Ruszyła Wyszukiwarka EkoDotacji. Sprawdź, z jakich środków możesz skorzystać

Podziel się:
ekotodacje

Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu (działający w ramach IOŚ – PIB) przygotował narzędzie, dzięki któremu znajdywanie źródeł finansowania dla inwestycji i projektów, związanych ze środowiskiem i klimatem, staje się łatwiejsze. Wyszukiwarka EkoDotacji pomoże znaleźć m.in. wsparcie dla wymiany źródła ogrzewania i termomodernizacji budynku.

Wyszukiwarka EkoDotacji to przydatne narzędzie, które pomaga odnaleźć się pośród licznych programów dofinansowań, związanych z ochroną środowiska i klimatu. Skierowane jest ono zarówno do gospodarstw domowych, jak i innych podmiotów. Z narzędzia mogą korzystać również rolnicy, hodowcy, organizacje pozarządowe, biznes i różnego rodzaju zrzeszenia.

Jak działa wyszukiwarka? Schemat wydaje się prosty i zrozumiały. Na początku inwestor musi wybrać grupę do jakiej należy – zależnie od tego czy jest przedsiębiorcą, instytucją samorządową, osobą fizyczną itp. Następnie określa typ inwestycji. Może wybrać np. inwestycje w budynkach. Znajdzie wtedy wszystkie dotacje do odnawialnych źródeł energii i termomodernizacji. Kategorii jest osiem, w tym wspierające gospodarkę wodną, badania czy edukację. Ostatnim krokiem jest wybór województwa, w którym inwestycja będzie prowadzona (albo w którym składający wniosek ma siedzibę).

Wyszukiwarka dostępna jest pod adresem: https://ekodotacje.ios.edu.pl/

„Szukając wsparcia w internetowym gąszczu możemy minąć o włos najlepsze dla nas rozwiązanie na przykład dlatego, że nie szukaliśmy go wcześniej na stronie własnej gminy. Wyszukiwarka EkoDotacji rozwiąże tego typu problemy, dostarczając listę odpowiednich dla nas programów wraz z linkami do ich stron. W przypadku braku dopasowanych wyników dostarczy linki do stron lokalnych operatorów, u których możemy uzyskać stosowne informacje” – powiedziała w oświadczeniu dr Izabela Filipiak, ekspertka Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu (KOZK) ds. zielonych finansów.

KOZK to interdyscyplinarny ośrodek, który zajmuje się problematyką zmian klimatu oraz ich skutków. Działa od kwietnia 2020 roku w ramach Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ – PIB).

Czytaj również: Zapłacą ludziom za zmienianie trawników w łąki

_

Źródło: Materiały KOZK

Zdjęcie: Shutterstock/anatoliy_gleb

Podziel się: