Udostępnij

W Pile powstanie leśny mural. Będzie przedstawiał chronionego rybołowa

17.06.2020

Dlaczego mural z rybołowem ma powstać właśnie w Pile? To z tutejszego Nadleśnictwa Lipka przez kilka lat prowadzono transmisję online z gniazda ptaków – tłumaczą Lasy Państwowe. Niedługo zostanie ogłoszony konkurs na projekt grafiki.

Rybołowy to drapieżne ptaki objęte w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Ich liczebność w całym kraju szacuje się zaledwie na około 30 par. Są częstym celem nielegalnych polowań. Dlaczego? Bo rybołów, jak nazwa wskazuje, je ryby. W latach 90. właściciele stawów i hodowli rybnych uznawali te ptaki za szkodniki, więc starali się je wytępić. Dołączyli do nich kłusownicy, uważający rybołowy za wspaniałe trofea. W ten sposób liczebność ptaków spadła drastycznie, a pomimo objęcia gatunku ochroną, rybołowy nadal bywają celem kłusowników.

Czytaj także: Plastik w żołądkach dzikich ptaków. Dziennie zjadają nawet 200 kawałków

Niedawno w Wielkopolsce znaleziono dwa postrzelone osobniki. Weterynarze walczyli o ich życie. Jak jednak podkreślali, nawet jeśli ptaki przeżyją, nigdy nie będą w pełni sprawne.

Ocalić rybołowa

Żeby ochronić gatunek i go odbudować, niezbędna jest edukacja społeczeństwa – przekonują Lasy Państwowe.

Mural w Pile z wizerunkiem rybołowa ma być częścią tej kampanii edukacyjnej.

„Mamy nadzieję, że powstanie muralu przyczyni się do uświadomienia społeczeństwu istnienia takiego gatunku jak rybołów i konieczności ochrony oraz odbudowy jego populacji w Polsce” – czytamy na stronie internetowej LP.

Na terenie Lasów Państwowych w ramach projektu #LIFEPandionPL powstały 282 gniazda na platformach, na których mogą się osiedlić rybołowy. „Część z nich (50 platform) znajduje się na słupach wysokiego napięcia, a pozostałe na specjalnie wybranych przez leśników i ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów drzewach” – dodają leśnicy.

Informacja o murale zbiegła się w czasie z dobrą wiadomością dotyczącą odradzania się gatunku – w Nadleśnictwie Głusko (woj. lubuskie), niedaleko Drawieńskiego Parku Narodowego zanotowano pierwszą od pięciu lat parę lęgową. Rybołowy zajęły jedno z gniazd wybudowanych w ramach projektu LIFE.

https://www.facebook.com/RybolowyOnline/posts/1373054102905119?__xts__[0]=68.ARDZCAr7t2zWLTOMqLs16Sc5mrqgogNq4gF4tk41olDo4O6_3IVhomquqL2THzyIeBgyIwb_2NBRigfARmK-D-MUmh8qzVvrexpDzvxNMm5xsNSx63bQbh6usmAFUUC_2Rab0gBghA80ZRiJjVrDArl5ZwFggKxoD-B8wc_EMWD5wmldAHTn2lf1MbQZ28USV4VMslHdXF9TYzcXpEC9-MOcmhCCP2-AWooBoVIAtuFkF0k-71s4RHj0KwLwdJgzu_o2Pt8YdzI7Tlo6eyIhAUqdLT0GZwn6g4iZwEGAgPZCgKUo1pP2M1IWutqIM61QN-ltBww5K_0YoCLNSqbgQy-KvA&__tn__=-R

Mural w Pile ma powstać jeszcze w tym roku. Niedługo zostanie ogłoszony konkurs na projekt grafiki.

Zdjęcie: Marc Caunt/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.