Udostępnij

„Unijne normy smogu nie są bezpieczne”. Nawet mała ilość zanieczyszczeń szkodzi niemowlętom

28.08.2020

Podczas tegorocznego kongresu Europejskiego Towarzystwa Oddechowego zaprezentowano wyniki wieloletnich badań, które poddają w wątpliwość, czy unijne normy jakości powietrza są wystarczające. U niemowląt, narażonych w pierwszym roku życia nawet na niski poziom zanieczyszczeń, odnotowano słabszą wydolność płuc w późniejszym wieku.

Badaniem objętych zostało 915 dzieci, żyjących w niemieckim Wesel oraz Monachium. W wieku 6, 10 i 15 lat mierzono im wydolność płuc, porównując następnie wyniki z danymi na temat zanieczyszczeń w miejscu, które zamieszkiwały w pierwszym roku życia.

Brane pod uwagę były zarówno zanieczyszczenia tlenkami azotu (związanymi przede wszystkim z ruchem samochodowym), jak i poziomy pyłów zawieszonych (PM) w powietrzu.

Po uwzględnieniu innych czynników środowiskowych – w tym m.in. tego, czy rodzice palą papierosy – stwierdzono, że nawet narażenie na względnie niski poziom zanieczyszczeń w pierwszych 12-miesiącach po narodzinach wiąże się z osłabieniem płuc w okresie dojrzewania. Korelacja ta była silniejsza u dzieci, u których wystąpiła astma.

Czytaj także: Ekspert: choroby płuc coraz częstsze, najbardziej narażone są dzieci

„Jest to niepokojące, ponieważ sugeruje, że uszkodzenie płuc w pierwszych 12-miesiącach po narodzinach może wpływać na zdrowie układu oddechowego przez całe życie” – powiedział „Guardianowi” dr Qi Zhao z Instytutu Badawczego Medycyny Środowiskowej IUF-Leibniz w Düsseldorfie, którego prace zostały zaprezentowane podczas kongresu.

„Wyniki są niepokojące, ponieważ sugerują, że obecne przepisy, takie jak unijne normy dla zanieczyszczeń powietrza, nie są wystarczająco bezpieczne. Wcześniejsze badania wykazały, że w Europie można uniknąć nawet 67 tys. przypadków astmy dziecięcej każdego roku, gdyby kraje spełniały wartości graniczne standardów WHO, które są niższe niż obowiązujące w UE” – powiedział w oświadczeniu Thierry Troosters, prezes Europejskiego Towarzystwa Oddechowego.

_

Z abstraktem prezentacji można zapoznać się tutaj (nr 4982).

Źródła: European Lung Foundation, European Respiratory Society, „The Guardian”

Zdjęcie: Shutterstock/Pavel Ilyukhin

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.