Udostępnij

W berlińskim dyskoncie wiele produktów ma dwie ceny. Jedna jest podwyższona o koszty ekologiczne

02.10.2020

Klienci jednego z berlińskich dyskontów podchodząc do półki zobaczą dwie etykiety: jedną ze stałą, niską ceną produktu spożywczego, drugą z wyższą, powiększoną o koszty środowiskowe. Klientów sklepu sieci Penny w dzielnicy Spandau najbardziej zaskoczyć mogą podwyżki w przypadku mięsa i mleka.

To eksperyment właściciela sieci, grupy Rewe. Chce ona pokazać klientom, jakie są faktyczne koszty wytworzenia żywności dostępnej w sklepach. Do podstawowej ceny niektórych artykułów dodaje kwotę potrzebną na naprawę szkód, które wyrządza ich produkcja. Chodzi między innymi o emisję gazów cieplarnianych, nadmierne użycie pestycydów czy zużycie wody pitnej.

W ten sposób najbardziej drożeją produkty odzwierzęce. Za pół kilograma mięsa mielonego świadomy ekologicznie klient zapłaci aż 7,26 euro (stara cena: 2,79). W górę idą też ceny nabiału, między innymi sera gouda (o 88 proc.) i mleka (122 proc.) Na o wiele niższym poziomie ustalone są „prawdziwe” ceny warzyw i owoców. Jabłka drożeją o 8 proc., a ziemniaki i pomidory o 12 proc. Za sprowadzane z daleka banany uczciwie musielibyśmy zapłacić o 19 proc. więcej.


Czytaj również: Mięso krów hodowanych w nielegalnie wykarczowanej Amazonii trafia na nasze stoły

Nowe ceny ustalili naukowcy z Uniwersytetu w Augsburgu. Jak twierdzą, w przypadku niektórych artykułów już kilkucentowa dopłata pokryłaby koszty ekologiczne. Na razie klienci nie mogą zdecydować się na ich pokrycie. Akcja ma jednak podnieść ich świadomość ekologiczną.

– Dzięki temu klienci będą mogli podejmować odpowiedzialne decyzje. Jako firma na wysoce konkurencyjnym rynku jesteśmy niewątpliwie częścią problemu, ale wierzymy, że dzięki tej inicjatywie możemy stać się częścią rozwiązania – wyjaśnia Stefan Magel z Rewe Group.

Sieć zastanawia się nad rozszerzeniem nietypowej oferty na inne sklepy. Będzie to jednak uzależnione od reakcji klientów na pilotaż projektu.

Źródło zdjęcia: Emilio100 / Shutterstock





Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.