Warszawa apeluje o klimatyczny stan wyjątkowy. Żaden radny nie zagłosował przeciw

Podziel się:
Warszawa apeluje o klimatyczny stan wyjątkowy. Żaden radny nie zagłosował przeciw

W czwartkowe popołudnie warszawscy radni debatowali nad problemem zmian klimatycznych. Późnym popołudniem przegłosowano stanowisko Rady miasta st. Warszawy ws. ogłoszenia klimatycznego stanu wyjątkowego oraz przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu. Stolica to kolejne miasto w Polsce – po Krakowie i Łodzi – które przyjęło tego rodzaju deklarację. Wszystkie one apelują do władz centralnych o podjęcie zdecydowanych działań w związku z kryzysem klimatycznym. Dokument to także potwierdzenie, że miasto zgadza się z naukowym konsensusem odnośnie przyczyn zmian klimatu.

„Rada m.st. Warszawy wyraża najwyższe zaniepokojenie pogłębiającym się globalnym kryzysem klimatycznym. Apelujemy do Rady Ministrów oraz Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o przyjęcie uchwał w sprawie ogłoszenia klimatycznego stanu wyjątkowego, a także natychmiastowe podjęcie zdecydowanych działań mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w Polsce” – głosi tekst  stanowiska, przyjętego w czwartek przez warszawskich radnych.

Deklaracja jest inicjatywą radnego Marka Szolca z Nowoczesnej. Za przyjęciem stanowiska głosowało 38 radnych. Od głosu wstrzymało się 15 radnych, przede wszystkim z Prawa i Sprawiedliwości. Żaden z radnych natomiast nie zagłosował przeciw.

[Podobną deklarację, jako pierwsze miasto w Polsce, przyjął również Kraków, o czym informowaliśmy tutaj.]

Dyskusja

„Domagamy się, by Warszawa wprowadziła klimatyczny stan wyjątkowy. Już teraz w Polsce doświadczamy dramatycznych skutków zmian klimatu. Fale upałów, susze, czy problemy z dostępem do wody pitnej, jak niedaleko od nas, w Skierniewicach. Zjawiska te będą się nasilać. To naprawdę ostatni moment, by podjąć pierwszy krok, jakim jest wprowadzenie klimatycznego stanu wyjątkowego” – przekonywał podczas sesji rady miasta Tytus Kiszka z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Wśród głosów na sali plenarnej pojawiły się głosy zarówno wspierające projekt, odwołujące się m.in. do ustaleń Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC), jak i głosy przeciwne – m.in. podważające konsensus naukowy w sprawie przyczyn zmian klimatu. Ostatecznie jednak żaden z warszawskich radnych nie zagłosował przeciwko projektowi.

 

Z pełną treścią przyjętego stanowiska można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/itsmejust

Podziel się: