Udostępnij

„Unijne normy smogu nie są bezpieczne”. Nawet mała ilość zanieczyszczeń szkodzi niemowlętom

28.08.2020

Podczas tegorocznego kongresu Europejskiego Towarzystwa Oddechowego zaprezentowano wyniki wieloletnich badań, które poddają w wątpliwość, czy unijne normy jakości powietrza są wystarczające. U niemowląt, narażonych w pierwszym roku życia nawet na niski poziom zanieczyszczeń, odnotowano słabszą wydolność płuc w późniejszym wieku.

Badaniem objętych zostało 915 dzieci, żyjących w niemieckim Wesel oraz Monachium. W wieku 6, 10 i 15 lat mierzono im wydolność płuc, porównując następnie wyniki z danymi na temat zanieczyszczeń w miejscu, które zamieszkiwały w pierwszym roku życia.

Brane pod uwagę były zarówno zanieczyszczenia tlenkami azotu (związanymi przede wszystkim z ruchem samochodowym), jak i poziomy pyłów zawieszonych (PM) w powietrzu.

Po uwzględnieniu innych czynników środowiskowych – w tym m.in. tego, czy rodzice palą papierosy – stwierdzono, że nawet narażenie na względnie niski poziom zanieczyszczeń w pierwszych 12-miesiącach po narodzinach wiąże się z osłabieniem płuc w okresie dojrzewania. Korelacja ta była silniejsza u dzieci, u których wystąpiła astma.

Czytaj także: Ekspert: choroby płuc coraz częstsze, najbardziej narażone są dzieci

„Jest to niepokojące, ponieważ sugeruje, że uszkodzenie płuc w pierwszych 12-miesiącach po narodzinach może wpływać na zdrowie układu oddechowego przez całe życie” – powiedział „Guardianowi” dr Qi Zhao z Instytutu Badawczego Medycyny Środowiskowej IUF-Leibniz w Düsseldorfie, którego prace zostały zaprezentowane podczas kongresu.

„Wyniki są niepokojące, ponieważ sugerują, że obecne przepisy, takie jak unijne normy dla zanieczyszczeń powietrza, nie są wystarczająco bezpieczne. Wcześniejsze badania wykazały, że w Europie można uniknąć nawet 67 tys. przypadków astmy dziecięcej każdego roku, gdyby kraje spełniały wartości graniczne standardów WHO, które są niższe niż obowiązujące w UE” – powiedział w oświadczeniu Thierry Troosters, prezes Europejskiego Towarzystwa Oddechowego.

_

Z abstraktem prezentacji można zapoznać się tutaj (nr 4982).

Źródła: European Lung Foundation, European Respiratory Society, „The Guardian”

Zdjęcie: Shutterstock/Pavel Ilyukhin

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.