W ramach programu STOP Smog Skawina dostanie 11 mln złotych na termomodernizację 300 budynków

3485
0
Podziel się:
Skawina zanieczyszczenia przemysłowe

W ubiegły piątek podpisano porozumienie dotyczące finansowania programu STOP Smog, w ramach którego termomodernizacją ma zostać objętych 300 budynków. Dofinansowanie dla gminy Skawina wyniesie ponad 11 mln złotych. Celem pilotażowego programu jest walka ze smogiem w najbardziej zanieczyszczonych gminach kraju.

Realizacja programu przewidziana jest na lata 2019-2021, a inwestycje będą realizowane przez wykonawców, których gmina wyłoni w drodze przetargów. Również gmina będzie odpowiadać za nadzór nad prowadzonymi inwestycjami oraz ich rozliczenie.

W związku z tym – jak możemy przeczytać na stronach gminy Skawina – program dedykowany jest szczególnie tym osobom, które nie składały wniosków w ramach programów JAWOR i Czyste Powietrze – z uwagi braku odpowiednich kompetencji, by samodzielnie nadzorować inwestycję.

„Nasza filozofia zakłada, że dotacje będą wypłacane bezpośrednio do gmin, które będą identyfikować gospodarstwa domowe dotknięte ubóstwem energetycznym. Następnym ich zadaniem będzie realizacja inwestycji termomodernizacyjnych na rzecz tych gospodarstw. W ten sposób powierzamy gminom odpowiedzialność, wraz z odpowiednimi środkami” – powiedział Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze.

W późniejszym wpisie, zamieszczonym na Twitterze, minister Woźny określił podpisanie porozumienia wielkim sukcesem Skawińskiego Alarmu Smogowego, którego działalność przyczyniła się do zainicjowania antysmogowych działań w gminie.

Wspomniany Skawiński Alarm Smogowy działa jednak nie tylko przeciwko zanieczyszczeniom związanym z tzw. niską emisją, ale także uciążliwościami związanymi z funkcjonowaniem w gminie przemysłu [O ostatnich działaniach SAS w tej kwestii pisaliśmy m.in. tutaj]

 

Źródła: Gmina Skawina, MPiTTwitter/Wozny3

Zdjęcie: Shutterstock/Zoran Photographer

Podziel się: