Uprzejmie informuję. Jak zgłosić, że sąsiad pali śmieci i zatruwa powietrze [Cz. 1]

43045
38
Podziel się:
Fot. Fotolia.

Prawo jasno definiuje, które organy powinny reagować na zgłoszenie, że ktoś spala śmieci w domowym palenisku. Ustawy określają, jakie działania organy te mogą podjąć i jakie mają uprawnienia. Niestety, jak pokazuje poniższy tekst, praktyka rozmija się z teorią, a odpowiedzialność często się rozmywa i przerzucana jest z jednego organu na drugi.

Dolnośląska Nowa Ruda jest miastem o największym w Polsce stężeniu rakotwórczego benzo(a)pirenu (średnioroczny poziom 17ng/m3 – przy normie 1ng/m3).

Zatelefonowałem do tamtejszej straży miejskiej, prosząc o wskazówki – co mam robić, jeśli jako mieszkaniec podejrzewam, że sąsiad spala w piecu śmieci. Funkcjonariusz udzielił mi wyczerpujących informacji. Zapewnił, że na mocy upoważnienia od burmistrza strażnicy mają prawo przeprowadzić czynności kontrolne (przewidziane w art. 379 Ustawy Prawo ochrony środowiska), a ja – jako zgłaszający – mam prawo zachować anonimowość. Dodał, że najlepiej zgłosić takie podejrzenie popełnienia wykroczenia w chwili, kiedy zapach lub dym wskazują na spalanie odpadów. To ułatwia przyłapanie sprawcy na gorącym uczynku. Ten musi strażników wpuścić na posesję. Jeśli będzie im udaremniał bądź utrudniał przeprowadzenie czynności, grozi mu kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności (art. 225 kodeksu karnego).

Co dzieje się w przypadku ujawnienia wykroczenia? Strażnik miejski może sprawcę pouczyć lub nałożyć mandat karny – do 500 złotych. W przypadku skierowania sprawy do sądu – do czego dochodzi sporadycznie – ten, kto „termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów” podlega karze aresztu (do 30 dni) bądź grzywny (do 5 000 złotych).

Mój rozmówca z Nowej Rudy opisuje, jak w praktyce kończą się interwencje strażników. – Jak jedna listeweczka z boazerii się dopala w piecu, to przeprowadzamy rozmowę pouczającą. Ale gdy na przykład widzimy, że ktoś zgromadził w piwnicy na opał stare, polakierowane okna i nimi pali, to takie czyny strażnicy będą karać mandatami.

A czy można coś zrobić, gdy listewka już się dopaliła, a stan kotłowni nie wskazuje na spalanie śmieci? – Kontrolujemy piece już od czterech lat. Jeśli podczas kontroli pojawiają się jakieś wątpliwości, pobieramy próbki i przesyłamy je do Politechniki Krakowskiej, z którą mamy stosowną umowę – wyjaśnia Jacek Bogacki, komendant straży miejskiej w Suchej Beskidzkiej (5. miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych rakotwórczym benzo(a)pirenem miast w Polsce; średniorocznie 11ng/m3).

– Z Suchej Beskidzkiej otrzymujemy rocznie kilka próbek do przebadania – mówi profesor Adam Grochowalski z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Wpływa na to między innymi koszt badania próbki, który wynosi ok. 800 złotych. – Otrzymujemy próbki z Małopolski, Śląska czy Mazowsza. W czasie kilku lat przebadaliśmy ich kilkaset. W około 60% przypadków potwierdziliśmy obecność w próbkach substancji niedozwolonych. To pokazuje, z jak poważnym problemem mamy do czynienia i jak duża jest jego skala – dodaje profesor Grochowalski.

W Suchej Beskidzkiej mieszkańcy są coraz bardziej wyczuleni na to, co wydobywa się z kominów sąsiadów. Dzwoniąc do straży miejskiej, mogą anonimowo zgłosić, że w danej lokalizacji spalane są śmieci lub złożyć zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia. A jedynie składając oficjalne zawiadomienie, nabywamy wielu praw (po przesłuchaniu w charakterze świadka mamy prawo do zapoznania się z materiałem dowodowym), które pozwolą nam zweryfikować, czy i w jaki sposób straż miejska przeprowadziła czynności wyjaśniające.

Jakich zgłoszeń jest więcej? – Prawie zawsze dzwoni tak zwany „Gall Anonim” – potwierdza komendant Bogacki, podkreślając, że bez względu na formę zgłoszenia, strażnicy zawsze podejmują czynności. Zdarzają się również sytuacje kuriozalne, dodaje komendant: – Zgłosił się kiedyś mieszkaniec domu komunalnego, który prosił o interwencję w sprawie niedrożnego komina. Strażnicy ujawnili na miejscu, że ogrzewał pomieszczenie, paląc w piecu plastikowymi butelkami po tanich winach. Okazało się, że… doniósł sam na siebie.

Ale co mogę zrobić, jeśli w mojej miejscowości nie ma straży miejskiej? – Wtedy zwykle jest katastrofa – załamuje ręce Zdzisław Kuczma, który działając w Rybnickim Alarmie Smogowym i współpracując z lokalnym portalem internetowym sprawił, że w Rybniku systematycznie wykrywane są przypadki spalania odpadów. – Ludzie zostali zachęceni do działania. Współpraca ze strażą miejską wygląda tak, że najczęściej sprawca łapany jest na gorącym uczynku i nie trzeba wysyłać próbek do analizy – dodaje. Ma świadomość, że nie wszyscy mają tak ułatwioną walkę z trucicielami.

Zgodnie z art. 379 Ustawy Prawo ochrony środowiska kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska sprawują marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Organy te posiadają kluczowe uprawnienia (m.in. prawo wstępu z rzeczoznawcami i sprzętem na teren podejrzanego obiektu oraz prawo wglądu do dokumentów). Są także „uprawnieni do występowania w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia przeciw przepisom o ochronie środowiska”.

W praktyce kończy się to jednak przerzucaniem odpowiedzialności.

– Urząd Gminy w Istebnej, słucham?

– Dzień dobry. Mam problem z sąsiadem, który spala śmieci. Jak mogą mi państwo pomóc?
– Ale to nie my, proszę pana. To na policję trzeba zgłosić, bo u nas nie ma ani straży miejskiej, ani wiejskiej. A my nie mamy możliwości interwencji.

– Denerwuje mnie to wysługiwanie się policją. Ona nie ma nawet stosownych uprawnień – irytuje się Zdzisław Kuczma. Podkreśla, że to wójt czy burmistrz jest jednostką odpowiedzialną i każda sytuacja, w której nie reaguje na takie zgłoszenie, powinna się kończyć złożeniem doniesienia do prokuratury.

Straży miejskiej nie ma również w Kalwarii Zebrzydowskiej, która od lat boryka się z problemem spalania odpadów zarówno przez mieszkańców, jak i zakłady obuwnicze czy stolarskie. Nie znalazłszy na stronie internetowej wskazówek, co mogę zrobić, chcąc zgłosić wykroczenie, zatelefonowałem do działu zajmującego się m.in. ochroną zdrowia. – U nas są sprawy kultury, oświaty i zdrowia, a to z ekologią nie ma nic wspólnego – dowiedziałem się i zostałem przełączony do referatu gospodarki komunalnej. Tam również odesłano mnie na policję:

– Bo my nie mamy możliwości wejść. Niech pan napisze pismo i zwróci się i wskaże. Jakoś spróbujemy zaradzić. Ale nie mamy możliwości, żeby ktoś to sprawdził fizycznie. Możemy tylko żądać od tej osoby, aby udowodniła, że zakupuje węgiel. I czy złożyła deklarację, że oddaje śmieci. Gdzie indziej mają straż miejską i ona ma takie uprawnienia.

