Udostępnij

Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności utknie w sejmie? Banki Żywności apelują do posłów o podjęcie działań

10.07.2019

Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności miała szanse na przegłosowanie, ponad podziałami politycznymi.  Mimo zapewnień, wypracowana przez sejmową komisję ustawa nie trafiła jednak pod głosowanie. Jak alarmują Banki Żywności, jeśli parlamentarzyści nie podejmą ekspresowych kroków, proces legislacyjny rozpocznie od nowa. W związku z tym prowadzona jest zbiórka podpisów pod petycją skierowaną do posłów.

Prace nad senackim projektem ustawy dotyczącej przeciwdziałania marnowaniu żywności rozpoczęły się już w 2016 roku. Po blisko 2 latach prac w komisjach, projekt skierowano do sejmu, gdzie trafił do Komisji Gospodarki i Rozwoju. Rok później, w marcu tego roku, Rzeczpospolita donosiła, że w kwietniu projekt najprawdopodobniej zostanie zaakceptowany przez komisję, a następnie przyjęty przez sejm. [Informowaliśmy o tym tutaj.]

Do głosowania jednak nie doszło. Jak alarmują Banki Żywności – na co dzień walczące z problemem marnotrawienia produktów spożywczych – jeśli projekt nie zostanie przyjęty przez komisję na posiedzeniu 16 lipca, a następnie zaprezentowany najbliższym posiedzeniu sejmu, prace nad nim będą musiały rozpocząć się od nowa. Zdaniem BŻ opóźni to przyjęcie prawa o kolejnych kilka lat.

W związku z zaistniałą sytuacją zainicjowano ponadto zbiórkę podpisów pod petycją, skierowaną do parlamentarzystów.

„Banki Żywności popierają ustawę od samego początku. Projekt ma nie tylko przeciwdziałać marnowaniu jedzenia w handlu, ale również budować świadomość konsekwencji tego zjawiska w społeczeństwie. Od dłuższego czasu przygotowywaliśmy się do wejścia w życie nowego prawa. Choć wyniki naszej współpracy z sieciami handlowymi mają tendencję wzrostową, wciąż jest jeszcze dużo do zrobienia. Ustawa jest niezbędna, aby trwale zwiększyć skalę i efektywność pomocy żywnościowej w naszym kraju oraz zwiększyć dbałość o środowisko i klimat. – mówi Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

[Pod petycją do parlamentarzystów, zainicjowaną przez Banki Żywności, można podpisać się tutaj.]

Projekt zakłada, że sklepy wielkopowierzchniowe (250 m2+) będą musiały oddawać niesprzedaną żywność organizacjom pozarządowym, które to zajmą się jej dystrybucją wśród osób potrzebujących. Te, które nie będą tego czynić, będą musiały zapłacić – 10 groszy od każdego zmarnowanego kilograma żywności.

 

Źródła: Banki Żywności, Rzeczpospolita, senat.gov.pl

Zdjęcie: Shutterstock/joerngebhardt68

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.