Radni w Wałbrzychu kolejny raz opowiedzieli się przeciwko jednorazowemu plastikowi. Na mocy przyjętej w czwartek uchwały, na obszarze całego miasta zakazane mają być sprzedaż i udostępnianie jednorazowych toreb plastikowych na zakupy. Na terenie nieruchomości należących do Gminy Wałbrzych zakaz będzie szerszy: obejmie wszystkie produkty z jednorazowego plastiku (m.in. opakowania na żywność, sztućce, etc.) i będzie dotyczyć nie tylko sprzedaży, ale w ogóle ich używania.
„Rada Miasta przyjęła uchwałę, która na terenie wszystkich nieruchomości stanowiących własność Gminy Wałbrzych z dniem 21.03.2020 r wprowadza zakaz posiadania, używania, udostępniania oraz sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych” – poinformowano w oficjalnych kanałach społecznościowych miasta.
Jak czytamy w treści uchwały, ponadto od 1 września b.r. na terenie miasta zakazana ma być sprzedaż jednorazowych toreb plastikowych na zakupy. Co ciekawe, lokale należące do gminy mają być oznaczane specjalną naklejką „STREFA WOLNA OD JEDNORAZOWEGO PLASTIKU”, której wzór określono w treści uchwały.
Czytaj także: Po co zużywać więcej, skoro można mniej?
W rozmowie z portalem naszemiasto.pl Prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej, wyraził nadzieję, że wojewoda nie uchyli przyjętej przez radnych uchwały. Za złamanie nowych przepisów grozić może mandat do 500 złotych, choć miasto zapewnia, że na początku będą to upomnienia.
To nie pierwszy tego typu zakaz, wprowadzony przez radnych w Wałbrzychu. W ubiegłym roku radni wprowadzili całkowity zakaz używania jednorazowych opakowań, naczyń i sztućców z plastiku w instytucjach miejskich. Już wtedy pojawiła się wspomniana naklejka „STREF WOLNYCH OD JEDNORAZOWEGO PLASTIKU”, którą otrzymać mogą także prywatne firmy, które zechcą zrezygnować z tworzyw sztucznych.
Czytaj także: Do 2050 r. plastiku w oceanach będzie więcej niż ryb. Chyba że zmniejszymy jego zużycie
„Nie o popularność nam chodziło, nie o wygrany wyścig, lecz niezwłoczne podjęcie walki z rujnującym środowisko zagrożeniem. 500 lat trwa naturalny rozkład plastikowej butelki. W tym czasie plastik zatruwa organizmy żywe, ziemię i wodę. Mimo to jego produkcja i zużycie rośnie lawinowo. Musimy z tym skończyć dla dobra naszego i naszych dzieci” – uzasadniał wówczas podjęte działania Prezydent Wałbrzycha.
_
Zdjęcie: Shutterstock/Thunderstock