To, że urzędnicy w Kalwarii twierdzą, iż nic nie mogą zrobić, a sam nie spotkał się z tym, aby zareagowali, potwierdza Jarosław Leski ze Stowarzyszenia „Płuca Kalwarii”, którego celem jest uwrażliwianie lokalnej społeczności na problem zanieczyszczenia powietrza. Nie mogąc liczyć na wsparcie odpowiednich organów, członkowie Stowarzyszenia stawiają na edukację i kontrolę społeczną. W ich odczuciu „sąsiedzkie pogadanki” również potrafią przynosić wymierne efekty i ograniczać patologie w dziedzinie spalania odpadów.

Rozmawiając z urzędem w Kalwarii, czuję się bezsilny. Stawiam więc wszystko na jedną kartę i oświadczam, że zapomniałem powiedzieć o jednej, istotnej kwestii. Otóż sąsiad, który mnie truje prowadzi działalność gospodarczą.

– O, to ma pan większe pole manewru – ożywiła się urzędniczka. – Bo to inne jest spalanie z działalności, a inne z tego, co ktoś ma w koszu, chociaż też nie wolno.

*

Opis tego, jak zgłaszać spalanie śmieci przez przedsiębiorcę, znajdziecie u nas w piątek.

*

Więcej o przepisach regulujących odpowiedzialność w przypadku spalania śmieci znajdziecie na stronie Polskiego Alarmu Smogowego – TUTAJ.

Radca prawny Miłosz Jakubowski tłumaczy, co zrobić, kiedy gmina nie reagują na zgłoszenie

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

38
Dodaj komentarz

avatar
26 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
31 Comment authors
TomJoanna REMBERTÓWJanObserwatorMariola Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] po prostu jej tam nie ma. Na przykład do Kalwarii Zebrzydowskiej. Gdy w 1. części tekstu <TUTAJ> prosiłem tamtejszy Urząd Miasta o interwencję w sprawie sąsiada, który pali śmieci, […]

guaviareto
Gość
guaviareto

Nie ma póki co procedury w oparciu, o którą strażnicy pobieraliby próbkę, przesyłali do laboratorium a profesor Grochowalski ją badał. Jeśli WiOŚ jedzie na kontrolę, to ma precyzyjne procedury wynikające z przepisów co należy mierzyć. A ponieważ procedury nie ma, to nawet WIOŚ takiej sprawy nie będzie badał laboratoryjnie tylko ewentualnie papiery przejrzy. Taka procedura ma powstać dopiero w przyszłym roku w oparciu o Krajowy Program Ochrony Powietrza na zlecenie Ministerstwa Środowiska. Bez tego to jest tak trochę robione na wyczucie i “słowo honoru” profesora. Inna sprawa, że lepiej robić coś niż nic , ale przecież cała Polska nie będzie… Czytaj więcej »

lena
Gość
lena

u mnie sąsiad stwierdził: zapalił śmieci bo ile by trzeba było tych worków wystawić.. no tak choćby musiał płacić za te worki…

Emil
Gość
Emil

Gdzie mam zgłosić jeśli mieszkam na wsi obok większego miasta?

Wiwix
Gość
Wiwix

W Małopolsce jesteśmy w Mucharzu bezradni. Ostrzegają strażacy truciciela palącego opony jeszcze kto donosi. Mój sąsiad pali śmieci i mulek 14 lat. Kupuje i magazynuje. Nagrałam film jak mnie truje na YouTube nazwa: Mucharz-Wadowickie SMOG. Nie da się wywietrzyc sypialni o żadnej porze.

marcin
Gość
marcin

To co u ciebie to pikus mam gozej sasiad pod oknem postawil komin

Marek
Gość
Marek

Aby to było skuteczne, kary muszą być drastyczne. W Polsce kary nie przekraczają 500 PLN, a np. w Czechach wprowadzili teraz kary za spadanie odpadów do ponad 8000 PLN.
Jeżeli ktoś otrzyma karę 100 PLN to jeszcze będzie się z tego śmiał.
Jak dostanie 8000 PLN, to będzie płakał, a wieść o karze rozniesie się po całym miasteczku.

Wincent
Gość
Wincent

Jeżeli ktoś otrzyma karę 8000 trzy razy, to jej nie zapłaci, będzie miał komornika, kara urośnie, on dalej będzie palił syf, bo go nie będzie stać na nic innego.
Jedynym rozwiązaniem zaplombowac komin. Zamknąć, zatkac, zalać betonem. Mieszkańcy bloków muszą płacić, bo inaczej cieplownia przestanie grzać. Może czas podobnie traktować właścicieli domków…

Obserwator
Gość
Obserwator

Człowieku, po co ich karać. Najlepiej wybudować obozy koncentracyjne dla trucicieli i po sprawie. Będziesz oddychał świeżutkim powietrzem, przeżyjesz dzięki temu 150 lat i będzie git. Karać, karać i jeszcze raz karać. To jest właśnie mentalność komunisty. A pomyślałeś dlaczego oni to robią ?. W całym bantustanie takich ludzi są tysiące, coś jest powodem że oni to robią. Zacznij czytać, wyciągaj wnioski i myśl samodzielnie. A jak chcesz karać to najpierw niech zarządcy zapewnią Polakom odpowiedni poziom życia a nie ciężka praca i wyrzeczenia przez dziesięciolecia.

Jan
Gość
Jan

W końcu ktoś trzeźwy prawdę powiedział. Tylko, że prawda dla większości jest niewygodna i niedochodowa.
Popieram Pana zdanie.

Kasia
Gość
Kasia

Możliwe, że musi wpuścić na posesję, ale co gdy nie wpuszcza, jak mój sąsiad? Siłą nie wejdą.

Maria
Gość
Maria

U mnie „sąsiad” nie mieszka lecz zrobił sobie z domu i podwórka śmietnik. Codziennie zwozi stare meble, okna, drzwi. Na podwórku jest tego tyle ze nie da się wyjść. Potem oczywiście wszystko pali i odjeżdża. Pomimo wielokrotnych interwencji ekopatrolu nie zmieniło sie nic. Oni pzyjedżaja on chowa sie w domu i nie wychodzi dopóki nie odjadą. Nieraz stoją pod domem godzinę. Tak jest zawsze a sprawa od 2 lat nie posówa się do przodu. Cholera mnie bierze kiedy wiem ze ten obywatel nas truje a ja nic nie mogę zrobić. Przykre to ze człowiek przegrywa z nieudolnością systemu…

Kuba
Gość
Kuba

W miejscowości Ostrowy koło Kutna przy cmentarzu jest wysypisko śmieci , kościelny za wiedza księdza zajmuje sie spalanie odpadów np. wkładów od zniczy, mieszkańcy razem z wójtem gminy rozkładają ręce nie są wstanie zatrzymać tego procederu

wymagana
Gość
wymagana

Na pewno, kościelny za wiedż księdza, pewnie jesteś tym kościelnym co?
Tak było, wcale nie zmyslam. XDDDD

alicja
Gość
alicja

30 stopni duszno, upał a moi inteligentni sąsiedzi znów palą plastiki ! W gardle gryzie okna trzeba zamykać nie da sie wyjść do ogrodu.Człowiek wraca do domu po 8 godzinach pracy i naert odetchnac nie może świeżym powietrzem.Takie buractwo jest w małopolskich Żarkach ! Porafili nawet zapalić starą wersalke, starą wykładzinę i inne śmieci z domostwa. Śmieją się prosto w twarz.Co robić?

