Udostępnij

W Indiach może powstać 40 bloków węglowych. Część z nich na cennych przyrodniczo terenach

11.08.2020

Premier Indii, Narendra Modi, chce, by kraj był energetycznie „samowystarczalny”. Częścią jego planu jest wybudowanie 40 nowych bloków węglowych i kopalni, dzięki czemu mają spaść państwowe wydatki na import węgla. Część z tych inwestycji ma powstać w miejscu, gdzie dziś rosną cenne lasy.

Obecnie cały przemysł węglowy w Indiach jest w rękach państwa. Jeśli premier Modi zrealizuje swój plan, powstanie ogromny sektor prywatnych inwestycji w ten surowiec. 40 miejsc, gdzie można wydobywać i spalać w węgiel, ma zostać wystawionych na aukcję, a wśród ubiegających się o kupno są najbogatsze hinduskie przedsiębiorstwa. Jednym z nich jest grupa Adani, zarządzana przez miliardera Guatama Adaniego, który ma bliskie powiązania z Modim. „Dlaczego Indie nie mogłyby zostać największym eksporterem węgla na świecie?” – mówił Modi, ogłaszając plan.

Cztery ogromne bloki miałyby powstać na 170 hektarach cennego lesu Hasdeo Arand, pod którym znajduje się około 5 miliardów ton węgla. Wycięcie lasu zagroziłoby rdzennej ludności, zwierzętom (w tym słoniom i leniwcom) oraz oznaczałoby zniszczenie najstarszych drzewostanów.

„Gdyby rząd dał mi możliwość oddania życia w zamian za zaprzestanie wydobywania w lesie, zrobiłbym to w sekundę” – powiedział Amra, jeden z przywódców wiosek z terenów, na których planowana jest inwestycja. Napisał do premiera Modiego list, sprzeciwiając się rządowym planom. Tamtejsi mieszkańcy wiedzą, z czym wiąże się eksploatacja węgla. W 2011 na obrzeżach lasu Hasdeo Arand wykopano dwie kopalnie odkrywkowe. Jakość powietrza się pogorszyła, problemami są także hałas i zatrucie otoczenia. Od momentu otwarcia odkrywki zwiększył się tam także odsetek przestępstw, a żyjące w lesie słonie przez zaburzenie ich naturalnych warunków bytowania, stały się agresywne.

Teraz sytuacja może być jeszcze gorsza. Pod nowe bloki trzeba wysiedlić pięć wiosek, czyli około 6 tysięcy osób.

„Jeśli rozpocznie się większe wydobycie, wszystko się zmieni; znikną zasoby naturalne, zniknie nasz styl życia, wszystko będzie zagrożone ”- mówił Amra, cytowany przez „Guardiana”. „Jesteśmy ludem plemiennym, nie możemy wychodzić i mieszkać w miastach i żadna suma pieniędzy nie jest w stanie nam tego zrekompensować” – dodał.

Fotowoltaika nie wystarczy?

Indie są największym importerem węgla na świecie – rocznie kupują 247 milionów ton surowca. Aktywiści klimatyczni, którzy sprzeciwiają się planowi Modiego, zaznaczają, że o wiele tańsza od kupowania czy wydobywania węgla byłaby energia słoneczna. Zresztą sam premier właśnie zainaugurował budowę największej azjatyckiej farmy słonecznej w stanie Madhya Pradesh.

Czytaj również: Indie: Koronawirus odsłonił Himalaje tam, gdzie nie były widziane od dziesięcioleci

Co więcej, Indie są też producentem najtańszej energii solarnej. Szacuje się, że budowa nowej farmy słonecznej jest o 14 proc. tańsza niż budowa nowej elektrowni węglowej. Produkcja energii solarnej może zapewnić 1,6 miliona miejsc pracy do 2022 – więcej niż w sektorze węglowym.

Z argumentami nie zgadza się hinduski sekretarz ds. węgla Maddirala Nagaraju. W rozmowach z mediami zapewniał, że według prognoz zapotrzebowanie na węgiel będzie rosło, a zwiększenie wydobycia na terenie Indii jest „najtańszym sposobem na zaspokojenie zapotrzebowania energetycznego”.

Zdjęcie: Val_Jankin/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.