Udostępnij

W piątek na ulice wyjdzie Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. „Wasza bierność nas zabija”

22.09.2022

W piątek 23 września Młodzieżowy Strajk Klimatyczny wyjdzie na ulice sześciu polskich miast: Warszawy, Wrocławia, Katowic, Gdańska, Szczecina i Łodzi. Młodzi ludzie chcą w ten sposób wyrazić swoje niezadowolenie z dotychczasowej polityki klimatycznej i energetycznej w Polsce.

Protesty odbędą się pod hasłem: „Wasza bierność nas zabija”. Podobnie jak w poprzednich latach, przyjmą one formę ulicznych marszy oraz wieców, w trakcie których młodzi ludzie będą mogli zabrać głos. Organizatorzy podkreślają, że na protest zapraszają także osoby dorosłe i seniorów, zgodnie z zasadą „klimat ponad podziałami”.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: „Wszyscy płacimy za bierność polityków”

W komunikacie dotyczącym piątkowego protestu MSK odwołało się do bieżącej sytuacji, związanej z nadchodzącą zimą. Zwrócono uwagę na wieloletnie zaniedbania, które dotyczyły niedostatecznego wsparcia dla rozwoju niskoemisyjnej i odnawialnej energetyki.

„Teraz myślimy ze strachem o tym, co będzie gdy przyjdzie wybrać: ciepły dom czy ciepły posiłek? Gdy tak zajęci jesteśmy martwieniem się o bezpieczeństwo energetyczne naszych domów, spółki paliwowe i energetyczne zbijają na nas ponadprzeciętne zyski. Rekordowo wysokie ceny energii i jej nośników, spowodowane rosyjską napaścią na Ukrainie, pozwalają im żerować na nas, zwykłych mieszkankach i mieszkańcach Polski. Nie pozwólmy na to!” – podkreśla Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

„Tak źle, jak teraz, jeszcze w III Rzeczpospolitej nie było. Winna temu jest bierność polityczek i polityków w kwestiach zupełnie podstawowych, jak przystosowanie polskiego społeczeństwa i gospodarki do wymogów zmieniającego się klimatu. Za tę bierność płacimy my wszyscy, a niektóre i niektórzy z nas mogą ją nawet przypłacić życiem. Ta bierność, ICH bierność nas zabija. Pora powiedzieć jej dość!” – podkreślono w komunikacie.

„Sytuacja nie pozwala na obojętność”. Młodzi chcą, by strategią neutralności klimatycznej zajęła się rada ekspercka

„Gdyby rozwój energetyki niskoemisyjnej i odnawialnej był przez te lata odpowiednio wsparty lub przynajmniej nie był blokowany, jak w przypadku tzw. ustawy odległościowej, która uniemożliwiła budowę nowych lądowych farm wiatrowych, teraz nasze Ministerstwo KLIMATU nie musiałby trwonić czasu i środków na paniczny wykup węgla na drugim końcu świata po niebotycznej cenie. Ludzie nie musieliby gromadzić śmieci, w obawie o brak opału” – komentuje Szmo Kacprzak, aktywista z Wrocławia.

Ania Ćwik, jedna z organizatorek strajku w Warszawie, mówi wprost: „Mamy dość bierności polityczek i polityków. Wychodzimy z żądaniem, by w trybie natychmiastowym utworzono niezależną radę ekspercką, która opracuje plan osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2040. Sytuacja w jakiej się znajdujemy nie pozwala nam na obojętność! W lipcu z powodu upałów ponad 300 gmin w Polsce apelowało do swoich mieszkańców o ograniczenie zużycia wody. A zimą te same osoby mogą cierpieć z powodu niedoborów energii. To jawna niesprawiedliwość, a skala problemu jest naprawdę duża. Najwyższy czas zacząć działać” – podkreśla aktywistka.

_

Szczegółowe informacje na temat protestów w poszczególnych miastach znaleźć można na facebookowych stronach, które prowadzi Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Katowice, Trójmiasto, Wrocław, Warszawa, Szczecin, Łódź.

_

Zdjęcie: Damian Lugowski / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.