Udostępnij

Szli w obstawie wojska, wdarli się do ministerstwa. Te akcje przykuwają uwagę świata

20.09.2019

2993 miasta, 162 kraje, 7 kontynentów. Według organizatorów piątkowych strajków to najważniejszy dzień dla działań klimatycznych w historii naszej planety. Liczby rzeczywiście robią wrażenie, choć dla mnie te pojedyncze obrazki pokazują najlepiej siłę Fridays for Future: odwaga mieszkańców Kabulu, upór Niemców, świadomość Ugandyjczyków.

Młodzi ludzie w Afganistanie mogą mieć na co dzień znacznie więcej zmartwień niż rówieśnicy w innych częściach świata, a mimo to niektórzy wyszli w piątek na ulice Kabulu, by wyrazić wsparcie dla strajku klimatycznego. Agencja AP publikuje zdjęcia przedstawiające protestujących w stolicy, strzeżonych przez siły bezpieczeństwa kraju.

Oddziały na szczycie opancerzonego transportera i oddziały piesze z karabinami w gotowości chroniły około 100 młodych Kabulów, którzy martwią się, że jeśli „wojna ich nie zabije, zmiany klimatu to zrobią”. Młodzi mieszkańcy tego miasta są wyczuleni na sprawy środowiska także przez smog. Ministerstwo zdrowia publicznego wylicza, że aż trzy tysiące osób umiera rocznie w Kabulu na choroby spowodowane zanieczyszczeniem powietrza. Protestujący maszerowali w centrum stolicy Afganistanu, mimo regularnych zamachów, które mają tam miejsce.

Strajk odbył się również w Islamabadzie, stolicy Pakistanu.

Bangkok: 11-letnia liderka i akcja umierania

Z kolei w Tajlandii ponad 200 młodych ludzi wtargnęło do ministerstwa środowiska i upadło na ziemię, udając śmierć i w ten sposób domagając się działań rządu w sprawie zmian klimatu. W trakcie przemarszu do siedziby ministerstwa śpiewali pieśń „Ocal naszą Ziemię”. Podczas protestu było widać małe dzieci niosące kolorowe transparenty w jednej ręce i trzymające rodziców w drugiej. Jeden z nastolatków niósł plakat z hasłem: „Planeta robi się gorętsza niż mój wymyślony chłopak” (kreatywności w transparentach młodym odmówić nie można, bez względu na szerokość geograficzną).

Jesteśmy młodzi, ale nie jesteśmy głupi. Wiemy, że to się dzieje. Potrzebujemy zmiany i jej żądamy” – mówiła 11-letnia Ralyn Satidtanasarn do wiwatujących tłumów. Przedstawiciel Ministerstwa Zasobów Naturalnych i Środowiska wyszedł do młodych, aby przyjąć ich list; zadeklarował poparcie akcji.

W ten sposób młodzi ludzie wyrażają swoje obawy, co uważamy za dobry znak, a nie uciążliwość” – powiedział agencji Reuters Adisorn Noochdumrong, zastępca sekretarza ministerstwa.

Niemcy: młodzież nie odpuszcza, choć rząd ogłosił plan

Jeśli chodzi o liczby, wygrywa dziś Australia, ale ogromną mobilizację widać też w Londynie, Dublinie, Brukseli, Hamburgu, czy Berlinie, gdzie według szacunków protestowało około 100 tysięcy osób.

„W naszym 40. tygodniu strajku zebraliśmy 1,4 miliona ludzi na samych ulicach Niemiec. Również dzisiaj nasz rząd ogłosił nowy katastrofalny plan klimatyczny, który całkowicie ignoruje cel 1,5°C. Nie przestaniemy, dopóki poważnie nie potraktujecie tego kryzysu!” – piszą na Twitterze organizatorzy niemieckiego protestu.

Rząd Angeli Merkel osiągnął w piątek porozumienie w sprawie ogólnego planu klimatycznego dla Niemiec po nocnych rozmowach trwających ponad 18 godzin. Agencja AFP podała tę informację, gdy protestujący byli już na ulicach. Rząd zapewnia, że plan obejmuje szereg środków – od walki z emisjami w sektorze energetycznym i przemysłowym, po zachęty do pojazdów elektrycznych o zerowej emisji lub transportu publicznego. Już teraz wiadomo jednak, że największa gospodarka UE nie osiągnie celów klimatycznych na przyszły rok; zobowiązuje się do osiągnięcia tego celu do 2030 roku. Jest nim ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 55 procent w stosunku do poziomów z 1990 r.

Niemcy odpowiadają za około dwa procent światowych emisji. Tamtejsza młodzież alarmuje, że opóźnienie działań nie wchodzi w grę, określając konsekwencje planu jako „niszczycielskie” i „zagrażające życiu”.  „Zmierzamy do wyniszczającego życie kryzysu i jak dotąd nic się nie wydarzyło. Dlatego zwiększamy presję – razem jesteśmy silni” – powiedział Linus Steinmetz z ruchu młodzieżowego.

Afryka także w gotowości

Nasze oczy zwykle są zwrócone na Europę (i nic dziwnego), ale 20 września pokazał, że młodzi mobilizują się w różnych częściach świata. Zdecydowanych działań w sprawie klimatu domagała się na przykład setka ugandyjskich dzieci. Docierali autobusem, taksówkami motocyklowymi i pieszo, aby maszerować wspólnie przez miejscowość Wakiso na obrzeżach stolicy Kampali, z tabliczkami informującymi o niepowodzeniu rządu w rozwiązywaniu problemów klimatycznych. Misje dyplomatyczne rozdawały protestującym żywność i wodę, a zespoły zapewniały muzykę.

Uganda, zielony kraj o oszałamiającej przyrodzie, jak góry Rwenzori; dzikich zwierzętach, jak goryle górskie; czy największym jeziorze w Afryce, znacząco odczuwa skutki globalnego ocieplenia. Kraj walczy z długotrwałymi suszami, a intensywniejsze niż dotychczas opady deszczu prowadzą do powodzi, osuwisk i chorób.

W proteście wzięła udział najbardziej znana młoda działaczka Ugandy, 15-letnia Leah Namugerwa, która zapoczątkowała falę, gdy w lutym rozpoczęła własne strajki szkolne, zanim dołączyli do niej inni. Dzieci i dorośli strajkowali też w Nairobi, stolicy sąsiedniej Kenii.

 

Protesty odbywały się również w Polsce.  Oprócz relacji ze strajków na naszej stronie znajdziecie dłuższe wywiady z ich organizatorami. 

 

Źródło: Financial Times, Twitter, Reuters, Thelocal.de, Wral, SchoolStrike4Climate

Fot: Protest w Sydney/Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.