ale władze duńskiej stolicy za cel wyznaczyły sobie 50 proc. podróży w mieście odbywanych na rowerach. Ulgi podatkowe mogą w tym pomóc.

Czytaj też: Najpierw infrastruktura, później rowerzyści.

Fot. Mikael Colville-Andersen/Flickr. Licencja CC.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.