Udostępnij

W walce ze sprzedażą kopciuchów pomogą algorytmy. Program prześwietli ogłoszenia w Internecie

26.11.2019

Na mocy niedawnej nowelizacji Prawa Ochrony Środowiska Inspekcja Handlowa  w Polsce zyskała nowe uprawnienia w walce ze sprzedażą kotłów niespełniających obowiązujących norm. Dzięki podpisanemu we wtorek porozumieniu ogłoszenia zamieszczane w Internecie mają być przeszukiwane przez specjalnego bota, który pomoże w zidentyfikowaniu tych ogłoszeń, które naruszają nowe przepisy.

Porozumienie w sprawie powołania „cyber-strażnika” zostało podpisane przez minister rozwoju Jadwigę Emilewicz, wiceprezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasza Chróstnego oraz Andrzeja Gułę z Polskiego Alarmu Smogowego.

Na jego mocy UOKIK, a także przedstawiciele wojewódzkich inspekcji handlowych, od strony rządowej uzyskają dostęp do specjalistycznego oprogramowania, dzięki któremu możliwe będzie zautomatyzowane zlokalizowanie tych ogłoszeń internetowych, za pośrednictwem których próbuje się sprzedać kotły niespełniające norm. Aktywiści Polskiego Alarmu Smogowego pomoże natomiast swoją wiedzą na temat tego, w jaki sposób nadal próbuje się unikać przestrzegania nowych przepisów.

Działający w Internecie program (bot) będzie prześwietlać publikowane tam ogłoszenia i przeszukiwać je pod kątem wzbudzających podejrzenia elementów, takich jak między innymi:

  • sprzeczności słów, np. różnic między deklarowaną klasą kotła a jego parametrami;
  • klasy kotła określonej jako inna niż klasa 5;
  • pojedynczych słów kluczowych: np. ruszty, ręczne itp.;
  • niedozwolonego rodzaju paliwa, jakie miałoby być spalane;
  • czy innych podejrzanych słów, np. „kocioł na zamówienie”.

„Mimo obowiązywania nowych regulacji dotyczących sprzedaży kotłów na paliwa stałe, w sieci nadal pojawiają się ogłoszenia, w których oferowane są urządzenia niespełniające standardów emisyjnych. Takie wnioski nasuwają się po naszym własnym monitoringu, a także na podstawie zgłoszeń, które otrzymujemy jako Alarm Smogowy. Podlegający UOKiK-owi bot może więc pomóc skuteczniej eliminować je z sieci i walczyć z szarą strefą” – komentuje Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego.

„Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Inspekcją Handlową jest coraz ważniejszym partnerem w walce o Czyste Powietrze. Będziemy bardzo stanowczo egzekwować wymagania stawiane kotłom na paliwo stałe, aby eliminować z rynku produkty niespełniające norm. Obecnie czyste powietrze przestało być przywilejem – to podstawowe prawo człowieka i obowiązek nas wszystkich, abyśmy zadbali o jego sprawne egzekwowanie” – mówi Tomasz Chróstny, wiceprezes UOKiK.

Przypomnijmy: Na mocy niedawnej nowelizacji Prawa Ochrony Środowiska wzmocniono uprawnienia Inspekcji Handlowej (której zadania w realizują UOKIK i jednostki inspekcji handlowej podlegające wojewodom). Kary finansowe, które będą mogli przyznawać sprzedawcom tzw. kopciuchów, mają wynosić od 10 tys. zł do nawet 5% przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym.. [Więcej na ten temat informowaliśmy m.in. tutaj.]

 

Źródło: Ministerstwo Rozwoju, Polski Alarm Smogowy

Zdjęcie: Shutterstock/whiteMocca

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.