Udostępnij

Warszawa apeluje o klimatyczny stan wyjątkowy. Żaden radny nie zagłosował przeciw

04.07.2019

W czwartkowe popołudnie warszawscy radni debatowali nad problemem zmian klimatycznych. Późnym popołudniem przegłosowano stanowisko Rady miasta st. Warszawy ws. ogłoszenia klimatycznego stanu wyjątkowego oraz przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu. Stolica to kolejne miasto w Polsce – po Krakowie i Łodzi – które przyjęło tego rodzaju deklarację. Wszystkie one apelują do władz centralnych o podjęcie zdecydowanych działań w związku z kryzysem klimatycznym. Dokument to także potwierdzenie, że miasto zgadza się z naukowym konsensusem odnośnie przyczyn zmian klimatu.

„Rada m.st. Warszawy wyraża najwyższe zaniepokojenie pogłębiającym się globalnym kryzysem klimatycznym. Apelujemy do Rady Ministrów oraz Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o przyjęcie uchwał w sprawie ogłoszenia klimatycznego stanu wyjątkowego, a także natychmiastowe podjęcie zdecydowanych działań mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w Polsce” – głosi tekst  stanowiska, przyjętego w czwartek przez warszawskich radnych.

Deklaracja jest inicjatywą radnego Marka Szolca z Nowoczesnej. Za przyjęciem stanowiska głosowało 38 radnych. Od głosu wstrzymało się 15 radnych, przede wszystkim z Prawa i Sprawiedliwości. Żaden z radnych natomiast nie zagłosował przeciw.

[Podobną deklarację, jako pierwsze miasto w Polsce, przyjął również Kraków, o czym informowaliśmy tutaj.]

Dyskusja

„Domagamy się, by Warszawa wprowadziła klimatyczny stan wyjątkowy. Już teraz w Polsce doświadczamy dramatycznych skutków zmian klimatu. Fale upałów, susze, czy problemy z dostępem do wody pitnej, jak niedaleko od nas, w Skierniewicach. Zjawiska te będą się nasilać. To naprawdę ostatni moment, by podjąć pierwszy krok, jakim jest wprowadzenie klimatycznego stanu wyjątkowego” – przekonywał podczas sesji rady miasta Tytus Kiszka z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Wśród głosów na sali plenarnej pojawiły się głosy zarówno wspierające projekt, odwołujące się m.in. do ustaleń Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC), jak i głosy przeciwne – m.in. podważające konsensus naukowy w sprawie przyczyn zmian klimatu. Ostatecznie jednak żaden z warszawskich radnych nie zagłosował przeciwko projektowi.

 

Z pełną treścią przyjętego stanowiska można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/itsmejust

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.