Udostępnij

W telewizji częściej usłyszymy o ciastach niż o zmianie klimatu

09.10.2021

W brytyjskiej telewizji wielokrotnie częściej usłyszymy o ciastach, niż o zmianie klimatu. Takie wnioski płyną z najnowszej edycji raportu, opublikowanego przez grupę Albert. Analiza obejmowała audycje w najpopularniejszych stacjach na Wyspach w 2020 roku, z wyłączeniem programów informacyjnych. Eksperci mówią o niewykorzystanym potencjale, jeśli chodzi o edukację.

Programy telewizyjne, wciąż oglądane przez miliony obywateli, mogą mieć ogromne znaczenie dla sposobu, w jaki ludzie postrzegają i rozumieją rzeczywistość. Wychodząc od tej myśli, autorzy raportu „Subtitles to Save the World” co roku sprawdzają, jak często w telewizji nawiązywano do problematyki zmian klimatycznych. W ramach badania obejmującego 2020 rok przeanalizowano napisy przygotowane dla audycji w najpopularniejszych brytyjskich stacjach. Były to BBC, Sky, ITV, Channel 4, Channel 5 i UKTV. Objęto nim wszystkie programy z wyjątkiem informacyjnych.

Częściej o ciastach niż zmianach klimatu

Co się okazało? W ubiegłym roku w telewizji na Wyspach terminy nazywające problem – tj. „zmiana klimatu” i „kryzys klimatyczny” – pojawiły się ok. 14,5 tys. razy. Dla porównania, wielokrotnie częściej można było usłyszeć o „piknikach” (39,8 tys.), „ciastach” (133,5 tys.) czy „psach” (286,6 tys.). Termin bioróżnorodność odnotowano natomiast 1,6 tys. razy.

Jeszcze rzadziej pojawiały się wyrażenia opisujące rozwiązania kryzysu klimatycznego, takie jak m.in. „sprawiedliwość klimatyczna” czy „działania na rzecz klimatu”. W największych brytyjskich stacjach tego rodzaju wzmianek było jedynie 296.

Czytaj również: Aktywiści protestowali przed siedzibami polskich telewizji

Niewykorzystany potencjał

„Branża telewizyjna ma kluczowe znaczenie, pomagając nam zrozumieć przyszłość, którą [dopiero] musimy stworzyć. Może to zrobić za pomocą dramatu, komedii lub teleturnieju. Może pomóc nam wyobrazić sobie przyszłość i zrobić to lepiej niż inne branże. Z pewnością szansa jest ogromna i nie wolno jej przegapić” – powiedział w oświadczeniu Chris Stark, dyrektor wykonawczy w organizacji Climate Change Committee, doradzającej władzom na Wyspach.

„Potrzebujemy [odpowiednich] polityk, mądrego rozwoju technologicznego oraz błyskotliwych naukowców, którzy pomogą nam osiągnąć zerową emisyjność netto. Potrzebujemy jednak również opowieści, które mogą nas edukować, zmieniać oraz inspirować. Twórcy muszą być na czele walki o ocalenie naszej planety” – powiedziała „Guardianowi” Sandi Toksvig, przewodnicząca organizacji Writers’ Guild of Great Britain, zrzeszającej brytyjskich pisarzy.

_

Z całością przytoczonego raportu można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Tomislav Pinter

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.