Udostępnij

Utworzyli napis „SOS”, żeby ostrzec sąsiadów. Nawiązali do wydarzeń z Krakowa

17.05.2023

W miniony weekend w Pabianicach odbył się Rodzinny Rajd Rowerowy „Łączy Nas Powietrze”. W ramach zorganizowanego oddolnie wydarzenia rowerzystki i rowerzyści utworzyli napis „SOS”. Tym samym chciano zwrócić uwagę na problem zanieczyszczeń powietrza, z którym zmagają się Pabianice, województwo łódzkie i cała Polska.

Akcja odbyła się w ramach niedawnego Rodzinnego Rajdu Rowerowego „Łączy Nas Powietrze”. – Postanowiliśmy kręcić kilometry z myślą o jakości powietrza, ponieważ problem jest nadal bardzo aktualny. Świadomość wśród ludzi jest większa, piece są wymieniane, ale wciąż jesteśmy daleko od końca tej historii – mówi SmogLabowi Aneta Banasiak z Alarmu Smogowego Pabianice.

Aktywistka zwraca uwagę, że dotyczy to nie tylko Pabianic, ale miejscowości i osiedli w całej Polsce. Rajd prowadziło Stowarzyszenie Rowerowe Pabianice, które postanowiło włączyć się w działania wymierzone w smog.

Pabianice: Antysmogowe „SOS”

Na jednym z takich osiedli, na Zatorzu, uczestnicy rajdu stworzyli widoczny z powietrza napis „SOS”. Nawiązano tym samym do jednego z protestów antysmogowych w Krakowie, którego mieszkańcy wykonali podobny gest. Aneta Banasiak podkreśla, że poprzez akcję chciano zwrócić uwagę zarówno na potrzebę działań ze strony państwa, jak i wpłynąć na świadomość problemu wśród mieszkańców Polski. 

– Wymiana źródeł ciepła przebiega powoli. Wiele jest przy tym głosów krytycznych na temat działania programu Czyste Powietrze. Dostępne jest finansowanie, ale wielu osób niezamożnych nie stać na to, by wyłożyć pieniądze na nowe urządzenie grzewcze – mówi nam aktywistka. – Niekiedy nie są one w stanie poradzić sobie z formalnościami w programie. Tymczasem w przypadku dodatku węglowego dało się wprowadzić rozwiązania proste, przekazując w szybki sposób środki do beneficjentów. Tak więc da się, tylko potrzebna jest odpowiednia wola, by programy związane z poprawą jakości powietrza działały sprawniej – podkreśla Banasiak.

„Smog to cichy morderca”

“Zanieczyszczenie powietrza to poważny problem dla zdrowia. Naszego i naszych dzieci. Postawiliśmy na formę rajdu rowerowego, by zachęcić mieszkańców Pabianic do przyjścia, wspólnego spędzenia czasu i posłuchania przy tym o problemie zanieczyszczeń powietrza. Informacje na ten temat nie zawsze są łatwo dostępne, a w Internecie pełno jest również dezinformacji” – zwraca uwagę aktywistka. 

– Smog to cichy morderca, który może powoli wpływać na nasze zdrowie, prowadząc do groźnych chorób. Chcemy uświadamiać ludziom istnienie problemu, ponieważ często, żyjąc wśród zanieczyszczeń powietrza, przywykli oni do takiego stanu – podkreśla.

Problem jednak istnieje. Na wspomnianym Zatorzu od roku działają czujniki jakości powietrza, których zakup Alarm Smogowy Pabianice sfinansował z programu „Nasze Powietrze”. – Dzięki czujnikom widzimy problem jak na dłoni. Chwilowo, w danym momencie, dochodzi nawet do dwudziestokrotnego przekroczenia normy dobowej. Średnie dobowe często przekraczają natomiast normę cztero-, pięciokrotnie – mówi nam Banasiak.

_

Zdjęcie: Alarm Smogowy Pabianice

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.