Udostępnij

Posłom PiS nie uda się zmienić ustawy o lasach? Sejmowe komisje odrzuciły projekt

20.05.2021

Sejmowe komisje negatywnie zaopiniowały propozycję nowelizacji ustawy o lasach. Ułatwia ona zamianę kontrolowanych przez Lasy Państwowe działek na inne, niekoniecznie leśne grunty. O odrzucenie nowelizacji, mimo wprowadzonych do niej poprawek, wnioskowały trzy posłanki opozycyjnych klubów.

Teraz zamiana gruntów leśnych na inne działki możliwa jest tylko w przypadkach uzasadnionych potrzebami gospodarki leśnej. W nowej wersji ustawy, mówiący o tym artykuł dopuszczałby takie transakcje również w innych przypadkach. Proponowane prawo jest jednak bardzo niekonkretne. Dopuszcza takie sytuacje, jeśli wymaga tego „polityka państwa związana ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących energii lub transportu służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza”.

Według krytyków nowelizacji zagraża to istnieniu lasów, którym grozi prywatyzacja. Nabyte dzięki noweli działki miałyby być przeznaczane na inwestycje. Leśnicy obawiają się również, że mogłyby być sprzedawane z dużym zyskiem, po zmianie przeznaczenia terenu w planie miejscowym.

Ustawa o lasach do zmiany? To „karygodny pomysł”

O krytykowanej przez opozycję i leśników zmianie komisje miały debatować w poniedziałek. Projekt zniknął jednak z porządku prac sejmowych, a jego autorzy mówili o potrzebie wprowadzenia znaczących autopoprawek. W czwartek sprawa wróciła pod obrady połączonych komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Gospodarki i Rozwoju.

Autorzy noweli, posłowie z klubu PiS, ograniczyli liczbę podmiotów, które mogą ubiegać się o zamianę gruntów. Według ostatecznego projektu takie prawo przypadałoby spółkom z udziałem państwowego kapitału i samorządom. „Prywatyzacja lasów nadal w mocy. Pod pretekstem inwestycji lasy będą przekazywane spółkom państwowym i samorządom przychylnym władzy” – komentowała taki kształt noweli Fundacja WWF.

Czytaj również: Polski Ład obiecuje nowe parki narodowe, walkę ze smogiem, rozwój OZE. Ale konkretów brak

– To pomył karygodny z przyrodniczego punktu widzenia. Pod inwestycje w pierwszej kolejności należy przeznaczać tereny poprzemysłowe, zdewastowane – mówił podczas obrad komisji Zbigniew Kuszlewicz z leśniczej „Solidarności”.

Ostatecznie sejmowe komisje zarekomendowały odrzucenie dokumentu na wniosek trzech posłanek opozycji: Darii Gosek-Popiołek, Klaudii Jachiry i Joanny Muchy. Przeciwko nowelizacji zagłosowało 28 z 54 członków komisji. Projekt z negatywną opinią trafi teraz pod obrady sejmu, który ma szansę ostatecznie go odrzucić.

Źródło zdjęcia: Andrei Stepanov / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.