Udostępnij

Urząd nie chce kontroli w urzędzie i skarży się na ludzi, którzy robią to, co powinien robić urząd

24.05.2019

W Krakowie dzieją się ostatnio rzeczy fascynujące.

Otóż najpierw Przemysław Błaszczyk (RMF MAXXX) i Joanna Urbaniec (Gazeta Krakowska) opisali, jak badania prowadzone przez naukowców AGH i UJ wykazały, że na składowisku w Pleszowie – to część krakowskiej Nowej Huty, do której trafiają m. in. odpady z kombinatu – znaleziono wysokie zawartości metali ciężkich, np. ołowiu i arsenu. Tych, to w tej sprawie istotne, nie powinno tam być. I nie tylko nie powinno, ale też – przynajmniej na papierze – nie było.

W związku z tym w mieście zrodziło się pewne oburzenie, którego skutkiem była między innymi rezolucja rady miasta, która wzywała do przeprowadzenia kontroli w małopolskim WIOŚ. Taka rezolucja w oczywisty sposób zagroziła kierownictwu urzędu, które zdecydowało się działać i podjęło szereg kroków, które opiszę możliwie najkrócej, bo komentują się same..

Po pierwsze WIOŚ wystosował sprostowanie do tekstu Joanny Urbaniec, w którym napisał, że badania opisane w artykule są niezgodne z rozporządzeniem. W związku z czym „ich wyniki nie mogą służyć do oceny wpływu składowanych odpadów na środowisko.”

Po drugie WIOŚ uznał, że nie chce kontroli w WIOŚ. I napisał do tak zwanych wszystkich świętych z wnioskiem o wycofanie się z rezolucji, w której domagano się kontroli w WIOŚ.

Po trzecie – cytuję Gazetę Krakowską – „Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Krakowie poskarżył się władzom Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej na naukowców, którzy wykryli toksyczne substancje na składowiskach odpadów nowohuckiego kombinatu.”

Nie wiem, jaki będzie czwarty głupi krok, który małopolski WIOŚ zrobi w tej sprawie, ale oczekuję na niego z dużą niecierpliwością. Na ogół bowiem martwi mnie to, że inspekcja ochrony środowiska ma problemy z tym, by zapewnić w Polsce ochronę środowiska.

Pewne pocieszenie znajduję więc w tym, że zamiast tego potrafi przynajmniej rozbawić.

Fot. Joanna Urbaniec/Gazeta Krakowska.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.