Udostępnij

W Kędzierzynie-Koźlu płonie składowisko odpadów. „Nie mamy już czym oddychać”

26.08.2019

Pożar wybuchł w niedzielne popołudnie. Składowisko odpadów pod Kędzierzynem-Koźlem (woj. opolskie), w Sławięcicach, stanęło w ogniu. Od razu zostały wydane komunikaty: „Apelujemy do mieszkańców, zwłaszcza najbliżej położonych osiedli, o zamknięcie okien i nieprzebywanie poza budynkami” . I słusznie, ponieważ w poniedziałek o 6 rano stężenie PM10 wyniosło ponad 360 mikrogramów na metr sześcienny. „Nasze płuca nie mają już czym oddychać” – komentują mieszkańcy na Facebooku.

Do straży pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu zgłoszenie o pożarze w składowisku odpadów dotarło w niedzielę o 14. Okazało się, że płonie hałda z odpadami wielkogabarytowymi o wysokości około siedmiu metrów i zajmująca powierzchnię 100 na 60 metrów. – Przyczyną najprawdopodobniej był samozapłon – mówi mł. bryd. Leszek Morkis z kędzierzyńsko-kozielskiej straży. Dodaje, że w najtrudniejszym momencie na miejscu działało ponad 100 strażaków. – Nie chcę przewidywać, jak długo jeszcze potrwa dogaszanie. Mam nadzieję, że uda nam się skończyć dziś – zaznacza.

„Pożar uwolnił w powietrze sporą ilość niebezpiecznych substancji – dlatego apel o ograniczenie bytności poza budynkami i zamknięcie okien pozostaje aktualny” – taki komunikat pojawił się dziś na Facebooku urzędu miasta.

Rzeczywiście – według informacji opolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, stężenie PM10 dziś nad ranem wyniosło 363 µg/m3. PM 2,5 – 359. W powietrzu jest też benzen, który jest największym problemem jeśli chodzi o jakość powietrza w Kędzierzynie-Koźlu (pisaliśmy o tym TUTAJ). W najgorszym momencie jego stężenie wyniosło 93 µg/m3.

Mieszkańcy informują o duszącym zapachu, bólach i zawrotach głowy. Pod komunikatami władz miasta o tym, że nikt w pożarze nie ucierpiał, komentują: „Zdrowie mieszkańców niestety ucierpiało”. Nawet kilkanaście kilometrów od składowiska odpadów czuć smród, a słońce jest przydymione.

To nie jest pierwszy pożar wysypiska tego lata. Wcześniej płonęły składowiska m.in. w Promniku pod Kielcami i w Lubawce (woj. dolnośląskie).

– Niektóre typy odpadów mają tendencję do tego, że mogą się samoistnie mocno nagrzewać i po przekroczeniu temperatury 85-90 stopni tworzywa sztuczne zaczynają mięknąć. A stąd już niedaleka droga do samozapłonu. Odpady mają taką cechę, że są materiałem luźnym, więc taka hałda zachowuje się jak komin i powietrze zasysane od dołu podsyca ogień – tłumaczył w wywiadzie dla SmogLabu dr Maciej Gliniak z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.  Ze specjalistą od gospodarki odpadami rozmawialiśmy po ubiegłorocznych pożarach wysypisk. W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2018 roku zanotowano już prawie 70 przypadków. Przed wakacjami ta liczba przekroczyła setkę.

Jak jest w tym roku? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało w mediach, że pożarów jest mniej. Na razie jednak nie znamy dokładnej liczby.

Z płonącymi śmieciami mają walczyć nowe przepisy, które mogą wejść w życie po wakacjach. Rozporządzenie ma wprowadzić m.in. obowiązek gromadzenia odpadów w wyznaczonych strefach pożarowych, których wielkość także została określona i jest zależna od rodzaju składowanych odpadów. Wyznaczono maksymalną wysokość hałdy odpadów palnych i określono podstawowe wymagania dla ścian oddzielenia przeciwpożarowego.

Pomysł MSWiA nie spodobał się przedstawicielom branży gospodarki odpadami, którzy uważają, że zmiany są wprowadzane zbyt szybko, a firmy nie zdążą się przystosować do nowych wymagań.

– Nie zmienia się prawa w takim tempie, zwłaszcza w zakresie, w którym trzeba technicznie dostosować zakład, a czasem wręcz go przebudować. Nie da się tego zrobić w dwa miesiące – komentuje Piotr Szewczyk, przewodniczący Rady RIPOK w rozmowie z „Portalem Komunalnym”

Czy zmiany przepisów cokolwiek zmienią? Na razie trudno to przewidzieć. Nie ma jednak wątpliwości, że trzeba działać. Zanim kolejne wysypiska staną w ogniu, a dym zacznie dusić następne miasta.

Zdjęcie: Urząd Miasta Kędzierzyna-Koźla/Facebook

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.