Udostępnij

Warszawa unika pytań o stan zagrożenia klimatycznego. Uczy za to, jak wygląda „rzetelne dziennikarstwo”

17.10.2019

Czy Warszawa „uznała” czy „ogłosiła” stan kryzysu klimatycznego? Przez ponad tydzień próbowaliśmy dowiedzieć się tego od przedstawicielki stołecznego ratusza, która zdawała się zaprzeczać oficjalnemu komunikatowi organizacji, do której należy jej miasto.

Przypomnijmy – w zeszłą środę napisaliśmy o klimatycznym stanie wyjątkowym, który miała ogłosić Warszawa. Tak wynikało z komunikatu, który dostaliśmy – a który był tłumaczeniem informacji ze strony C40, organizacji zrzeszającej miasta troszczące się o klimat, do której Warszawa należy. Przedstawicielka warszawskiego ratusza Justyna Glusman zadzwoniła do nas jednak z uwagą, że nasz artykuł nie jest zgodny z rzeczywistością. I rzeczywiście, w oryginale, po angielsku,  zamiast „announce” (ogłosić) odnaleźliśmy słowo „recognize” (rozpoznać, uznać). W związku z tym zmieniliśmy tytuł i treść tekstu, opierając się na informacji z oficjalnego źródła.

Jednocześnie wysłaliśmy do pani Justyny Glusman pytania – o to, co rzeczywiście stało się podczas szczytu C40 w Kopenhadze, gdzie 94 miasta członkowskie miały „uznać” stan kryzysu klimatycznego. Przynajmniej tak wynika z oficjalnego komunikatu, dostępnego na stronie internetowej organizacji, której członkiem jest Warszawa. Poprosiłem urzędniczkę o szybką reakcję, w końcu chodzi o poprawki poważnych według niej błędów.

Okazało się, że sprawa widocznie nie jest aż tak ważna. Maila wysłałem w czwartek 10 października. W piątek dostałem informację, że odpowiedź przyjdzie „do końca dnia”. Niestety potem nastąpiła cisza. Kolejnego maila od przedstawicielki UM Warszawa dostałem we wtorek. Zapewniła w nim, że niebawem odpiszę – znowu „do końca dnia” . Zostałem za to pouczony, że pisząc o Warszawie powinienem zwracać się do rzetelnych źródeł – czyli bezpośrednio do stołecznego ratusza, bo tak wygląda „rzetelne dziennikarstwo”. Pani Glusman stwierdziła, że pozostaje do dyspozycji, jeśli chciałbym porozmawiać o polityce klimatycznej i środowiskowej jej miasta. W wiadomości były też dwa linki – jeden do opisanego przeze mnie w pierwotnej treści tekstu profilu Warszawy na portalu C40, drugi zawierający zobowiązanie polskiej stolicy do walki ze smogiem. Jaki ma to związek z klimatem? Ja też nie wiem. Do tego prośba o zmianę tytułu artykułu. Teraz brzmi on „Warszawa uznała stan kryzysu klimatycznego”. Na jaki? Tego również się nie dowiedziałem, bo w czwartek nadal czekam na maila warszawskiej urzędniczki – mimo kolejnej prośby o odpowiedź, którą wysłałem w środę.

Sytuacja wyjaśniła się kolejnego dnia. Justyna Glusman odpowiedziała mi na moje pytania stwierdzając, że miasto „uznaje” stan kryzysu klimatycznego, ale nie ogłasza tego kryzysu w sensie prawnym.

„Warszawa wraz z innymi burmistrzami (przywódcami) miast zrzeszonych w C40, recognise (uznaje), że zachodzące na świecie zmiany klimatu mają charakter krytyczny (global climate emergency).  (…) W Polskich warunkach ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego ma ściśle sformalizowany charakter w postaci np. stanowiska rady miasta. Dlatego z komunikatu C40, że przywódcy Miast zrzeszonych w ramach C40, uznają, że zachodzące na świecie zmiany klimatu mają krytyczny charakter, nie można wnioskować, że m.st. Warszawa lub Prezydent m.st. Warszawy ogłosił stan kryzysu klimatycznego.” – wyjaśniła Glusman.

Jednocześnie urzędniczka podkreśliła, że do 2030 roku Warszawa zobowiązała się ograniczyć swoje emisje o 40 procent. I to już coś, chociaż życzymy włodarzom miasta większej odwagi. W końcu we Wrocławiu mówi się już o neutralności klimatycznej.

Źródło: Shutterstock/itsjustme

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.