Udostępnij

Zbadali sprzedawane w Polsce kotły. Jedna czwarta wysłanych do laboratorium to „kopciuchy”

23.01.2024

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wynikach kontroli, którą objęto sprzedawane w Polsce kotły. Spośród ponad 650 skontrolowanych modeli 284 miało wady formalne w dokumentacji. Blisko 50 kotłów wysłanych zostało do badań laboratoryjnych: jedna czwarta z nich okazała się nie spełniać wymagań dotyczących emisyjności szkodliwych substancji.

Z najnowszego komunikatu UOKiK wynika, że w 2020 roku kontrolą objęto 658 modeli kotłów. Działania te prowadzono w okresie od maja do grudnia, w wyniku czego wykryto nieprawidłowości formalne w przypadku 284 urządzeń. Dotyczyły one dokumentacji, w tym m.in. zawyżonej deklarowanej klasy sezonowej efektywności energetycznej.

Czytaj także: Polski smog różni się od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego

48 modeli kotłów zbadanych zostało laboratoryjnie. Spośród nich 12 okazało się nie spełniać obowiązujących norm emisji szkodliwych substancji (takich jak pyły, tlenek węgla czy tlenki azotu). W przypadku jednego modelu powtórne badanie wykazało brak nieprawidłowości.

Szczegółowe informacje na temat wspomnianych modeli urządzeń znaleźć można w załączniku, dostępnym do pobrania na stronach UOKiK.

Ponadto pracownicy UOKiK oraz Inspekcji Handlowej prowadzili weryfikacje urządzeń oferowanych na popularnych platformach handlu internetowego. W 2020 roku sprawdzono 37 954 aukcje kotłów. Zakwestionowane zostały 7 223, w przypadku których sprzedawcy oferowali kotły niezgodnie z wymaganiami. Właściciele platform zostali poinformowani o aktualnych przepisach prawa i poproszeni o usunięcie takich ofert lub ich poprawienie. W większości przypadków zniknęły one z serwisów.

Czytaj także: Rząd ma plan na energetykę: ogrzewanie bez węgla i energia z atomu

„W wielu polskich domach znajdują się przestarzałe kotły, w których spalane są złej jakości paliwa, a w najgorszych przypadkach nawet odpady. Emitują one do atmosfery niebezpieczne dla zdrowia i życia szkodliwe substancje w wysokich stężeniach. Kotły i piece starej generacji często nie spełniają podstawowych norm dotyczących emisji pyłu i innych niebezpiecznych substancji, są zwyczajnie 'trucicielami’” – powiedział w oświadczeniu Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

_

Dostęp do całości raportu UOKiK, w tym z informacji o konkretnych modelach kotłów skontrolowanych przez urząd, można uzyskać TUTAJ.

Źródło: UOKiK

Zdjęcie: Shutterstock/studioflara

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.