Udostępnij

W trosce o trawę klub piłkarski oświetla i ogrzewa stadion całą noc. Mieszkańcy protestują

07.02.2020

Mieszkańcy angielskiego Brighton protestują przeciwko praktykom lokalnego klubu piłkarskiego. Przeciwko oświetlaniu i ogrzewaniu stadionu przez całą noc wystosowano petycję, która ma już blisko 11 tys. podpisów. Szczególną uwagę zwrócono w niej na problem nocnego zanieczyszczenia światłem, które szkodzić ma nie tylko człowiekowi.

W Brighton, 150-tysięcznym angielskim mieście, znajduje się stadion klubu piłkarskiego Brighton & Hove Albion, grającego aktualnie w Premier League. Nie wszystkim mieszkańcom podoba się jednak to, w jakim sposób dba się tam o jakość murawy.

Jak przekonują oburzeni, troska o trawę wiąże się z całonocnym ogrzewaniem i oświetlaniem, czego ślad – w postaci intensywnej łuny światła – ma oddziaływać na otoczenie w promieniu kilku kilometrów od stadionu. Jak podaje BBC, rzecznik pierwszoligowego klubu podkreśla, że oświetlania obiektu jest niezbędne dla wzrostu trawy, która wymaga doświetlenia w miesiącach zimowych.

„Światła i grzejniki są używane przez całą noc, aby pomóc trawie rosnąć. Są jednak zaprojektowane tak źle, że czyni to emisję światła najgorszą rzeczą na [najbliższych] stu milach kwadratowych” – napisano w uzasadnieniu do internetowej petycji, pod którą podpisało się już blisko 11 tys. osób. „[Światło – przyp. red.] ma niszczycielski wpływ na przyrodę, w szczególności owady, dewastując przy tym nocne niebo setkom tysięcy ludzi – wpływa na samopoczucie oraz uniemożliwia obserwacje astronomiczne i fotografię nocną” – alarmuje inicjator internetowej akcji, fotograf Steve Geliot.

Według relacji brytyjskiego „Guardiana” sygnatariusze petycji z Brighton martwią się ponadto o ptaki, których zegar biologiczny ma być zaburzony ze względu na światło (według jednej z mieszkanek niektóre z nich śpiewają o godz. 21), a nawet sami miewają problemy ze snem.

Tak prezentuje się emitowane przez stadion światło, uwiecznione na fotografiach inicjatora petycji, Steve’a Geliota:

Inną sprawą pozostają środowiskowe koszty związane z całonocnym zużyciem energii, co również wywołuje sprzeciw części mieszkańców. „Muszą istnieć bardziej przyjazne dla środowiska sposoby na wzrost trawy niż nieprzerwane oświetlanie i ogrzewanie” – napisała na Twitterze prof. Claire Smith z tamtejszej Brighton & Sussex Medical School. Naukowczyni sama włączyła się w promocję zbiórki podpisów.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Ververidis Vasilis

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.