Udostępnij

PE chce surowszych norm jakości powietrza. Takich, które naprawdę są bezpieczne dla zdrowia

26.03.2021

„Musimy dostosować standardy jakości powietrza do kryteriów Światowej Organizacji Zdrowia” – mówił podczas obrad Parlamentu Europejskiego eurodeputowany Javi Lopez. Normy smogowe ustalone przez WHO są znacznie bardziej restrykcyjne, niż te przyjęte w całej Unii Europejskiej. Dlatego PE przyjął rezolucję w tej sprawie, co może być pierwszym krokiem do zmiany przepisów w całej wspólnocie.

Podczas obraz eurodeputowani przypominali, że smog jest największym zagrożeniem związanym ze środowiskiem, z jakim mierzy się UE. Rocznie z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera przedwcześnie około 400 tysięcy osób. A obowiązujące normy smogowe – jak przekonywał podczas debaty hiszpański polityk Javi Lopez – są przestarzałe i niedostosowane do wiedzy naukowej, jaką dziś dysponujemy.

„Obecne normy mają od 15 do 20 lat. W tym czasie nauka znacząco się rozwinęła, dlatego wzywamy do aktualizacji unijnych norm” – mówił.

Normy smogowe przestarzałe

Nowe limity substancji w powietrzu miałyby być – według propozycji PE – zbieżne z zaleceniami WHO. A różnice w normach unijnych i europejskich są spore.

Przykłady? Według unijnych zaleceń, roczne stężenie PM 2,5 nie powinno przekraczać 25µg/m3 rocznie. Według WHO jest to 10 µg/m3. UE dopuszcza roczne stężenie PM10 na poziomie 40µg/m3. Światowa Organizacja Zdrowia – na poziomie 20µg/m3.

Czytaj także: Ranking IQ Air: najbardziej zanieczyszczone europejskie miasto leży na Śląsku

Europarlamentarzyści postulują także ustalenie limitów dla sadzy (black carbon) , rtęci i amoniaku. Do tej pory nie obowiązywały żadne normy dla tych substancji. Proponują także lepszy nadzór nad stacjami monitorowania jakości powietrza, zaznaczając, że nie każda lokalizacja pokazuje wiarygodne dane na temat smogu.

„Powinniśmy mieć naprawdę skuteczne krajowe plany ochrony powietrza i ściślejszą współpracę dobrych praktyk w tym zakresie. Kolejny i równie ważny punkt, to skuteczne mechanizmy egzekwowania. Obecnie w 20 różnych krajach wszczęliśmy 30 postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z naszymi dyrektywami w sprawie jakości powietrza” – mówił Javi Lopez. Podkreślił także, że skoro państwa członkowskie nie przestrzegają przepisów, trzeba wzmocnić mechanizmy ich egzekwowania.

Zdrowie, a nie kompromis

„To bardzo dobrze, że Parlament Europejski przygląda się jakości powietrza i chce doprowadzić do wdrożenia wymogów WHO” – komentuje Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego. „Unijne normy dla stężeń takich zanieczyszczeń jak choćby drobny pył PM2,5 są dużo mniej wymagające niż rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia. Wynika to z faktu, że przepisy unijne to zawsze efekt jakiegoś kompromisu zawartego między państwami UE. Natomiast rekomendacje WHO odnoszą się przede wszystkim do tego, jaki jest wpływ zanieczyszczeń na nasze zdrowie” -tłumaczy.

Jej zdaniem zmiana przepisów zmusiłaby kraje członkowskie – w tym Polskę – do bardziej zdecydowanych działań antysmogowych. I, przede wszystkim, do zadbania o zdrowie mieszkańców. „Myślę, że jest bardzo dobra wiadomość dla nas wszystkich, bo Polska to wciąż niechlubny lider UE jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza” – dodaje Dworakowska.

425 głosów „za”

W czwartek, 25 marca, Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie wykonania dyrektyw w sprawie jakości powietrza (AAQ) 425 głosami za i 109 przeciw. 153 osoby wstrzymały się od głosu.

Rezolucja nie ma mocy wiążącej, jest jedynie wyrażeniem opinii PE. Może być jednak pierwszym krokiem do zmiany unijnego prawa.

Zdjęcie: symbiot/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.