Udostępnij

Pół miliona ludzi na ulicach. Greta Thunberg: „z pewnego punktu widzenia, nie osiągnęliśmy nic”

06.12.2019

Dziesiątki tysięcy osób protestowały w piątek w Madrycie, goszczącym szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych – COP25. Organizatorzy mówią nawet o 500 tysiącach strajkujących. Wśród nich znalazła się także Greta Thunberg, która tego samego dnia zabrała głos w jednej z sesji panelowych, zorganizowanej przy okazji konferencji.

W piątek przy okazji odbywającego się w Madrycie szczytu klimatycznego ONZ odbył się protest, wpisujący sięw co tygodniowe „strajki dla przyszłości”. Dziesiątki tysięcy protestujących przemaszerowały ulicami stolicy Hiszpanii, by pokazać goszczonym przez Madryt politykom, że oczekują od nich bardziej zdecydowanych działań proklimatycznych. Wśród skandowanych i zamieszczonych na transparentach haseł pojawiły się m.in. wezwania do słuchania głosu nauki, nawiązujące do stanowiska IPCC, a także postulaty dotyczące ograniczenia emisji CO2.

Organizatorzy protestu mówią o nawet 500 tysiącach uczestników, lokalne władze natomiast nie wydały póki co komunikatu w tej sprawie. Jak informuje BBC, równolegle protestowano także m.in. w Chile, gdzie pierwotnie miało się odbyć COP25.

Ruch klimatyczny „niczego nie osiągnął”

Protestujący pokonali około pięciokilometrową trasę, poczynając od dworca kolejowego Madryt Atocha, a kończąc w pobliżu sceny usytuowanej niedaleko budynków, w których odbywają się najważniejsze obrady szczytu. Ze sceny przemawiali m.in. aktor Javier Bardem oraz Greta Thunberg, która tego samego dnia przemawiała także w trakcie jednego z paneli dyskusyjnych, zorganizowanego przy okazji COP25.

Czytaj także: Rekordowy średni poziom CO2 w atmosferze. „Nie ma oznak spowolnienia, nie mówiąc już o spadku”

„Osiągnęliśmy wiele, ale jeśli spojrzysz na to z pewnego punktu widzenia, nie osiągnęliśmy nic” – powiedziała Thunberg w trakcie swojego wystąpienia w trakcie konferencji, zwracając uwagę na wzrost emisji gazów cieplarnianych po roku 2015. „Stajemy się coraz więksi i coraz więcej osób nas słyszy, ale to oczywiście nie przekłada się na działania polityczne” – podkreślała aktywistka, apelując – po raz kolejny – o działanie ze strony polityków.

Madrid ! #ClimateStrike #FridaysForFuture #SchoolStrike4Climate

Opublikowany przez Greta Thunberg Piątek, 6 grudnia 2019

 

Zdjęcie: Shutterstock/hansleyfr

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.