Udostępnij

Zapłacą ludziom za zmienianie trawników w łąki. Wszystko dla pszczół i trzmieli

24.02.2020

Władze stanu Minnesota realizują program, którego celem jest wsparcie dla owadów zapylających. Mieszkańcy mogą starać się o dofinansowanie na przekształcenie swoich trawników w przestrzeń przyjazną zapylaczom, poprzez zasianie lub zasadzenie określonych gatunków roślin. Wsparcie dla jednego właściciela domu może wynieść nawet 500 dolarów.

W ramach programu „Lawns to Legumes” – przyjętego w zeszłym roku przez władze stanu Minnesota – uruchomiony został program dofinansowań, dzięki którym mieszkańcy stanu mogą zmienić swoje trawniki w przestrzeń przyjazną owadom. Władze chcą w ten sposób szczególnie pomóc trzmielowi Bombus affinis.

Gatunek ten – niegdyś powszechnie występujący w Ameryce Południowej – jest dziś krytycznie zagrożony wyginięciem. Od połowy lat 90-tych odnotowano spadek jego populacji o 87 proc., za co eksperci obwiniają zmiany klimatu, stosowanie pestycydów, utratę siedlisk oraz choroby przenoszone przez udomowione gatunki pszczół. Dlatego m.in. stworzeniu przyjaznych dla trzmiela przestrzeni służyć ma zainaugurowany w tym roku program. Choć z pewnością zyskają także inne owady, nie tylko zapylające.

Czytaj więcej o wymieraniu owadów: „Ich zanikanie budzi we mnie grozę i przygnębienie”

Co ciekawe, wśród roślin, które znaleźć się mają na trawnikach, wymienia się koniczynę białą i mlecze, do tej pory eliminowane przez wielu jako niszczące estetykę jednolitego trawnika. Dzięki nim jednak zyskać ma jednak nie tylko wspomniany trzmiel, a także inne owady. Koniczyna biała jest bowiem źródłem pożywania dla ponad 50 gatunków zapylaczy żyjących w stanie Minnesota – twierdzą eksperci. Ponadto na dofinansowanych trawnikach znaleźć się będą mogły krzewy oraz drzewa, m.in. dereń oraz klon.

Władze stanowe planują wydawać na dopłaty dla mieszkańców ok. 900 tys. dolarów rocznie. Na razie zapewniono finansowanie programu na trzy lata. Mieszkańcy miejsc wskazywanych jako siedliska trzmiela Bombus affinis liczyć mogą na maksymalnie 500 dolarów dofinansowania. Natomiast pozostali na 350 lub 150 dolarów, w zależności od odległości od siedlisk owada. Wspomniane położenie zdecyduje również o tym, czy finansowanie obejmie 90 proc. czy 75 proc. inwestycji.

Posłuchaj także: Wielkie wymieranie nie do zatrzymania? “Wpędzamy się w kozi róg” [PODCAST]

„Funt [ok. 0,5 kg – przyp. red.] białej koniczyny kosztuje około 7 dolarów. Rośnie ona wystarczająco nisko, aby ludzie nie musieli nawet zmieniać sposobu koszenia trawnika” – mówi James Wolfin z University of Minnesota w rozmowie ze „StarTribune”.

Aktualnie trwają ostatnie dni na składanie wniosków, by otrzymać dofinansowanie do wiosny.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Valeriy Mashuk

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.