Udostępnij

W Rosji ogłoszono rządowy dokument ws. zmian klimatu. Wymienia sporo zalet dla kraju

08.01.2020

Pod koniec roku na rządowych stronach Federacji Rosyjskiej pojawił się strategiczny dokument dotyczący zmian klimatycznych. Co ciekawe, obok zagrożeń związanych z problemem, wspomniane są również zalety, które w przyszłości kraj może wykorzystać. Mowa m.in. o otwarciu nowych korytarzy żeglugi w Arktyce.

Strategiczny dokument, opublikowany pod koniec 2019 roku, określa plan adaptacji kraju do zmian klimatycznych na najbliższe lata. Głównym jego celem, podobnie jak w przypadku analogicznych strategii innych pańśtw, jest minimalizacja strat, jakie przynieść może ze sobą wzrost średnich temperatur na terytorium rosyjskim. Co ciekawe, obok zagrożeń wskazano również na potencjalne zalety zmian klimatycznych.

Wśród niebezpieczeństw związanych ze zmianami klimatu autorzy dokumentu wymieniają m.in.: zagrożenie dla zdrowia publicznego, zanik wiecznej zmarzliny i wyższe prawdopodobieństwo klęsk żywiołowych. Mowa również o wypychaniu gatunków z dotychczasowych siedlisk. Pośród wymienionych środki zapobiegawczych znalazły się m.in. przejście na uprawy bardziej odporne na suszę i przygotowanie społeczeństwa na wypadek sytuacji kryzysowych.

Czytaj także: Kanadyjska Arktyka rozmarza szybciej niż sądzono. Tak jak teraz miało być dopiero w 2090 roku

Jako potencjalne zalety zmian klimatycznych wskazano natomiast: zmniejszenie zużycia energii w zimniejszych regionach, powiększenie obszarów rolniczych oraz zwiększenie możliwości nawigacyjne na Oceanie Arktycznym.

Warto w tym miejscu mieć świadomość, że zanik arktycznego lodu to z jednej strony otwarcie przestrzeni dla żeglugi, za pośrednictwem której transportowany jest m.in. skroplony gaz ziemny, z drugiej natomiast zwiększenie liczby miejsc, w których możliwe są odwierty wydobywcze.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Rigamondis

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.