To kolejny miesiąc anomalii w regionie, który niedawno doświadczył niszczycielskich pożarów. Teraz wiele syberyjskich miast nawiedza fala upałów, które dotarły nawet za koło podbiegunowe.
W przyszłym tygodniu w Nowosybirsku będzie cieplej niż w Krakowie – tak wynika z prognoz na najbliższe dni. Temperatura w położonym w zachodniej Syberii mieście może nieznacznie przekraczać 20 stopni. To i tak niewiele w porównaniu z ostatnimi dniami, kiedy słupki termometrów dobijały nawet do 35 kresek. Taką temperaturę odnotowano w regionie w zeszłym tygodniu.
O sytuacji donoszą lokalne portale, publikujące zdjęcia opalających się mieszkańców Syberii. Wysokim temperaturom towarzyszą też nawałnice, które przeszły między innymi przez Tomsk, Jekaterynburg i Nowosybirsk. Upał wylewa się jednak daleko poza miasta. Za linią koła podbiegunowego synoptycy rejestrowali przez ostatnie dni nawet 26 stopni.
Where is our spring? Locals in Western Siberia say it feels like they skipped a season. Abnormally hot May weather resembles midsummer with air temperatures as high as +35C https://t.co/iVSf1uvZTj pic.twitter.com/qMur7BR0iM
— The Siberian Times (@siberian_times) May 19, 2020
Nie uszło to uwadze amerykańskiej Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery. Na mapie przedstawiającej anomalie temperatury Syberia oznaczona jest ciemną czerwienią. Badacze z USA wyliczyli, że pomiędzy styczniem a kwietniem odchylenie od normalnej dla Syberii średniej temperatury wyniosło więcej niż pięć stopni.
„Urodziłem się na Syberii i mieszkam tutaj od 60 lat, nie pamiętam takiej wiosny” – pisał w anglojęzycznym portalu „Siberian Times” dziennikarz Siergiej Zubczuk. – „Nie było wiosny, nie było łagodnego wzrostu temperatury. Ktoś kliknął włącznik ciepła pod koniec kwietnia i zaczęło się lato.”
Przez wyjątkowo ciepłą i suchą pogodę na przełomie kwietnia i maja płonęły syberyjskie łąki i lasów. Ogień strawił wtedy 2 miliony hektarów terenu. Sytuację częściowo opanowano, ale sezon na nie trwa nadal. Pod koniec zeszłego tygodnia władze podały informację o przynajmniej kilkudziesięciu pożarach syberyjskiej roślinności.
Źródło zdjęcia: Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery