Udostępnij

Wielkie wymieranie nie do zatrzymania? „Wpędzamy się w kozi róg” [PODCAST]

Milion gatunków wymiera – takie nagłówki obiegły światowe media jakiś czas temu. Od dawna wiadomo też o dramatycznej sytuacji owadów zapylających, które są niezbędne do przeżycia wielu roślin, a pośrednio i nas – ludzi. Co zrobić z wielkim wymieraniem gatunków? To dzisiejsze proste pytanie.

W ciągu 130 lat z Holandii zniknęło 83 procent motyli. Według badaczy do tak dramatycznej sytuacji przyczyniło się uprzemysłowione rolnictwo. Może to wprawiać w zaniepokojenie – ale to tylko jeden kraj i tylko jeden gatunek.  Niebezpieczeństwo jest o wiele większe, a w kolejce do wymarcia jesteśmy również my. Według profesor Pauliny Kramarz z Instytutu  Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego katastrofę można zatrzymać. To, czy będzie ono postępować, zależy od nas, a najbardziej – od tego, jak i ile konsumujemy.

– Chodzi między innymi o wielkie gospodarstwa rolne. W Polsce mamy nadal szansę utrzymać rodzinne uprawy. – mówi profesor Kramarz. Zwraca też przy tym uwagę na problem hodowli zwierząt, które trzymane są w tragicznych warunkach. – Żyją w ścisku, są schorowane. Dlatego, by utrzymać je we względnym zdrowiu, podaje się im antybiotyki, które utrzymują się również w odchodach. Przez to nie można ich użyć jako nawozu.

O rolnictwie mówił również Chris van Swaay, autor holenderskiego badania nad motylami. Niegdyś podmokłe i pełne kwiatów tereny zostały osuszone, a koszone są średnio sześć razy do roku. To nie pozostawia owadom wystarczającej przestrzeni do życia. Na ich przeżywalność wpływa również globalne ocieplenie. Upały bywają dla nich mordercze. Im mniej owadów, tym mniej między innymi ptaków, które żywią się głównie insektami.

Sytuację pogarsza galopująca konsumpcja: – To wina koncernów. Za 70 procent wszystkich emisji gazów cieplarnianych odpowiada sto firm. Społeczeństwo wpędza się w kozi róg konsumpcji – między innymi mięsa. – mówi profesor Kramarz.

Według zespołu naukowców powołanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych zagrożonych wyginięciem jest m.in. 43 proc. bezkręgowców, 34 proc. gatunków słodkowodnych oraz 25 proc. morskich.

“Proste pytania o ważne sprawy” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Soundcloud i Spreaker. W kolejnych odcinkach będę zadawał proste pytania, na których odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze będzie ekologia.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/ mikeledray

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.
Podcast Smoglabu

Najnowszy podcast:

Nasze serie podcastowe:

Słuchaj nas na:

Dołącz do grona osób, świadomych klimatycznie!

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.