Uzdrowisko z zakazem spalania węgla i drewna? Miasto podejmuje współpracę z Prawnikami dla Ziemi

880
1
Podziel się:
Uzdrowisko z zakazem spalania węgla i drewna Miasto podejmuje współpracę z Prawnikami dla Ziemi

Rabka-Zdrój – uzdrowisko leżące w Małopolsce – chce walczyć z zanieczyszczeniem powietrza poprzez likwidację pieców zasilanych węglem oraz drewnem. Władze nawiązały w tym celu współpracę z Fundacją ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi, która pomoże w przygotowaniu stosownej uchwały antysmogowej.

Wzorem dla dokumentu przygotowywanego dla Rabki-Zdroju mają być przepisy przyjęte w Krakowie, według których od 1 września nie będzie można już ogrzewać budynków ani węglem, ani drewnem.

Co ciekawe, jeszcze 4 lata temu miasto wraz innymi miejscowościami uzdrowiskowymi zapowiadało pozew zbiorowy wobec Fundacji ClientEarth. Wówczas chodziło o opublikowany przez organizację raport, w świetle którego uzdrowiska nie spełniały norm jakości powietrza – i który według włodarzy godził w dobre imię miejscowości uzdrowiskowych.

Teraz natomiast – jak czytamy w komunikacie fundacji – Gmina Rabka-Zdrój, w celu wyeliminowania pojawiającego się w sezonie grzewczym smogu, zobowiązała się dążyć do wprowadzenia zakazu stosowania paliw stałych – a więc węgla i drewna – w uzdrowiskowych strefach A i B. Miasto zadba także o jakość powietrza na pozostałych obszarach gminy.

„Kilka lat temu zidentyfikowaliśmy problem, wskazując na skalę zanieczyszczeń powietrza w gminach uzdrowiskowych w Polsce. Mówiliśmy także, jakie wiążą się z tym ryzyka, łącznie z groźbą utraty statusu uzdrowiska. Aby tego uniknąć, w oparciu o istniejące narzędzia prawne szukaliśmy rozwiązań. Uzdrowiska powinny być traktowane specjalnie, ze względu na swój wyjątkowy charakter” – podkreśla Kamila Drzewicka – radca prawny w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

„Rabka-Zdrój nie tylko zdecydowała się na partnerstwo, ale także wyznaczyła sobie ambitne cele, zmierzające do wyeliminowania z uzdrowiska głównych źródeł zanieczyszczeń w postaci kotłów grzewczych na paliwa stałe” – zaznacza prawniczka.

Pierwsze rozmowy przedstawicieli Rabki-Zdroju i Fundacji ClientEarth na temat poprawy jakości powietrza w uzdrowisku miały miejsce kilka miesięcy temu przy okazji szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. W styczniu b.r. Leszek Świder – burmistrz Rabki-Zdroju – zorganizował spotkanie, na którym omawiane zostały możliwości, jakie dają w tym zakresie prawo oraz technologia.

„W pierwszej kolejności planujemy inwentaryzację źródeł niskiej emisji, a później wymianę kotłów opalanych węglem i drewnem na urządzenia bezemisyjne. Dla nas miarą sukcesu będzie odniesiony efekt ekologiczny. Może potem tą samą drogą pójdą inne uzdrowiska w Polsce?” – mówi Stanisław Kiersztyn – ekodoradca w gminie Rabka-Zdrój i jeden z inicjatorów projektu.

„Z problemem zanieczyszczenia powietrza nie chcemy się mierzyć – chcemy go rozwiązać. Już mamy deklaracje 130 mieszkańców, którzy chcą wymienić piece i zrezygnować z paliw stałych. Są też ludzie, których nie trzeba przekonywać – oni podejmą decyzję natychmiast. Rabka słynęła z wyjątkowego klimatu. Zrobimy wszystko, by wróciło tu czyste powietrze” – zaznacza Leszek Świder, burmistrz Rabki-Zdroju.

 

Źródła: Informacja prasowa ClientEarth, Radio Kraków

Zdjęcie: Shutterstock/Alexander Chaikin

 

Czytaj też: Nowelizacja “rozporządzenia kotłowego”. Trudniej ma być handlować “kopciuchami”

Podziel się:

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Przemysław Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Przemysław
Gość
Przemysław

Jak już komentowałem na Waszym profilu na FB, W Polanicy – Zdroju jest wykonana inwentaryzacja źródeł ciepła, od 1.07.2018 zakaz montowania w strefie A, B i C ochrony uzdrowiskowej kotłów na paliwa stałe, nawet tych z normą ecodesign (ekoprojekt), jedyny wyjątek to strefa C, pod warunkiem braku dostępu do sieci gazowej, od 1.07.2024 zakaz używania kotłów na paliwa stałe (wyjątek w strefie C bez dostępu do sieci gazowej, ale wtedy tylko ekoprojekt), od uruchomienia programu dopłat do wymiany źródeł ciepła (06.2017) 140 instalacji zostało zmienionych), program dalej działa. Dotychczas używaliśmy głównie marchewki, od 2019 r. dołączyliśmy do tego kij (wzmożone… Czytaj więcej »