Udostępnij

Uwaga na smog w trakcie upałów. Naukowcy ostrzegają przed wzrostem liczby zgonów

17.08.2022

Okazuje się, że połączenie upalnej pogody ze złą jakością powietrza może potęgować ryzyko przedwczesnej śmierci, szczególnie z powodów sercowo-naczyniowych i oddechowych. Do takich wniosków prowadzi praca naukowców z Kalifornii, którzy zbadali współwystępowanie czynników, które osobno są dobrze znane jako zagrożenie dla zdrowia i życia.

Współwystępowaniu smogu i upału przyjrzeli się naukowcy z Keck School of Medicine w University of Southern California (USC). „Odkryliśmy, że wpływ na śmiertelność narażenia zarówno na ekstremalne temperatury, jak i ekstremalne zanieczyszczenie, jest większy niż suma ich indywidualnych skutków” – powiedział w oświadczeniu dr Mostafijur Rahman, główny autor opracowania.

Wyniki wspomnianych analiz opublikowano w czasopiśmie naukowym „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”.

Upał i smog. Niebezpieczny efekt synergii

Co dokładnie wykazano? W porównaniu z pozostałymi dniami, ekstremalne upały niosły wzrost ryzyka zgonu o 6,1 procent. Podobnie było w przypadku wysokich poziomów zanieczyszczeń pyłami zawieszonymi PM2,5. Wówczas ryzyko przedwczesnej śmierci było o 5 proc. wyższe niż w przypadku dni z jakością powietrza w normie. Najciekawsze wnioski dotyczą jednak połączenia obydwu czynników.

Okazuje się, że w dni, w których panowały zarówno ekstremalne upały, jak i wysokie zanieczyszczenie powietrza PM2,5, zgony były o 21 proc. bardziej prawdopodobne. W przypadku przyczyn sercowo-naczyniowych wzrost ten wynosił 29,9 procent. Problemy z oddychaniem przynosiły z kolei 38-proc. większą śmiertelność.

Emisje pyłów zawieszonych latem

W komunikacie na stronach uczelni zwrócono uwagę, że wraz z postępem zmian klimatycznych problem współwystępowania upałów i smogu może narastać. Oznaczają one bowiem większe ryzyko pożarów, które regionalnie mogą prowadzić do znaczącego pogorszenia jakości powietrza latem.

W Polsce głównym źródłem pyłów zawieszonych w powietrzu jest tzw. niska emisja, czyli spalanie węgla i drewna w domostwach. Pamiętajmy jednak, że choć latem statystyki są znacznie lepsze niż w sezonie grzewczym, problem nie znika. Wiele gospodarstw ogrzewa w ten sposób wodę przez cały rok. To prowadzić może do okresowego pogorszenia jakości powietrza pod względem pyłów zawieszonych (PM) w pobliżu źródeł spalin.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Oleg Kopyov / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.