Rabka-Zdrój – uzdrowisko leżące w Małopolsce – chce walczyć z zanieczyszczeniem powietrza poprzez likwidację pieców zasilanych węglem oraz drewnem. Władze nawiązały w tym celu współpracę z Fundacją ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi, która pomoże w przygotowaniu stosownej uchwały antysmogowej.
Wzorem dla dokumentu przygotowywanego dla Rabki-Zdroju mają być przepisy przyjęte w Krakowie, według których od 1 września nie będzie można już ogrzewać budynków ani węglem, ani drewnem.
Co ciekawe, jeszcze 4 lata temu miasto wraz innymi miejscowościami uzdrowiskowymi zapowiadało pozew zbiorowy wobec Fundacji ClientEarth. Wówczas chodziło o opublikowany przez organizację raport, w świetle którego uzdrowiska nie spełniały norm jakości powietrza – i który według włodarzy godził w dobre imię miejscowości uzdrowiskowych.
Teraz natomiast – jak czytamy w komunikacie fundacji – Gmina Rabka-Zdrój, w celu wyeliminowania pojawiającego się w sezonie grzewczym smogu, zobowiązała się dążyć do wprowadzenia zakazu stosowania paliw stałych – a więc węgla i drewna – w uzdrowiskowych strefach A i B. Miasto zadba także o jakość powietrza na pozostałych obszarach gminy.
„Kilka lat temu zidentyfikowaliśmy problem, wskazując na skalę zanieczyszczeń powietrza w gminach uzdrowiskowych w Polsce. Mówiliśmy także, jakie wiążą się z tym ryzyka, łącznie z groźbą utraty statusu uzdrowiska. Aby tego uniknąć, w oparciu o istniejące narzędzia prawne szukaliśmy rozwiązań. Uzdrowiska powinny być traktowane specjalnie, ze względu na swój wyjątkowy charakter” – podkreśla Kamila Drzewicka – radca prawny w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
„Rabka-Zdrój nie tylko zdecydowała się na partnerstwo, ale także wyznaczyła sobie ambitne cele, zmierzające do wyeliminowania z uzdrowiska głównych źródeł zanieczyszczeń w postaci kotłów grzewczych na paliwa stałe” – zaznacza prawniczka.
Pierwsze rozmowy przedstawicieli Rabki-Zdroju i Fundacji ClientEarth na temat poprawy jakości powietrza w uzdrowisku miały miejsce kilka miesięcy temu przy okazji szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. W styczniu b.r. Leszek Świder – burmistrz Rabki-Zdroju – zorganizował spotkanie, na którym omawiane zostały możliwości, jakie dają w tym zakresie prawo oraz technologia.
„W pierwszej kolejności planujemy inwentaryzację źródeł niskiej emisji, a później wymianę kotłów opalanych węglem i drewnem na urządzenia bezemisyjne. Dla nas miarą sukcesu będzie odniesiony efekt ekologiczny. Może potem tą samą drogą pójdą inne uzdrowiska w Polsce?” – mówi Stanisław Kiersztyn – ekodoradca w gminie Rabka-Zdrój i jeden z inicjatorów projektu.
„Z problemem zanieczyszczenia powietrza nie chcemy się mierzyć – chcemy go rozwiązać. Już mamy deklaracje 130 mieszkańców, którzy chcą wymienić piece i zrezygnować z paliw stałych. Są też ludzie, których nie trzeba przekonywać – oni podejmą decyzję natychmiast. Rabka słynęła z wyjątkowego klimatu. Zrobimy wszystko, by wróciło tu czyste powietrze” – zaznacza Leszek Świder, burmistrz Rabki-Zdroju.
Źródła: Informacja prasowa ClientEarth, Radio Kraków
Zdjęcie: Shutterstock/Alexander Chaikin