W Rosji ogłoszono rządowy dokument ws. zmian klimatu. Wymienia sporo zalet dla kraju

1577
0
Podziel się:

Pod koniec roku na rządowych stronach Federacji Rosyjskiej pojawił się strategiczny dokument dotyczący zmian klimatycznych. Co ciekawe, obok zagrożeń związanych z problemem, wspomniane są również zalety, które w przyszłości kraj może wykorzystać. Mowa m.in. o otwarciu nowych korytarzy żeglugi w Arktyce.

Strategiczny dokument, opublikowany pod koniec 2019 roku, określa plan adaptacji kraju do zmian klimatycznych na najbliższe lata. Głównym jego celem, podobnie jak w przypadku analogicznych strategii innych pańśtw, jest minimalizacja strat, jakie przynieść może ze sobą wzrost średnich temperatur na terytorium rosyjskim. Co ciekawe, obok zagrożeń wskazano również na potencjalne zalety zmian klimatycznych.

Wśród niebezpieczeństw związanych ze zmianami klimatu autorzy dokumentu wymieniają m.in.: zagrożenie dla zdrowia publicznego, zanik wiecznej zmarzliny i wyższe prawdopodobieństwo klęsk żywiołowych. Mowa również o wypychaniu gatunków z dotychczasowych siedlisk. Pośród wymienionych środki zapobiegawczych znalazły się m.in. przejście na uprawy bardziej odporne na suszę i przygotowanie społeczeństwa na wypadek sytuacji kryzysowych.

Czytaj także: Kanadyjska Arktyka rozmarza szybciej niż sądzono. Tak jak teraz miało być dopiero w 2090 roku

Jako potencjalne zalety zmian klimatycznych wskazano natomiast: zmniejszenie zużycia energii w zimniejszych regionach, powiększenie obszarów rolniczych oraz zwiększenie możliwości nawigacyjne na Oceanie Arktycznym.

Warto w tym miejscu mieć świadomość, że zanik arktycznego lodu to z jednej strony otwarcie przestrzeni dla żeglugi, za pośrednictwem której transportowany jest m.in. skroplony gaz ziemny, z drugiej natomiast zwiększenie liczby miejsc, w których możliwe są odwierty wydobywcze.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Rigamondis

Podziel się: