Udostępnij

USA wycofują „tradycyjne” żarówki żarowe. Nowe normy podobne do unijnych

07.05.2022

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych już niebawem nie kupią przestarzałych żarówek żarnikowych. Dla sprzedawców zostają wprowadzone normy efektywności źródeł światła, podobnie jak ma to miejsce w Unii Europejskiej. Tym samym z domowego użytku w USA mają zacząć znikać energożerne żarówki. Odpowiednie prawo przyjęto jeszcze za prezydentury Baracka Obamy, jednak na krótko przed wejściem w życie zablokowała je administracja Donalda Trumpa. 

Przechodzenie na mniej energożerne oświetlenie ma mieć pozytywny wpływ na klimat. Według amerykańskich urzędników prawo ma sprawić, że w ciągu 30 lat do atmosfery trafią 222 miliony ton CO2 mniej. Ponadto rząd argumentuje, że zmiana pozwoli obniżyć rachunki za energię w amerykańskich domach. 

„Branża oświetleniowa już teraz wprowadza bardziej energooszczędne produkty, a ten środek [prawny – przyp. red.] przyspieszy postęp w dostarczaniu najlepszych produktów amerykańskim konsumentom” – powiedziała w oświadczeniu sekretarz ds. energii Jennifer Granholm.

Nowe normy już w 2023 roku

Nowe prawo rozszerza swój zakres na większą liczbę typów żarówek, stosowanych w codziennym użyciu. Wprowadza przy tym przede wszystkim limit 45 lumenów na wat. A ten oznacza w praktyce, że do wyemitowania określonej jasności nie będzie można zużywać zbyt wiele energii.

Z dokumentów opublikowanych na stronach rządowych wynika, że sprzedawcy będą mogli sprowadzać zakazywane żarówki do stycznia 2023 roku. Ich legalna sprzedaż będzie możliwa do lipca 2023 roku.

Czytaj także: Transport przyszłości to pociąg i autobus

Drugie podejście USA do tradycyjnej żarówki 

Co ciekawe, temat pojawia się w Stanach Zjednoczonych nie pierwszy raz. Jak czytamy na stronach rządowych, aktualizacja prawa przyjęta została jeszcze za prezydentury Baracka Obamy w 2017 roku. Wówczas stosownymi rozporządzeniami do wycofania przewidziano m.in. tradycyjne żarówki żarowe. Najbardziej energożerne oświetlenie miało zniknąć ze sklepów w 2020 roku. 

Prawo zablokowała jednak administracja Donalda Trumpa, która uznała zmiany za nieuzasadnione ekonomicznie. Jak podaje CNBC, Trump miał wówczas poparcie grup branżowych, których zdaniem nowe prawo zagrażało miejscom pracy. Wskazywano także, że zmiany ograniczą wybór konsumentów.

_

Zdjęcie: oleso.homeso / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.