Toś
Gość
Toś

Mam “pod nosem” (0k. 30 m) hospicjum. Zawsze w okresie grzewczym zaczyna się piekło. Smród, czarna zadyma, dym drapiący w gardle! Taki efekt dają palące się pampersy i podkłady składane przez cały dzień.

gregor
Gość
gregor

Witam . Chciałbym cos opowiedziec o fikcyjnym smogu . Od lat ludzie pala w piecach a akurat teraz smog , w polsce znikneły fabryki i dalej jest smog , a moze to jest reklama na zarobek nowe piece to sa pieniadze. A moze sie tak zastanowic smog wystempuje zekomo w miastach , a zielen drzewa tlen jedno a ile tego w miastach jest ja na wsi nie mam problemu ze zekomym smogiem poniewaz panuje zielen która pochłania ten wasz smog . Teraz robią pomiary smogu a czy ktos robił pomiary w latach 60,70,80, i porównał do dzisiejszych nie sadze ,… Czytaj więcej »

Barbara
Gość
Barbara

Co ty gadasz…ja też mieszkam na wsi, gdzie prawie wszyscy mają gaz i jest segregacja śmieci…i co z tego…nadal kotłują w starych piecach, bo taniej, bo nowy telewizor ważniejszy niż zdrowie.
Trudno wytrzymać na dworze taki smród, nie tylko taniego węgla ale i plastików, uczucie jakby się głowę trzymało w kominie…
Pranie wieszam późno w nocy, żeby nie śmierdziało.
Nie wiem, co to znaczy świeże powietrze na wsi.

typ
Gość
typ

gregor ty buraku niedouczony

Obserwator
Gość
Obserwator

Bardzo nie ładnie, jak się nie ma argumentów to się używa wyzwisk. Wielu ludzi tutaj wyraża swoje poglądy, możemy się w nich różnić ale nikt nikogo nie wyzywa od buraków. Więc typku jeden wpełznij z powrotem pod budkę z piwem i tam się wyrażaj.

Zofia
Gość
Zofia

Kiedy kontrole w BĘDZINIE, szczególnie na obrzeżach miasta???
Smród, dym…
Czemu nie sprawdzają czym kto pali? Jeśli nie ma już opału, zrobić następną kontrolę i sprawdzić np. rachunek za węgiel.
To już kolejny rok kiedy nie ma i nie było żadnych kontroli, więc trują sąsiadów i ich dzieci.

Tom z Turku
Gość
Tom z Turku

Zgłosiłem sąsiada, oczywiście po chińskim ostrzeżeniu. W gminie nie ma straży miejskiej, policji sprawa nie interesowała, musiałem iść do UM Turek. Dwa tygodnie przed kontrolą dostał informację o kontroli, dzień i godzina (horror). O dziwo nawet nie usunął z piwnicy śmieci. Dostał chyba mandat 100 zł. Gość do tej pory nie ma świadomości, że mam grupę inwalidzką na astmę i dowód na piśmie, że mnie podtruwa. W takiej sytuacji, udowodnionym przestępstwem jest zagrożony z kodeksu karnego karą do lat 3 i wysokim nawet kilkudziesięciotysięcznym zadośćuczynieniem. Całą winą za palenie śmieci ponosi rząd Polski. Nie robią NIC. W powiatowych i gminnych… Czytaj więcej »

Obserwator
Gość
Obserwator

Bo tam obywatelowi władza nie zabiera co miesiąc 86% tego co wypracuje. Zasobność portfeli społeczeństwa jest decydującym czynnikiem ich kultury,wiedzy i zachowań. W biednym narodzie zawsze dzicz będzie występować, więc nie porównuj Niemców którzy w czasie wojny nas doszczętnie ograbili z wszystkiego a później sowieci poprawili. Co było później to chyba wiesz. Właściwe do dzisiaj to się nic nie zmieniło w dalszym ciągu niewolnictwo. Wniosek jest prosty, jeżeli tak będzie dalej to się nic nie zmieni.

Tom
Gość
Tom

Zupelnie nie masz racji. Mozna byc biednym, i jednoczesnie nie byc debilem podtruwajacym sasiadow. Nie usprawiedliwaj czyjejs glupoty.

Obywatel
Gość
Obywatel

Firma Patrol Gurop produkująca skrzynki narzedziowe. W 3 kominach spała odpady produkcyjne czarne skrzyni.Palą praktycznie co dzień. Zajnteresujcie się obywatel Wieluńia.

