Udostępnij

Walijscy lekarze będą mogli zapisywać abonament na miejskie rowery

13.05.2019

W ramach nowego pilotażowego programu lekarze z walijskiego Cardiff będą mogli wypisywać pacjentom recepty na miejski rower. Kody, które na początek będą otrzymywać pacjenci dwóch przychodni, będą uprawniać do bezpłatnych 30-minutowych wypożyczeń. „Recepta” będzie ważna przez pół roku od jej wypisania. Liczba wypożyczeń nielimitowana.

Jeżeli pilotaż zakończy się sukcesem, projekt ma zostać wdrożony w całej stolicy Walii. Pomysłodawcy mówili, że początkowo lekarze mają oferować to rozwiązanie przede wszystkim pacjentom mierzącym się z otyłością. Ale podkreślali jednocześnie, że nie tylko o wagę tutaj chodzi, bo jazda na rowerze poprawia także na przykład ogólne samopoczucie i kilka innych rzeczy.

Jazda do pracy na rowerze nie tylko zmniejsza ryzyko zgonu spowodowanego chorobami serca o 52 proc., ale jest też świetną metodą poruszania się po mieście bez używania samochodu. Co oznacza, że jest dobra i dla ciebie i dla środowiska wokół ciebie. Pomaga poprawić jakość powietrza, jednocześnie zmniejszając emisję CO2”, komentował dr Tom Porter z Public Health Wales w rozmowie z „Daily Telegraph”. I dodawał, że w pierwszej fazie pilotażu organizatorzy skupią się na tym, by upewnić się, że wszystko jest wystarczająco łatwe i zrozumiałe dla pacjentów.

Interes, który ma w tym wszystkim NHS – to brytyjski odpowiednik naszego NFZ – jest łatwy do odczytania. Rower jest jednym z najskuteczniejszych środków pozwalających zmniejszyć nie tylko problemy z otyłością, ale też liczbę hospitalizacji i zgonów spowodowanych np. chorobami serca. A o ile leczenie i hospitalizacje są tutaj horrendalnie drogie, to abonament na miejski rower jest tani. Założono więc, że lepiej zapobiegać niż później pokrywać koszty szpitalnych łóżek i postanowiono spróbować. Czy i jak bardzo wyjdzie – nie wiem. Rzecz jest jednak tak fajna i inspirująca, że nie mogliśmy pominąć jej na SmogLabie. Tym bardziej, że sam znam co najmniej kilku delikwentów, którym recepta na miejski rower w połączeniu z ograniczeniem dostępu do samochodowych kluczyków, zrobiłyby o wiele lepiej niż łykany teraz worek leków na cholesterol oraz nadciśnienie.

Oni to też wiedzą, ale mimo to nic nie pomaga. Może pomoże recepta.

Spróbować nie kosztuje.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.