Halina
Gość
Halina

Jesteś ciemniakiem z pod ciemnej gwiazdy do szkoły

Kaśka
Gość
Kaśka

A CO JEŻELI SĄSIAD ZROBIŁ SOBIE PIEC W GARAŻU I RURA KOMINOWA WYCHODZI NA ZEWNĄTRZ GARAŻU. Gara z mieści się na współnym podwórku należacym do gminy . Saiad chyba miedz wytapia .

Agnieszka
Gość
Agnieszka

a gdzie zgłaszać jak zatruwa w niedziele kiedy straż miejska nie pracuje?

Obserwator
Gość
Obserwator

Do księdza

Przemek
Gość
Przemek

U nas w Miechowie przy ulicy ogorodowej 1 gość ciagle pali smieci ,opony i różne zanieczyszczenia.Wczoraj tj.04/04/2019 tak zakopcił ze gdy wyszedłem przed dom to nic nie widziałem oprócz gęstego dymu
Tą sprawa musi sie zająć ktos wyżej bo straz miejska nie reaguje

Mariola
Gość
Mariola

U nas też sąsiad pali patronami i folia że sklepu w piecu nie można wyjść na podwórko A tym bardziej powiesić prania i jest on sołtysem Proszę o radę co zrobić

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Heloo Mariola dostałaś od kogoś opowiedz jak to napisać ?

Grzegorz
Gość
Grzegorz

I do kogo oczywiście .

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Witam mój sąsiad pali czym popadnie zgłaszałem na policji do WIOŚ na gminie i nic, musiał bym wystosować do nich pismo, podali byście coś w rodzaju wzoru takiego pisma do wójta tak żeby to miało ręce i nogi , żeby już nie umieli się z tego wykręcić z góry dziękuję.

Luke
Gość
Luke

Typowe. Tyle gadania o zmianie klimatu, a “człowiekowi” który truje sąsiadów grozi mandat 500 zł. Dla przedsiębiorcy pewnie 5000 zł, a ile taki “spryciarz” zyskuje przez to, że nie płaci za utylizację odpadów ? Dodatkowo jeszcze te godziny kontroli do 22 ?!?!?! Mój truciciel nigdy nie pali syfem przez 22. Te przepisy chronią bardziej trucicieli niż ich ofiary.

Mariola
Gość
Mariola

Dobry wieczór, mieszkam w Świnoujściu 1000 m od morza i mam sąsiada, który codziennie wieczorem pali w piecu stare meble, które ściąga z Niemiec z wystawki. Nie można okna otworzyć, próbowałam z nim rozmawiać, ale gbur tylko na mnie nakrzyczał. Najgorsze jest to, że teraz jest gorąco okna otwarte i ten smród wchodzi do domu, co zrobić skoro straż miejska nie pracuje wieczorami?

Obserwator
Gość
Obserwator

Ale debeściarski portal. Czytam te teksty i nie dowierzam że człowiek może tak zmanipulować. Tragedia cywilizacji człowieka. A rzekomo człowiek jest istotą myślącą.

Joanna REMBERTÓW
Gość
Joanna REMBERTÓW

Dokładnie w tym miejscu GPS: 52.253688, 21.130803 okoliczni ‘biznesmeni’ palą notorycznie odpady budowlane, typu framugi okienne, drzwi, kawałki mebli itp zakrywając to gałęziami aby zamaskować. Palą głównie nocą, a nieraz przez cały dzień się tak kopci bez żadnego nadzoru!! Próbowałam to zgłaszać w urzędzie i straży, ale odesłali mnie do nadleśnictwa. Od lasów natomiast dostałam odpowiedź po miesiącu, że tam przebiega działka kolejowa i to ich odpowiedzialność. Koleje.. zero odpowiedzi!! Więc tak to właśnie wygląda w praktyce… w mediach trąbią o smogu, wyrzucają ludziom aby nie palić nawet w kominkach, a jak się zgłasza nielegalne palenisko mebli w lesie to… Czytaj więcej »